Logopedia w Bydgoszczy
Logopedia – studia w Bydgoszczy
Studia pozwalają na zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu logopedii, pedagogiki, psychologii, językoznawstwa i medycyny oraz wykształcenie umiejętności diagnozowania i prowadzenia terapii zaburzeń mowy, zmierzającej do jej usprawniania, a także przeciwdziałania trudnościom związanym z czytaniem i pisaniem. Przygotowują do pracy z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi z zaburzeniami w komunikacji językowej, wykonywania zawodu logopedy i nauczyciela logopedy.
Logopedia w Bydgoszczy dostępna jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.
Logopedia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in.: fonetyka języka polskiego, kultura żywego słowa, filozofia, pedagogika specjalna, rozwój mowy dziecka, wstęp do nauki o języku, psychologia ogólna, psychologia rozwojowa, wprowadzenie do pedagogiki, pedagogika opiekuńcza z profilaktyką, fonetyka języka polskiego, autokorekta mowy, budowa, fizjologia i zaburzenia narządów mowy, ortodoncja, podstawy genetyki i psychiatrii, podstawy neonatologiczne w logopedii, podstawy neurologii, wprowadzenie do logopedii, metodyczno-dydaktyczna pracownia logopedyczna, patofonetyka, zaburzenia mowy, logorytmika, diagnostyka logopedyczna z metodyką, teoretyczne podstawy kształcenia i wychowania, podstawy diagnostyki pedagogicznej.
Logopedia – rekrutacja w Bydgoszczy
Podczas naboru punktowany jest język polski, język obcy i matematyka oraz ewentualnie dwa dodatkowe przedmioty.
Dodatkowo weryfikowane są predyspozycje kandydata do wykonywania zawodu logopedy w zakresie prawidłowości aparatu i funkcji głosowych, słuchowych i artykulacyjnych.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Logopedię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne lub pedagogiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Logopedia – praca po studiach
Miejsca, w których mogą pracować absolwenci Logopedii, to przykładowo:
- wszystkie rodzaje przedszkoli i szkół podstawowych (ogólnodostępne, integracyjne i specjalne),
- żłobki,
- ośrodki opiekuńczo-wychowawcze, opiekuńczo-terapeutyczne i opiekuńczo-rehabilitacyjne (np. dla dzieci z MPD, z niepełnosprawnością intelektualną i in.),
- zespoły wczesnego wspomagania i ośrodki wczesnej interwencji,
- poradnie logopedyczne służby zdrowia; kliniki (oddziały noworodkowe, dziecięce),
- placówki pieczy zastępczej, świetlice środowiskowe i terapeutyczne,
- prywatne gabinety logopedyczne.
Czy warto studiować Logopedię w Bydgoszczy?
Dowiedz się więcej o pracy logopedy:
Logopedia – opinie
Logopedzi są poszukiwani zarówno w placówkach edukacyjnych, jak i w służbie zdrowia. Coraz więcej dzieci i dorosłych potrzebuje terapii logopedycznej, co stwarza duże możliwości zatrudnienia.
Praca logopedy jest często bardzo satysfakcjonująca, ponieważ pomaga pacjentom poprawić ich zdolności komunikacyjne, co znacząco wpływa na jakość ich życia.
Praca z osobami z poważnymi zaburzeniami mowy może być emocjonalnie i psychicznie obciążająca. Niekiedy efekty terapii są widoczne dopiero po dłuższym czasie, co może być frustrujące.
Zarobki po Logopedii
Wynagrodzenie logopedów bywa bardzo zróżnicowane - od poziomu najniższej krajowej do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
***
Może zainteresują Was również kierunki:
Logopedia z językiem polskim jako obcym
Poznaj inne kierunki filologiczne
Dowiedz się o studiach pedagogicznych
Fot. Freepik