Zdrowie publiczne w Bydgoszczy
Zdrowie publiczne – studia w Bydgoszczy
Kształcenie na kierunku Zdrowie publiczne obejmuje wiedzę z różnych dziedzin: medycyny, zarządzania, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, statystyki medycznej, ekonomii oraz prawa. Studenci poznają biologiczne, środowiskowe, demograficzne, społeczne i psychologiczne zagrożenia zdrowia zbiorowości ludzi, uczą się im przeciwdziałać, podejmować działania profilaktyczne.
Kierunek realizowany jest w Bydgoszczy na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się specjalista z zakresu zdrowia publicznego?
Osoba pracująca w obszarze zdrowia publicznego może być odpowiedzialna za zarządzanie placówką medyczną, tworzenie strategii zdrowia publicznego, polityki zdrowotnej i społecznej na poziomie lokalnym, krajowym a nawet europejskim. Do jej zadań należeć może prewencja chorób, badanie i analiza zdrowia populacji, badanie wpływu czynników środowiskowych na zdrowie ludzi, opracowywanie raportów o stanie zdrowia społeczności czy wdrażanie programów edukacyjnych zachęcających do zdrowego stylu życia.
Zdrowie publiczne – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- higiena i epidemiologia
- organizacja w opiece paliatywnej i geriatrycznej
- zarządzanie i organizacja ochrony zdrowia
- zdrowie psychiczne i psychoterapia uzależnień
- zarządzanie i promocja zdrowego stylu życia.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- system zarządzania jakością w radiologii
- psychologia zdrowia publicznego
- zarządzanie kryzysowe w zdrowiu publicznym
- jakość w opiece zdrowotnej
- European Public Health.
Zdrowie publiczne – przedmioty na studiach
W programie nauczania na Zdrowiu publicznym znajdą się m.in. przedmioty: wprowadzenie do zdrowia publicznego, polityka zdrowotna w Polsce, środowiskowe uwarunkowania zdrowia, ekonomia i ekonomika zdrowia, prawo w obszarze zdrowia, metody badawcze w naukach o zdrowiu, systemy zdrowotne na świecie, europejska polityka zdrowotna, analiza potrzeb, tworzenie i realizacja programów zdrowotnych, profilaktyka chorób cywilizacyjnych, dokumentacja elektroniczna w podmiotach leczniczych, kontraktowanie świadczeń zdrowotnych, farmakoekonomika, zamówienia publiczne i postępowanie administracyjne.
Zdrowie publiczne – rekrutacja w Bydgoszczy
Uczelnia niepubliczna przyjmuje kandydatów według kolejności zgłoszeń, na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Na studia drugie stopnia obowiązuje konkurs dyplomów. Przewidziana jest także rozmowa kwalifikacyjna.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Zdrowie publiczne możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Zdrowie publiczne – praca po studiach
Wśród potencjalnych miejsc pracy absolwentów kierunku wskazać można:
- szpitale
- przychodnie
- ośrodki pomocy społecznej
- zakłady opiekuńczo-lecznicze
- sanatoria
- jednostki administracji.
Zdrowie publiczne – opinie
„Kierunek bardzo poszerza horyzonty patrzenia na świat oraz daje ogromne możliwości zatrudnienia. Szeroko rozumiana ochrona zdrowia, ekologia, style życia człowieka i jego predyspozycje, wszystkiego się dowiesz. Mili wykładowcy często dzielą się praktyczną wiedzą, czy też zabawną anegdotą ze środowiska medycznego, która ma uczyć lub przestrzegać”. Emilia, studentka BSW
Czy warto studiować Zdrowie publiczne?
Studia na Zdrowiu publicznym to dobry wybór dla osób interesujących się medycyną, systemem ochrony zdrowia, ale niekoniecznie pragnących wykonywać stricte medyczne zawody.
Praca w obszarze zdrowia publicznego pozwala realnie przyczynić się do poprawy jakości życia i zdrowia ludzi, wpływać na politykę zdrowotną, promocją zdrowia i prewencją chorób, co może przynosić wiele satysfakcji i wyzwań.
***
Może zainteresują Cię także kierunki:
Zdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowia
Zdrowie publiczne i epidemiologia
Zarządzanie w ochronie zdrowia
Zarządzanie instytucjami służby zdrowia
Poznaj inne kierunki medyczne
Dowiedz się więcej o studiach medycznych
Fot. Freepik