Ekonomia w Katowicach
Ekonomia - studia
Kształcenie jest dwustopniowe. Absolwenci 3-letnich studiów licencjackich mogą kontynuować kształcenie na tym samym kierunku (jedynie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach) lub pokrewnym.
Studenci poznają różne aspekty funkcjonowania gospodarki w wymiarze mikro- i makroekonomicznym, a także nowoczesne metody i techniki analizowania procesów ekonomicznych. Otezymują narzędzia niezbędne do skutecznego diagnozowania i rozwiązywania problemów w warunkach gospodarki otwartej na konkurencję międzynarodową.
Czym zajmuje się ekonomista?
Ekonomia - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie nauczania: matematyka, mikroekonomia, prawo, ekonometria, polityka społeczna, polityka gospodarcza, rachunkowość, międzynarodowe stosunki gospodarcze, marketing, statystyka, geografia ekonomiczna. Zajęcia odbywają się głównie w formie wykładów i ćwiczeń, a także seminariów dyplomowych. Część z nich prowadzona jest przez praktyków biznesu. Studenci odbywają praktyki zawodowe.
Ekonomia - specjalizacje
Uczelnie oferują m.in. takie ścieżki kształcenia
- dystrybucja i sprzedaż na rynkach krajowych i międzynarodowych
- ekonomia menedżerska
- gospodarka elektroniczna
- gospodarowanie kapitałem ludzkim
- gospodarowanie nieruchomościami i usługi publiczne
- handel zagraniczny
- programowanie rozwoju miast
- transport i logistyka
- international commerce – w języku angielskim
- analityk rynku
- bankowość i ubezpieczenia
- ekonomia menedżerska
Ekonomia - rekrutacja
Rekrutacja na UE odbywa się na podstawie wyniku uzyskanego na maturze z języka obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: matematyka, geografia, historia, informatyka, fizyka, wos.
Uczelnia niepubliczna przyjmuje kandydatów według kolejności zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Ekonomię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia ekonomiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Ekonomii
Absolwenci ekonomii przygotowani są do zajmowania stanowisk związanych z prognozowaniem, diagnozowaniem, projektowaniem i analizowaniem zjawisk gospodarczych. Pracują jako:
- komentatorzy życia gospodarczego,
- doradcy,
- konsultanci,
- audytorzy,
- kontrolerzy działalności gospodarczej.
Są zatrudniani na różnych szczeblach w instytucjach finansowych, firmach usługowych i produkcyjnych.
Ile zarabia ekonomista?
Mediana zarobków Ekonomisty to nieco ponad 6000 zł brutto. Eksperci, profesjonalni analitycy, dyrektorzy finansowi uzyskują wynagrodzenie ponad 10 000 zł netto. Oprócz doświadczenia czynnikami wpływającymi na wysokość pensji jest wielkość przedsiębiorstwa, znajomość języków obcych, zaangażowanie obcego kapitału.
Nie bez znaczenia są pozapłacowe bonusy, jak samochód służbowy, opieka medyczna, ubezpieczenie na życie czy karnety sportowe.
Czy warto studiować Ekonomię?
Studia na kierunku Ekonomia pozwolą Ci poznać zagadnienia z obszaru współczesnej ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem procesów związanych z innowacyjnością, konkurencyjnością.
Ekonomia to ciekawy, przyszłościowy kierunek, dający szerokie perspektywy zawodowe.
Czy warto studiować ekonomię? Na to pytanie odpowiada Łukasz, absolwent studiów licencjackich na tym kierunku. Analizuje program studiów, perspektywy zawodowe, przedstawia swoje rozterki przed wyborem ścieżki kształcenia.
Zapewne jego przemyślenia będą pomocne, jeśli również rozważacie studia ekonomiczne:
Ekonomia - opinie
Dzięki nowoczesnym metodom kształcenia, zajęciom realizowanym przez ekspertów rynkowych w profesjonalnym laboratorium finansowym (symulującym pracę w dealing roomie), pracy z tutorami oraz uczestnictwie w krajowych i zagranicznych programach stażowych i konkursach (np. konkurs CFA Institute Research Challenge), Akademia WSB umożliwia zdobycie profesjonalnych kompetencji. Realizowane w AWSB specjalności: ekonomia menedżerska, analityk rynku finansowego, rachunkowość i podatki czy finanse przedsiębiorstwa stanowią dla studentów szansę nie tylko na zdobycie oczekiwanych na rynku kompetencji, ale i możliwości nawiązania cennych kontaktów oraz wypromowania własnej osoby na rynku pracy. Jako ekspert rynków finansowych, po zapoznaniu się z programem kształcenia, gorąco rekomenduję studia z zakresu ekonomii i finansów w Akademii WSB.
Marek Zuber, ekonomista, inwestor, analityk rynków finansowych
***
Czytaj więcej o studiach ekonomicznych
Zajrzyj do opisów kierunków ekonomicznych
Kierunki studiów podobne do Ekonomii: