Socjologia w Bydgoszczy
Socjologia – studia w Bydgoszczy
Studia na Socjologii pozwalają lepiej zrozumieć mechanizmy ludzkich zachowań, wyjaśnić przebieg procesów społecznych, również tych związanych z marketingiem czy sprzedażą. Kształcą umiejętność prowadzenia badań społecznych i kompetencje analityczne.
Socjologia umożliwia szerokie spojrzenie na otaczający świat, uczy diagnozowania problemów społecznych i wyprowadzania zmian społecznych.
Kierunek realizowany jest w Bydgoszczy na poziomie pierwszego stopnia. Absolwenci uzyskują tytuł licencjata.
Czym zajmuje się socjolog?
Socjolog to osoba, która wyciąga wnioski z przeszłości, by rozumieć teraźniejszość i prognozować to, co się będzie działo w przyszłości. Bada i analizuje zachowania społeczne, struktury społeczne, instytucje, procesy społeczne oraz relacje międzyludzkie.
Praca socjologa jest zorientowana na zrozumienie, jak ludzie wchodzą w interakcje w różnych kontekstach społecznych, jak kształtują się grupy społeczne oraz jakie mechanizmy rządzą społeczeństwami.
Socjologia – specjalności
W Bydgoszczy dostępne są dwie ścieżki specjalizacyjne:
- badania społeczne i rynkowe
- innowacyjność w przestrzeni społecznej.
Socjologia – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się: historia myśli socjologicznej, makrostruktury społeczne, psychologia społeczna, polityka społeczna, socjologia zdrowia i promocja zdrowia, socjologia miasta, zachowania konsumenckie, demografia społeczna, metody badań socjologicznych, warsztat metodologiczny, mikrostruktury społeczne, migracje jako czynnik zmiany społecznej, zarządzanie zasobami ludzkimi, statystyka, pracownia analiz statystycznych, antropologia kultury, procedury badań społecznych, budowanie społeczności internetowej, ekonomia społeczna.
Socjologia – rekrutacja w Bydgoszczy
Nabór odbywa się na podstawie rankingu średniej ocen uzyskanej z części pisemnej na egzaminie maturalnym. Więcej punktów można uzyskać za wynik maturalny z historii i wiedzy o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Socjologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Socjologia – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą przykładowo pracować w:
- agencjach badania rynku i opinii publicznej
- organizacjach pozarządowych
- placówkach kulturalnych
- administracji rządowej i samorządowej
- agencjach reklamowych
- działach marketingu
- firmach zajmujących się mediami społecznościowymi
- działach HR i PR.
Socjologia – opinie
Studia socjologiczne to dobry wybór dla osób, które interesują się badaniami ludzi, ich działań, relacjami oraz zjawiskami zachodzącymi w społeczeństwie. Uczą samodzielnego myślenia oraz kształtują zmysł obserwacji.
Zarobki po Socjologii
Jak wspomniano możliwości pracy po Socjologii jest wiele, a co za tym idzie, bardzo zróżnicowane będą zarobki absolwentów. Zależeć będą od posiadanego doświadczenia, wybranej branży, zajmowanego stanowiska oraz miejsca pracy.
Czy warto studiować Socjologię?
Socjologowie pełnią ważną rolę w zrozumieniu i analizie złożonych zjawisk społecznych. Ich praca pomaga w tworzeniu skutecznych polityk społecznych, rozwiązywaniu problemów społecznych oraz wspieraniu lepszego funkcjonowania instytucji i społeczeństw.
Wiele zajęć na bydgoskiej Socjologii odbywa się z praktykami prowadzącymi własne firmy badawcze. Studia realizowane są we współpracy z Urzędem Statystycznym – studenci mają możliwość uczestniczenia w warsztatach i szkoleniach a także konferencjach i praktykach organizowanych przy udziale pracowników Urzędu.
Program studiów został opracowany w partnerstwie z firmami badawczymi, organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi.
***
Może zainteresują Cię również studia:
Socjotechnika i oddziaływanie społeczne
Poznaj inne kierunki społeczne
Przeczytaj o studiach społecznych
Fot. Freepik