Elektrotechnika w Gdańsku
Elektrotechnika – studia w Gdańsku
Studia na Elektrotechnice obejmuje wiele zagadnień związanych z wytwarzaniem, przesyłaniem i wykorzystaniem energii elektrycznej. Studenci uczą się projektowania instalacji energoelektrycznych od niskich napięć po systemy wysokonapięciowe. Zdobywają wiedzę z obszaru mechaniki, nauki o materiałach, ekonomii, co pozwala rozwiązywać skomplikowane zagadnienia w pracy inżynierskiej z możliwością proponowania optymalnych rozwiązań projektowych i wykonawczych.
Poznają zasady projektowania i utrzymania w ruchu nowoczesnych układów przesyłowych, elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.
Elektrotechnika realizowana jest w Gdańsku na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się elektrotechnik
Do zadań osoby wykonującej ten zawód może przykładowo należeć projektowanie i prototypowanie nowych urządzeń elektrycznych, opracowywanie nowoczesnych układów energoelektronicznych, programowanie układów elektronicznych, wdrażanie nowych technologii i produktów, projektowanie, uruchamianie i eksploatowanie systemów elektronicznych, elektrycznych i elektroenergetycznych w różnych zastosowaniach.
Elektrotechnicy mogą kierować działami elektrycznymi i energetycznymi przedsiębiorstw, prowadzić badania naukowe.
Elektrotechnika – specjalności
Na studiach drugiego stopnia można wybrać specjalności:
- elektroenergetyka
- przetwarzanie i użytkowanie energii elektrycznej.
Elektrotechnika – przedmioty na studiach
W programie kształcenia będą m.in.: obwody elektryczne, technologie informacyjne, mechanika, technologie wytwarzania energii elektrycznej, metody numeryczne, metrologia, elektronika, maszyny elektryczne, elektrodynamika, inżynieria materiałowa, napęd elektryczny, energoelektronika, elektroenergetyka, techniki mikroprocesorowe, technika wysokich napięć, inżynieria elektryczna w transporcie, podstawy automatyki, sygnały i systemy dynamiczne, sterowniki programowalne, systemy elektroenergetyczne, urządzenia elektryczne, instalacje elektryczne i technika oświetleniowa, przemysłowe sieci informatyczne.
Elektrotechnika – rekrutacja w Gdańsku
Podczas naboru na ten kierunek punktowane są następujące przedmioty maturalne: matematyka, fizyka, język obcy, język polski.
Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady rekrutacji na Elektrotechnikę na innych uczelniach, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Elektrotechnika – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą być zatrudniani przykładowo w:
- biurach projektowych
- laboratoriach pomiarowych
- działach badawczo-rozwojowych
- firmach związanych z maszynami elektrycznymi, elektroniką, sterowaniem, zabezpieczeniami, napędem elektrycznym, instalacjami OZE
- zakładach produkcyjnych przemysłu elektrotechnicznego
- działach elektrycznych i energetycznych przedsiębiorstw przemysłowych.
Czy warto studiować Elektrotechnikę w Gdańsku?
Studia przygotowują specjalistów niezbędnych w obszarze wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej. Praktyczny charakter studiów, nauka projektowania instalacji elektrycznych, przydatne są w zdobyciu indywidualnych uprawnień branżowych.
Zajrzyj na Wydział Elektrotechniki i Automatyki PG:
Elektrotechnika – opinie
Elektrotechnika to kierunek techniczny, wymagający dużej wiedzy z zakresu matematyki, fizyki oraz przedmiotów specjalistycznych, ale jednocześnie oferujący dobre perspektywy zawodowe. Otwiera drzwi do wielu branż.
Popyt na specjalistów z tego zakresu utrzymuje się na wysokim poziomie, co zapewnia względnie stabilne zatrudnienie. Praca w zawodach związanych z elektrotechniką często wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami, zwłaszcza jeśli absolwent zdobywa doświadczenie i specjalizuje się w wąskich dziedzinach.
***
Jeśli rozważasz inne studia inżynierskie o zbliżonym profilu, może zainteresują Cię kierunki:
Automatyka i elektrotechnika przemysłowa
Inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Zobacz bazę innych kierunków technicznych.
Fot. pg.edu.pl