Fizyka techniczna w Gdańsku
Fizyka techniczna – studia w Gdańsku
Studia na Fizyce technicznej łączą zagadnienia z pogranicza fizyki i nauk technicznych. Studenci poznają m.in. podstawy matematyki wyższej, fizyki doświadczalnej i teoretycznej, informatyki i programowania. Zdobywają umiejętność obsługi nowoczesnej i skomplikowanej aparatury pomiarowej stosowanej w wielu dziedzinach nauki
Zależnie od wybranej specjalności, kształcenie skupia się na zastosowaniach metod fizycznych w nauce i technice, programowaniu w różnych językach, bazach danych, inżynierii oprogramowania czy algorytmach lub odnawialnych źródłach energii, poznaniu reaktorów jądrowych i baterii słonecznych.
Studia w Gdańsku realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Fizyka techniczna – przedmioty na studiach
Program kształcenia obejmuje m.in.: analiza matematyczna, mechanika i ciepło, narzędzia informatyczne w pracy inżyniera, elektryczność i magnetyzm, algebra liniowa z geometrią, wstęp do modelowania zjawisk fizycznych, równania różniczkowe w fizyce i technice, fale i optyka, metody matematyczne fizyki i techniki, elektrodynamika, podstawy metod numerycznych.
Czym zajmuje się fizyk techniczny?
Fizyk techniczny może pracować nad rozwojem nowych technologii, materiałów i urządzeń, prowadzić eksperymenty laboratoryjne i testy w celu sprawdzenia hipotez oraz optymalizacji procesów technologicznych. Zajmuje się przykładowo wdrażaniem optymalizacji w procesach produkcyjnych i technologicznych w celu zwiększenia wydajności i jakości. Diagnozuje i rozwiązuje problemy techniczne w różnych dziedzinach przemysłu, takich jak energetyka, elektronika, mechanika, optyka.
Fizyka techniczna – specjalności
Na drugim roku studenci studiów pierwszego stopnia mogą wybrać ścieżki kształcenia:
- fizyka stosowana
- informatyka stosowana
- inżynieria odnawialnych źródeł energii.
Fizyka techniczna – rekrutacja w Gdańsku
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z matematyki, języka polskiego, języka obcego oraz do wyboru informatyki lub fizyki.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Fizykę techniczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje ten kierunek i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Fizyka techniczna – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą rozważać karierę zawodową w:
- branży IT
- laboratoriach i ośrodkach naukowo-badawczych
- firmach wytwarzających nowoczesne urządzenia pomiarowe
- firmach pośredniczących w transferze osiągnięć nauki do świata gospodarki
- branży energetycznej – firmach projektujących i produkujących turbiny parowe i gazowe
- firmach projektujących i instalujących systemy fotowoltaiczne i farmy wiatrowe
- sektorze informatycznym
- szkolnictwie.
Zarobki po Fizyce technicznej
Przeciętne wynagrodzenie wynosi ok. 10 tys. zł. Konkretne zarobki zależne będą od formy zatrudnienia, zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia, miejsca pracy.
Czy warto studiować Fizykę techniczną w Gdańsku?
Studenci mają możliwość korzystania z części infrastruktury naukowej wydziału, biorą udział w badaniach naukowych realizowanych w zakładach.
Fizyka techniczna - opinie
Współczesna technika opiera się na fizyce, zajmującej się badaniem własności materii, zachodzących w niej zjawisk oraz wykrywaniem praw rządzących tymi zjawiskami. Z kolei fizyka wykorzystuje narzędzia i techniki będące wytworem inżynierów. Pomostem łączącym zasoby fizyki i techniki są studia na Fizyce technicznej.
To studia zdecydowanie dla kandydatów o predyspozycjach do nauki przedmiotów ścisłych, zacięciu inżynieryjnym, zmyśle technicznym.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z fizyką:
Zastosowanie fizyki i biologii w medycynie
Biofizyka molekularna i komórkowa
Zobacz inne kierunki ścisłe
Dowiedz się więcej o studiach technicznych