Judaistyka
W trakcie studiów na kierunku Judaistyka realizowane są kursy historyczne poruszające zagadnienia związane z historią Żydów polskich i Żydów z diaspory oraz kursy z języka jidysz i języka hebrajskiego współczesnego (istnieje możliwość uczestnictwa w zajęciach z języka hebrajskiego biblijnego).
Prowadzone są również zajęcia związane z kulturą, religią, filozofią i sztuką żydowską od starożytności do czasów współczesnych. Wyróżniający się studenci mogą ubiegać się o stypendia zagraniczne w Izraelu i krajach UE.
Absolwent kierunku Judaistyka zdobywa wiedzę na temat historii i kultury Żydów. Posiada praktyczną umiejętność posługiwania się językami żydowskimi.
Po ukończeniu studiów licencjackich absolwenci mogą ubiegać się o pracę w wielu instytucjach życia publicznego, m.in. w szkolnictwie, muzealnictwie i sektorze turystycznym.
Specjalizacje oferowane na kierunku Judaistyka:
- ogólnojudaistyczna
- edukatorska.
Dla kogo studia na kierunku judaistyka
Judaistyka to kierunek nie tylko dla osób bezpośrednio związanych z tą kulturą, ale dla wszystkich tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę.
W trakcie studiów odbywać się będzie nauka trzech języków, dlatego niezbędna jest skrupulatność, cierpliwość oraz chęć dążenia do celu.
Program kształcenia na kierunku judaistyka
W programie studiów znajdują się m.in. takie przedmioty:
- dzieje starożytnego Izraela
- literatura żydowska w starożytności i wiekach średnich
- judaizm w czasach II Świątyni i judaizm rabiniczny
- język jidysz
- dzieje Żydów w wiekach średnich
- kultura żydowska - wybrane zagadnienia
- filozofia żydowska
- literatura biblijna i rabiniczna
- Żydzi w świecie nowożytnym
- Karaimi
- język hebrajski
- historia literatur żydowskich - literatura hebrajska lub literatury żydowskie
- Żydzi w dawnej Rzeczpospolitej
- historia literatury jidysz
- synagoga - sztuka i funkcja
- tradycyjne religie Żydów sefardyjskich i aszkenazyjskich
- judaizm na ziemiach polskich
- Żydzi i sztuki plastyczne
- Szoa - zagłada Żydów
- folklor żydowski
- diaspora żydowska w XX w.
- teatr i film żydowski
- antysemityzm.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku judaistyka
Rekrutacja odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z przedmiotów wskazanych przez uczelnię. W zależności od wybranej uczelni, rekrutacja dotyczy innego zakresu przedmiotów. Podczas rekrutacji najczęściej uwzględnianie są przedmioty:
- język polski
- język obcy nowożytny
- historia
- matematyka
- filozofia
- WOS
- historia sztuki
- język łaciński i kultura antyczna
- geografia.
Wybierając konkretną uczelnię zawsze należy wcześniej sprawdzić szczegółowe wymogi kwalifikacyjne obowiązujące w danym roku.
Perspektywy pracy po kierunku judaistyka
Absolwent kierunku Judaistyka posiada wiedzę, która pozwala mu na poprawne poruszanie się i wypowiadanie w sferze zagadnień dotyczących teorii i praktyki kultury zarówno starożytnego, jak i współczesnego Izraela. Potrafi pisać i mówić w języku hebrajskim i jidysz oraz tłumaczyć teksty. Zna literaturę oraz posiada umiejętność analizy i interpretacji tekstów hebrajskich. Ma opanowane pismo.
Kierunek studiów przygotowuje do pracy w instytucjach kultury, administracji publicznej, instytucjach związanych z handlem międzynarodowym i szeroko pojętym biznesem a także dyplomacją. Absolwenci są również przygotowani do podjęcia pracy tłumacza.