Architektura w Bydgoszczy
Architektura - studia
Architektura to dziedzina obejmująca wiedzę techniczną, artystyczną, humanistyczną.
To pomysł na studia dla osób kreatywnych, wizjonerów, potrafiących łączyć estetykę z funkcjonalnością, aspekty techniczne i budowlane z pięknem. Na architekturze zdobędziesz wiedzę z zakresu teorii architektury i urbanistyki, budownictwa, technologii, fizyki budowli ale też sztuk pięknych.
Na PB architekturę można studiować na poziomie 3,5-letnich studiów inżynierskich oraz kontynuować kształcenia na studiach magisterskich.
Dostępny jest także kierunek Architektura wnętrz oraz Architektura krajobrazu.
Czym zajmuje się architekt?
Jego głównym zadaniem jest projektowanie budynków o przeznaczeniu mieszkalnym, handlowym, usługowym, przemysłowy, koordynowanie prac m. in. konstruktorów, projektantów branży sanitarnej, czy elektrycznej. Proces projektowania powinien uwzględniać zarówno wymogi funkcjonalne, jak i walory estetyczne budowli. Architekci projektują również osiedla mieszkaniowe wraz z terenami towarzyszącym, jak parkingi, zieleńce, place zabaw, tereny rekreacyjne, a także adaptują istniejące budynki do nowych przeznaczeń. Opracowują programy rewitalizacyjne, projektują wnętrza, wykonują wizualizacje - wszystko z wykorzystaniem nowoczesnych programów komputerowych.
Architektura - przedmioty na studiach
Przedmioty, z którymi będą się zmagać studenci architektury, to przykładowo: matematyka, geometria wykreślna, fizyka budowli, mechanika budowli, architektura mieszkaniowa, architektura miejsca pracy, gospodarka przestrzenna, architektura użyteczności publicznej i usług, krajobraz miasta, rysunek odręczny, rzeźba, materiałoznawstwo budowlane, prawo budowlane, instalacje budowlane, geoinformacja w projektowaniu urbanistycznym i inne.
Po II i III roku studenci odbywają praktyki.
Wiele przedmiotów artystycznych, zajęcia z grafiki, komunikacji wizualnej, zastosowania technik prezentacji projektu, plenery, praktyki zawodowe, sympozja, wystawy – to ważna część programu kształcenia na Architekturze wnętrz. Studia na tym kierunku mają za zadanie wypracować wrażliwość i warsztat w zakresie projektowania przestrzeni, mebli, wystaw, scen widowiskowych.
Architektura - rekrutacja
Przyjęcia na Architekturę odbywają się na podstawie punktów uzyskanych na egzaminie maturalnym z języka polskiego, języka obcego i matematyki oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród matematyka, fizyka, fizyka i astronomia, historia, historia sztuki. Dodatkowo kandydaci zdają dwuetapowy egzamin z rysunku odręcznego oraz test z wyobraźni przestrzennej i kompozycyjnej.
Rekrutacja na Architekturę wnętrz różni się jedynie egzaminem praktycznym: kandydaci przygotowują teczkę prac.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Architekturę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia architektoniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po architekturze
Najbardziej oczywistym miejscem pracy architektów są pracownie architektoniczne. Architekci są zatrudniani w:
- przedsiębiorstwach budowlanych,
- pracowniach konserwatorskich,
- wydziałach architektury i urbanistyki instytucji samorządowych.
Zdobyte w trakcie studiów kwalifikacje pozwolą na realizowanie życia zawodowego także w krajach UE i poza jej granicami.
Ile zarabia architekt?
Mediana zarobków w tym zawodzie to blisko 5700 zł brutto. Oznacza to, że połowa architektów uzyskuje wyższe wynagrodzenie, a druga połowa - niższe. To oczywiście wartość statystyczna, uśredniona. Pensja zależeć będzie od doświadczenia, renomy, wcześniejszych dokonań, formy zatrudnienia oraz wielkości realizowanego projektu.
Czy warto studiować architekturę?
Więcej w krótkim filmie:
Architektura - opinie
Pewnie już teraz widzisz się w przeszklonym biurze na najwyższym piętrze wieżowca, gdy ślęczysz nad rewolucyjnym projektem – wszystko w porządku. Jeśli marzy Ci się studiowanie architektury, przeczytaj o tym, czego nie dowiesz się na uczelni.
Każdy zawód i praca mają swoją specyfikę – z humorem o urokach pracy architekta wnętrz opowiada absolwentka kierunku: https://architektpro.pl/blog/studiowanie-architekt...
***
Warto zwrócić uwagę na inne kierunki z grupy studiów architektonicznych. Może zainteresują Was:
Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia
Architektura przestrzeni kulturowych
Zobacz inne kierunki artystyczne.
Więcej o studiach artystycznych.