Geodezja i kartografia w Bydgoszczy
Geodezja i kartografia – studia w Bydgoszczy
Studia na Geodezji i kartografii pozwalają uzyskać wiedzę na temat wykonywania pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, prac terenowych z wykorzystaniem współczesnych technologii pomiarowych, wykonywania opracowań geodezyjno-kartograficznych na wybranych etapach projektowania i wykonawstwa obiektów inżynierskich, tworzenia i zarządzania bazami geoprzestrzennymi, archiwizowania oraz przetwarzania materiałów geodezyjno-kartograficznych.
Geodezja i kartografia realizowana jest w Bydgoszczy na poziomie pierwszego stopnia. Absolwenci mogą kontynuować kształcenie np. na kierunku Geodezja i gospodarka nieruchomościami.
Czym zajmuje się geodeta?
W zależności od branży geodeta może zajmować się wykonywaniem prac geodezyjnych na rzecz budownictwa, inżynierii środowiska i gospodarki przestrzennej. Dokonuje pomiarów geodezyjnych, pomiarów i identyfikacji deformacji i przemieszczeń konstrukcji i obiektów budowlanych, analiz przestrzennych, analiz zmian form użytkowania gruntów.
Realizuje opracowania geodezyjno-kartograficzne, takie jak mapy i pliki informacji geoprzestrzennych, będące niezbędnym materiałem w planowaniu przestrzennym, inwestycjach budowlanych i gospodarce nieruchomościami.
Wykorzystuje nowoczesne technologie pomiarowe i obliczenia związane z pracami geodezyjnymi.
Geodezja i kartografia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia będą: podstawy sozologii, podstawy geodezji, wielkoskalowe opracowania kartograficzne, geodezyjne pomiary szczegółowe, geodezja satelitarna, ewidencja gruntów i budynków, elektroniczna technika pomiarowa, geodezja wyższa i astronomia geodezyjna, geodezja inżynieryjna, prawo geodezyjne a także grupa przedmiotów do wyboru.
Geodezja i kartografia – specjalności
Kandydaci mogą wybrać moduły:
- geodezja ogólna
- geodezja inżynieryjna
- gospodarka przestrzenna.
Geodezja i kartografia – rekrutacja w Bydgoszczy
Uczelnia publiczna rekrutuje na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, języka obcego oraz matematyki a także jednego przedmiotu wybranego spośród: matematyka, fizyka, chemia.
Niepubliczna szkoła wyższa przyjmuje kandydatów według kolejności zgłoszeń, warunkiem jest dostarczenie kompletu wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geodezję i kartografię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geodezja i kartografia – praca po studiach
Absolwenci mogą pracować w:
- firmach geodezyjnych
- firmach kartograficznych
- urzędach administracji.
Geodezja i kartografia – opinie
Ukończenie studiów na tym kierunku umożliwia uzyskanie uprawnień w dziedzinie geodezji i kartografii.
Studenci mają możliwość zgłębiania wiedzy zarówno podczas ciekawych zajęć wykładowych, laboratoryjnych i projektowych jak i poza nimi – podczas ćwiczeń terenowych uczą się wykonywać pomiary sytuacyjno-wysokościowe, opracowania geodezyjno-kartograficzne, takie jak mapy i bazy informacji geoprzestrzennych, a także wykorzystywać współczesne techniki pomiarowe.
Czy warto studiować Geodezję i kartografię?
Studia na Geodezji i kartografii mogą być bardzo wartościowe, zwłaszcza jeśli interesujesz się naukami technicznymi, kartografią, inżynierią lądową oraz zagadnieniami związanymi z pomiarami i analizą przestrzenną.
Geodeci są poszukiwani w wielu sektorach, w tym w budownictwie, planowaniu przestrzennym, inżynierii środowiska, administracji publicznej i prywatnych firmach. Ich umiejętności są niezbędne w procesach inwestycyjnych, od planowania po realizację projektów.
Zarobki po Geodezji i kartografii
Ze względu na różnorodne możliwości zatrudnienia po studiach geodezyjnych, różny będzie także poziom zarobków absolwentów. Zależeć będą od posiadanego doświadczenia, wybranej branży, zajmowanego stanowiska oraz miejsca pracy.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geodezja i planowanie przestrzenne
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. geokart.com.pl