Filologia węgierska
Studia na Filologii węgierskiej nie ograniczają się tylko do nauki języka węgierskiego. Obejmują także przedmioty pozwalające na poznanie historii, obyczajów i kultury tego kraju. Podczas studiów na tym kierunku można ugruntować i rozwinąć swoją wiedzę literaturoznawczą, kulturoznawczą i językoznawczą.
Studenci poznają język węgierski przede wszystkim na zajęciach z praktycznej nauki języka. Oprócz tego prowadzone są też zajęcia z gramatyki opisowej, wprowadzające od strony teoretycznej w tajniki tego ciekawego języka ugrofińskiego. Studenci poznają również literaturę węgierską, historię Węgier, węgierskie uwarunkowania społeczne i kulturowe. Do analizy praktycznej tych zagadnień przygotowują takie przedmioty teoretyczne jak wstęp do literaturoznawstwa czy też komparatystyka kulturowa.
Absolwenci stają się poszukiwanymi i cenionymi na rynku pracy specjalistami posługującymi się biegle językiem węgierskim, posiadają teoretyczną wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie przekładu literackiego i tłumaczeń komercyjnych, znają i umieją się posługiwać szeroko pojętym językiem biznesu, orientują się też we współczesnych realiach węgierskiego obszaru językowego.
Dla kogo studia na kierunku filologia węgierska
Filologia węgierska jest propozycją kształcenia dla osób z zacięciem filologicznym, którym nauka języków obcych nigdy nie sprawiała trudności.
Dodatkowo przydaje się zainteresowanie historią i tradycją węgierską. Aby zostać przyjętym na ten kierunek, nie jest wymagana znajomość języka węgierskiego. Zajęcia z nauki języka prowadzone są od poziomu początkującego.
Program kształcenia na kierunku filologia węgierska
Przedmioty nauczania realizowane na Filologii węgierskiej to m.in: logika, filozofia, realioznawstwo węgierskie, językoznawstwo ugrofińskie, tłumaczenia węgiersko-polskie, tłumaczenia polsko-węgierskie, kultura obszaru językowego, historia filozofii, gramatyka kontrastywna, komunikacja kulturowa, historia filmu węgierskiego, akwizycja języka, teoria i praktyka przekładu.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku filologia węgierska
Rekrutacja obejmuje wybrane przedmioty maturalne, przede wszystkim:
- język polski,
- język obcy nowożytny.
Finaliści i laureaci wybranych olimpiad uprawnieni są do uzyskania dodatkowej liczby punktów.
Szczegóły odnośnie naboru na studia najlepiej sprawdzić w serwisie rekrutacyjnym wybranej uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku filologia węgierska
Absolwenci mogą pracować w następujących dziedzinach i zawodach:
- specjalista utrzymujący kontakty z partnerami i firmami na Węgrzech
- dyplomacja (ambasady, konsulaty, instytucje europejskie)
- tłumacz języka węgierskiego (tłumaczenia literatury pięknej i tekstów komercyjnych, w tym specjalistycznych
- administracja (organizacje rządowe i pozarządowe)
- kultura (liczne stowarzyszenia polonijne na Węgrzech)
- finanse, księgowość, handel, logistyka (firmy prywatne, w tym korporacje)
- turystyka (biura podróży, indywidualna działalność przewodnicka)
- lektor lub nauczyciel języka węgierskiego
- zatrudnienie w firmach przemysłowo-handlowych
- praca w wydawnictwach i redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu,
- wszędzie tam, gdzie wymagana jest znajomość języka węgierskiego
Opinie o kierunku filologia węgierska
Jak jest na tym kierunku? Mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że świetnie - atmosfera wręcz rodzinna, wykładowcy bardzo „ludzcy”, wyrozumiali. O samej uczelni jako tako nie mam zdania, bo każdy wydział jest inny. Ogólnie kierunek bardzo polecam, ja jestem zadowolona.