Obronność i bezpieczeństwo narodowe
Studia na kierunku Obronność i bezpieczeństwo narodowe mają charakter interdyscyplinarny i przygotowują do podjęcia zadań w przyszłej pracy zawodowej w służbach mundurowych, administracji publicznej oraz innych organizacjach działających na rzecz bezpieczeństwa.
Kształcenie studentów ma na celu przygotowanie profesjonalnego specjalisty w zakresie rozwiązywania kluczowych problemów związanych z obronnością i bezpieczeństwem narodowym. Student nabywa wiedzę z obszaru szeroko rozumianego bezpieczeństwa i obronności oraz umiejętności rozwiązywania problemów w sytuacjach zagrożenia i kryzysu.
Zajęcia prowadzi wysoko wykwalifikowana kadra specjalistów i praktyków z wieloletnim doświadczeniem w pracy min. w policji, wojsku, straży granicznej, żandarmerii wojskowej.
Kończąc studia absolwent ma wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i obronności państwa, wiedzę o wojsku i Siłach Zbrojnych RP. Zna zasady ich funkcjonowania, rozumie zagadnienia związane z szeroko rozumianymi zagrożeniami współczesnego świata. Posiada umiejętności obserwacji, analizy i interpretacji zjawisk społecznych.
Specjalności na kierunku Obronność i bezpieczeństwo narodowe:
- Wsparcie służb mundurowych
- Obrona terytorialna
Elementem kształcenia są praktyki, których program jest realizowany w jednostkach służb mundurowych. Uczelnia zapewnia możliwość rozwijania swoich zainteresowań poprzez działalność w kołach naukowych, gdzie każdy student może poszerzyć swoją wiedzę a także podjąć działalność naukową czy badawczą biorąc udział w realizacji ciekawych projektów badawczych, konferencjach, sympozjach i warsztatach
Dla kogo studia na kierunku obronność i bezpieczeństwo narodowe
To propozycja edukacyjna dla tych osób, które planują swoją przyszłość zawodową w dziedzinie służb mundurowych, sektorze administracji publicznej lub organizacjach działających na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Program kształcenia na kierunku obronność i bezpieczeństwo narodowe
W programie studiów przewidziano takie przedmioty, jak:
- Policja w systemie bezpieczeństwa RP
- Straż pożarna w systemie bezpieczeństwa RP
- Straż graniczna
- Służba więzienna w systemie bezpieczeństwa państwa
- Ratownictwo techniczne
- Zagrożenia militarne i niemilitarne
- Zarządzanie zasobami ludzkimi
- Strzelectwo bojowe i specjalne
- Topografia wojskowa
- Odpowiedzialność prawna żołnierzy
- Eksploatacja uzbrojenia i sprzętu wojskowego
- Obrona przeciwchemiczna
- Ochrona i obrona obiektów
- Szkolenie inżynieryjno-saperskie
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku obronność i bezpieczeństwo narodowe
Szczegółowe zasady naboru na studia należy każdorazowo sprawdzać na stronach www uczelni. W przypadku szkół wyższych niepublicznych - zazwyczaj wystarczy złożyć komplet dokumentów i podpisać umowę o naukę.
Perspektywy pracy po kierunku obronność i bezpieczeństwo narodowe
Absolwenci prezentowanego kierunku studiów powyższej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w takich miejscach pracy, jak m.in.:
- policja, straż miejska, służby specjalne
- państwowa straż pożarna
- krajowa administracja skarbowa
- straż graniczna
- służba więzienna
- Siły Zbrojne RP, Wojska Obrony Terytorialnej
- komórki reagowania kryzysowego jednostek samorządu terytorialnego