Farmacja w Bydgoszczy
Farmacja studia
Farmacja to kierunek realizowany w systemie jednolitych, 5-letnich studiów magisterskich.
Dostępny jest tylko tryb stacjonarny. Kierunek prowadzony jest również w języku angielskim.
Studia odpowiednie są dla miłośników chemii, biologii, osób wytrwałych, cierpliwych, dociekliwych, posiadających zacięcie laboratoryjne.
Studenci uzyskują wiedzę dotyczącą przygotowywania, przechowywania, kontroli i dystrybucji leków. Zdobywają umiejętności praktyczne w odniesieniu do metod opracowania, analizy i wytwarzania leków, zarówno w aptekach, jak i w przemyśle farmaceutycznym.
Czym zajmuje się farmaceuta?
Praca w aptece wiąże się z wydawaniem i sprzedażą leków na receptę. Farmaceuta udziela porad związanych z możliwością zastosowania medykamentów bez recepty, suplementów, ziół, witamin, dba o zaopatrzenie apteki, wykonuje leki recepturowe – maści, krople.
Inny zakres obowiązków odnosi się do aptek szpitalnych. Nie ma tam bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Do zadań farmaceuty należeć będzie przyjęcie i sprawdzenie towaru, który powinien znajdować się w aptece szpitalnej, kompletowanie zamówień dla pielęgniarek i lekarzy z oddziałów, wykonywanie wlewów z lekami cytostatycznymi.
Farmaceuci pracują jako przedstawiciele medyczni koncernów farmaceutycznych. Ich zadaniem jest pozyskanie miejsc zbytu wyprodukowanych leków.
Zajmują się także badaniami klinicznymi, które są warunkiem wypuszczenia leku do obrotu rynkowego.
Farmacja – przedmioty na studiach
W programie kształcenia na kierunku Farmacja znajdują się m.in.: anatomia, biochemia, botanika, fizjologia, immunologia, mikrobiologia, chemia analityczna, chemia fizyczna, chemia organiczna, chemia leków, farmakognozja, technologia postaci leku, biofarmacja, bromatologia, farmakokinetyka, toksykologia, leki pochodzenia naturalnego, prawo farmaceutyczne, farmacja kliniczna, historia farmacji.
Farmacja – rekrutacja
Kandydaci muszą zdać na maturze biologię lub chemię oraz dodatkowo jeden spośród: biologia, chemia, matematyka, fizyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Farmację możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia farmaceutyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Farmacja – specjalizacje
Po uzyskaniu dyplomu jest możliwość dalszego kształcenia w ramach wybranej specjalizacji. Przykładowe z nich to:
- analityka farmaceutyczna,
- farmacja apteczna,
- farmacja kliniczna,
- farmacja szpitalna,
- farmakologia,
- lek roślinny
Praca po Farmacji
Typowe miejsca zatrudnienia farmaceutów to:
- apteki
- hurtownie farmaceutyczne
- laboratoria
- instytuty naukowo-badawcze
- koncerny farmaceutyczne, kosmetyczne, chemiczne
- inspekcje farmaceutyczne
- urzędy działające w zakresie farmacji i ochrony zdrowia
Ile zarabia farmaceuta?
Według Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów farmaceuci uzyskują najwyższe wynagrodzenie na początku drogi zawodowej.
Czy warto studiować Farmację?
Studia na Farmacji gwarantują zdobycie zawodu, na który nie maleje zapotrzebowanie. Ludzie zawsze będą chorować, stosować leki, suplementy.
Pojawiające się nieznane wcześniej jednostki chorobowe stanowią wyzwanie w zakresie wytwarzania nowych, skuteczniejszych produktów leczniczych.
Farmacja – opinie
„Wybór kierunku podyktowany był miłością do chemii, która narodziła się w Liceum Akademickim w Toruniu. Z perspektywy osoby kończącej 5 rok studiów mogę stwierdzić, że był to najlepszy wybór i pod względem uczelni, jak i kierunku. Będąc na drugim roku farmacji zapragnęłam jeszcze bardziej rozszerzyć horyzonty i podjęłam studia na drugim kierunku, którym była chemia – także na UMK, ale w Toruniu.
Wykładowcy z uczelni w miarę swoich możliwości pomagali mi pogodzić jednoczesne studiowanie dwóch kierunków w dwóch różnych miastach. (…) Myślę, że moja historia jest dowodem na to, że studiowanie na naszej uczelni nie wyklucza jednoczesnego życia rodzinnego.”
Edyta Puchalska – absolwentka kierunku farmacja
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych
Przeczytaj opisy kierunków medycznych
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: