Mechanika i budowa maszyn w Gdańsku
Mechanika i budowa maszyn – studia w Gdańsku
Studenci kierunku uczą się rozwiązywać problemy projektowo-konstrukcyjne, produkcyjne i eksploatacyjne z zakresu technologii budowy maszyn, projektowania i konstrukcji maszyn, systemów, maszyn i urządzeń energetycznych.
Poznają zasady doboru materiałów, konstruowania maszyn, obsługi urządzeń mechanicznych i systemów sterowania.
Zdobywają wiedze m.in. w zakresie technologii wytwarzania elementów maszyn i urządzeń, technologii spajania i łączenia materiałów konstrukcyjnych, projektowania systemów produkcyjnych sterowanych komputerowo, projektowania i konstrukcji maszyn i pojazdów, doboru i projektowanie właściwości materiałów konstrukcyjnych, projektowania systemów, maszyn i urządzeń energetycznych.
Mechanika i budowa maszyn dostępna jest w Gdańsku na poziomie pierwszego i drugiego stopnia. Kierunek realizowany jest również w języku angielskim.
Mechanika i budowa maszyn – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- technologia maszyn i materiałów
- technologie cieplne i procesowe
- konstrukcja i eksploatacja pojazdów
- design and production engineering (angielskojęzyczna).
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- technologie maszyn i systemy produkcyjne
- technologie cieplno-przepływowe
- modelowanie w budowie maszyn i pojazdów
- international design engineer (w j. angielskim).
Mechanika i budowa maszyn – przedmioty na studiach
Program nauczania obejmuje m.in.: materiały konstrukcyjne, elektrotechnika i elektronika, mechanika, metrologia i systemy pomiarowe, kinematyka i dynamika maszyn, wytrzymałość materiałów, technologie spajania, termodynamika, automatyka i sterowanie, hydraulika i pneumatyka, komputerowe wspomaganie projektowania, mechanika płynów, podstawy konstrukcji maszyn, wymiana ciepła, mechatronika, zarządzanie środowiskiem i ekologia, elementy fizyki współczesnej.
Mechanika i budowa maszyn – rekrutacja w Gdańsku
Podczas naboru na Mechanikę i budowę maszyn punktowane są następujące przedmioty maturalne: język polski, język obcy, matematyka, fizyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Mechanikę i budowę maszyn możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Mechanika i budowa maszyn – praca po studiach
Absolwenci mogą pracować przykładowo w:
- firmach z zakresu wytwarzania elementów maszyn i produkcji konstrukcji stalowych
- przedsiębiorstwach przemysłowych i usługowych wykorzystujących urządzenia mechaniczne, np. firmy transportowe, przemysłu spożywczego, firmy serwisowe, handlowe i remontowe
- branży automotive
- biurach konstrukcyjnych
- ośrodkach badawczo-rozwojowych
- jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych
- administracji publicznej
- obszarze systemów hydrauliki siłowej, chłodnictwa, klimatyzacji wentylacji.
Mechanika i budowa maszyn – opinie
Mechanika i budowa maszyn to kierunek odpowiedni dla osób pragnących tworzyć i efektywnie wykorzystywać nowe technologie, systemy produkcyjne, konstrukcje i urządzenia. Studia będą dobrym wyborem dla kandydatów o predyspozycjach technicznych, umysłach ścisłych.
Czy warto studiować Mechanikę i budowę maszyn?
Inżynierowie mechanicy są poszukiwani w wielu branżach. Popyt na specjalistów z tej dziedziny jest stabilny, zwłaszcza w krajach rozwiniętych.
Wyspecjalizowani inżynierowie, np. pracujący w sektorze motoryzacyjnym, energetyce lub w przemyśle lotniczym, często zarabiają znacznie powyżej średniej krajowej.
Mechanika i budowa maszyn to dziedzina, która dynamicznie się rozwija, zwłaszcza w obszarach związanych z automatyzacją, robotyką, pojazdami elektrycznymi czy drukiem 3D. Daje to możliwość pracy przy nowatorskich projektach i technologiach.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Mechanika i projektowanie maszyn
Mechatronika pojazdów i maszyn roboczych
Poznaj inne kierunki inżynierskie
Dowiedz się więcej o studiach technicznych
Fot. Freepik