Ochrona środowiska w Katowicach
Ochrona środowiska - studia
Studenci katowickiej Ochrony środowiska zdobywają wiedzę z poszczególnych dyscyplin mających zastosowanie w ochronie środowiska. Wiele zajęć realizowanych jest z wykorzystaniem laboratoriów, baz danych, środków audiowizualnych, programów komputerowych i innych narzędzi, będących postawą pracy w ochronie środowiska oraz dalszego samokształcenia i komunikacji społecznej. Studenci zdobywają doświadczenie zawodowe poprzez odbycie praktyki zawodowej w zakładach pracy, instytutach naukowych i urzędach administracji państwowej.
Ochrona środowiska – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdują się zagadnienia z zakresu nauk opisujących bioróżnorodność świata żywego, podstaw botaniki i zoologii, mikrobiologii, biochemii, podstaw genetyki, chemii, ekologii, hydrobiologii, fizyki, geologii, geomorfologii, gleboznawstwa, informatyki, klimatologii i meteorologii, ochrony przyrody, sozologii, fizjologii roślin i zwierząt, ekologii, technologii ochrony środowiska, technologii rekultywacji, analityki chemicznej, prawa, ekonomii oraz zasad bezpieczeństwa.
Ochrona środowiska – specjalizacje
Na trzecim roku studenci wybierają jedną ze ścieżek kształcenia. Takie same specjalizacje można wybrać na studiach drugiego stopnia:
- monitoring i zarządzanie środowiskiem
- geoekologia
- fizykochemiczne metody w ochronie środowiska
Ochrona środowiska – rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z określonych przedmiotów. Informacje dotyczące szczegółów naboru, stosowanych przeliczników należy sprawdzać w uczelnianym serwisie rekrutacyjnym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Ochronę środowiska w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po ochronie środowiska
Potencjalne miejsca pracy absolwentów, to przykładowo:
- instytucje związane z kontrolą środowiska
- przedsiębiorstwa produkcji rolnej i leśnej
- stowarzyszenia działające na rzecz ekorozwoju
- laboratoria
- instytuty badawcze
- administracja
- firmy farmaceutyczne
- instytucjach związaniem z nauczaniem i propagowaniem postaw prośrodowiskowych
- fundacjach działających na rzecz ekorozwoju i rozwoju zrównoważonego
Czy warto studiować Ochronę środowiska?
Ochrona natury, przyrody to temat niezmiennie aktualny. Współczesność przynosi nowe wyzwania w tym zakresie.
Studia na tym kierunku pozwalają uzyskać kompetencje w zakresie oceny oddziaływania na środowisko, planowania przestrzennego, pozyskiwania funduszy na rzecz ochrony środowiska, podejmowania i projektowania racjonalnych działań służących poprawie kondycji środowiska.
Zarobki po ochronie środowiska
Mediana zarobków na tym stanowisku to nieco ponad 4800 zł brutto.
Faktyczna wartość wynagrodzenia zależeć będzie od branży. Najwyższe odnotowują osoby zatrudnione w budownictwie, energetyce, przemyśle lekkim i ciężkim.
O wysokości pensji decyduje forma zatrudnienia, wielkość przedsiębiorstwa, a także jego lokalizacja.
Ochrona środowiska – opinie
Kierunek posiada pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej.
Wydział współpracuje z pracodawcami, reprezentującymi profil związany z szeroko pojętą ochroną środowiska, jednostkami administracji państwowej różnego szczebla, instytutami naukowymi oraz organizacjami pozarządowymi.
Istnieje możliwość uzyskania certyfikatu Audytora wewnętrznego systemu zarządzania środowiskowego zgodnego z normą ISO 14001 po ukończeniu specjalistycznego kursu „Zarządzanie ochroną środowiska”.
***
Dostępnych jest wiele innych kierunków, ściśle związanych z tematyką ochrony środowiska. Może zainteresują Cię również:
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Inżynieria i ochrona środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych