Kierunek lekarski w Bydgoszczy
Kierunek lekarski - studia
Długie, wymagające studia przetrwają tylko systematyczni, cierpliwi i pracowici studenci - przecież chcielibyśmy, żeby tacy właśnie lekarze nas diagnozowali. Obcowanie z cierpieniem, słabością, chorobą wymaga szczególnej empatii, wyrozumiałości i odporności, aby dając pacjentowi poczucie zaopiekowania, umieć jednocześnie podejmować racjonalne decyzje – takim lekarzom chętnie powierzymy nasze zdrowie.
Bydgoskie Collegium Medicum ma do zaoferowania 200 indeksów studiów stacjonarnych dla przyszłych lekarzy. Kierunek lekarski można studiować również niestacjonarnie. Roczny koszt kształcenia wynosi 40000 zł.
Kierunek lekarski - specjalizacje
Po 6 latach pozytywnie ukończonych studiów absolwent uzyskuje tytuł zawodowy lekarza. Przed nim 13-miesięczny staż dyplomowy, zakończony Lekarskim Egzaminem Końcowych. To moment na wybór specjalizacji, można też rozpocząć studia podyplomowe lub doktoranckie.
Zapotrzebowanie na specjalistów z określonych dziedzin medycyny jest co roku ogłaszane w każdym województwie. To też niestety często moment brutalnego zderzenia marzeń o określonej specjalizacji z rzeczywistością. Zdarza się, że pewne specjalizacje nie są uruchamiane lub liczba miejsc jest niewielka, a konkurencja duża.
Kierunek lekarski - przedmioty na studiach
Studia realizowane są w systemie modułowym.
W programie nauczania znajdą się m.in. takie przedmioty, jak: biofizyka, historia medycyny, chemia, biochemia, pierwsza pomoc, histologia z embriologią i elementami cytofizjologii, podstawy biologii molekularnej, etyka lekarska, psychologia lekarska, fizjologia, anatomia radiologiczna, farmakologia i toksykologia, patomorfologia, genetyka, chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne.
Kierunek lekarski - rekrutacja
Rekrutacja na kierunek lekarski odbywa się na podstawie wyniku uzyskanego na maturze z biologii lub matematyki zdawanych na poziomie rozszerzonym oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: chemia, fizyka, fizyka z astronomią lub matematyka, również zdawanych na poziomie rozszerzonym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na medycynę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia lekarskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po studiach lekarskich
Lekarze są zatrudniani w:
- szpitalach,
- przychodniach lekarskich,
- stacjach sanitarno-epidemiologicznych,
- placówkach zarządzania ochroną zdrowia.
Pracują jako pracownicy naukowo-dydaktyczni w klinikach wyższych uczelni.
Czy warto studiować medycynę?
Każdy student kierunku lekarskiego musi zaopatrzyć się w biały fartuch medyczny, odpowiednie obuwie, jednorazowe rękawiczki, pęsetę, skalpel i …. – już można rozpocząć instruktażową operację usunięcia wyrostka robaczkowego: https://dziendobry.tvn.pl/a/centrum-symulacji-medycznej--tu-studenci-ucza-sie-zawodu-.
Studenci w centrum symulacji mogą poczuć się jak na prawdziwym bloku operacyjnym lub wziąć udział w akcji ratowania życia w szkoleniowym ambulansie.
O jasnych i ciemnych stronach medycyny najlepiej wiedzą studenci tego kierunku. Swoimi doświadczeniami dzieli się blogerka na blogu Misja medycyna - http://misjamedycyna.blogspot.com/
Ile zarabia lekarz?
Zarobki lekarzy różnią się zależnie od specjalizacji, formy zatrudnienia, stażu pracy i doświadczenia. Przykładowe wynagrodzenia brutto:
- lekarz rodzinny – 11 010 zł
- pediatra – 10 700 zł
- lekarz chorób wewnętrznych – 7 100 zł
- anestezjolog – 6 300 zł
- ortopeda – 6 100 zł
- ginekolog – 5 500 zł
- chirurg ogólny – 6 tys. zł
- chirurg plastyczny 5 500 zł
Studia lekarskie - opinie
„Studia na CM w Bydgoszczy wspominam bardzo dobrze. To tam spotkałem prawdziwych przyjaciół, tam właśnie mogłem zdobywać wiedzę i rozwijać swoje pasje. Uczelnia ta, jako jedyna w Polsce wsparła oddolny (studencki) projekt pomocy humanitarnej, dzięki czemu studenci mogli i ciągle mogą jechać pomagać najbardziej potrzebującym. Uważam te 6 lat za czas dobrze spędzony”.
Kamil Świergosz – absolwent kierunku lekarskiego
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych
Przeczytaj opisy kierunków medycznych
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: