Logistyka w Katowicach
Logistyka - studia
Studenci logistyki uzyskują wiedzę z zakresu projektowania oraz funkcjonowania nowoczesnych systemów logistycznych, podstaw nauk ekonomicznych, nauk o zarządzaniu, a także umiejętności menedżerskich.
Logistyk powinien być osobą dynamiczną, kontaktową, zdecydowaną, potrafiącą pracować pod presją czasu.
Logistyka to studia licencjackie lub inżynierskie, po których można kontynuować kształcenie na magisterskich studiach II stopnia.
Logistyka - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie studiów: środki transportu, systemy logistyczne w transporcie, ekonomika transportu, technologia transportu, prawo transportowe, automatyzacja i robotyzacja w transporcie, spedycja krajowa i międzynarodowa, organizacja transportu międzynarodowego, dokumentacja w transporcie i spedycji, zarządzanie i sterowanie zapasami, infrastruktura magazynowa, technologia magazynowania, systemy informatyczne w procesach magazynowych, środki transportu wewnętrznego, organizacja prac magazynowych, projektowanie magazynów, dokumentacja w magazynowaniu.
Logistyka - specjalizacje
Do wyboru są:
- telematyka transportu i logistyki
- transport w systemach logistycznych
- obsługa logistyczna
- zaopatrzenie
- logistyka transportu
- logistyka procesów magazynowania
- logistyka miast i regionów
- logistyka przedsiębiorstw przemysłowych
- zarządzanie łańcuchem dostaw
Logistyka - rekrutacja
Rekrutacja do UE odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka obcego oraz do wyboru: matematyki, geografii, historii, wiedzy o społeczeństwie, informatyki lub fizyki.
Nabór na PŚ obejmuje wyniki maturalne z matematyki zdawanej na poziomie podstawowym oraz przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym, do wyboru spośród: matematyka, fizyka z astronomią, chemia, biologia, informatyka.
Praca po Logistyce
Przykładowe stanowiska, które mogą zajmować absolwenci logistyki to:
- kierownik magazynu,
- specjalista ds. zakupów,
- inżynier procesu,
- spedytor,
- specjalista ds. zarządzania flotą,
- kierownik działu logistyki.
Logistycy zatrudniani są w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych, usługowych, centrach logistycznych, firmach spedycyjno-transportowych.
Ile zarabia logistyk?
Logistycy nawet z niewielkim doświadczeniem nie mogą narzekać na zarobki. Przeciętne wynagrodzenie wynosiło w tym zawodzie 6100 zł brutto (wg portalu pracuj.pl). Stanowiska kierownicze to już zupełnie inne kwoty. Przykładowo mediana zarobków supply chain managera (zarządzający łańcuchem dostaw) wynosiła 14000 zł – to oznacza, że połowa osób zatrudnionych na tym stanowisku zarabiała więcej od tej kwoty.
Studia logistyczne to zatem dobra inwestycja w przyszłe życie zawodowe.
Czy warto studiować Logistykę?
W każdym przedsiębiorstwie przemieszczanie produktów, wiedzy i informacji to działania absolutnie niezbędne. Generuje to spore koszty, zatem poszukuje się metod ich minimalizowania w celu zdobycia przewagi konkurencyjnej. Sprawnie zorganizowana logistyka, jako dziedzina wiedzy o przemieszczaniu produktów i informacji, przesądza o „być albo nie być” dla praktycznie każdego współczesnego przedsiębiorstwa.
Logistyka - opinie
Kandydaci na studia to osoby, które w przyszłości będą podejmować wiele decyzji związanych z procesem planowania, realizowania oraz kontrolowania sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu surowców, materiałów, wyrobów gotowych w oparciu o zdobytą na studiach wiedzę inżynierską, techniczną, ekonomiczną oraz kierowniczą.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach technicznych
Przeczytaj opisy kierunków technicznych
Poznaj inne kierunki związane z zagadnieniami logistyki:
Jakie uczelnie w Katowicach oferują kierunek logistyka
(+32) 35 70 500, 32 35 70 532
rekrutacja@akademiagornoslaska.pl