Terapia zajęciowa w Gdańsku
Terapia zajęciowa – studia w Gdańsku
Studia na Terapii zajęciowej obejmują wiedzę z zakresu nauk o zdrowiu i kulturze fizycznej, nauk medycznych oraz społecznych. Przygotowują specjalistów podejmujących działania na rzecz poprawy dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego jednostek i grup w formie bezpośredniej terapii lub w obszarze organizowania wsparcia dla osób z ograniczeniami w funkcjonowaniu.
Terapia zajęciowa realizowana jest w Gdańsku na poziomie studiów pierwszego stopnia.
Czym zajmuje się terapeuta zajęciowy
Osoba pracująca w tym zawodzie diagnozuje problemy pacjentów, opracowuje i realizuje terapię, dobiera odpowiednie działania aktywizujące, zmierzające do zmniejszania skutków obniżonej wydolności psychicznej, fizycznej czy społecznej osób z różnego typu dysfunkcjami.
Podejmuje także działania profilaktyczne mające na celu zapobieganie obniżeniu się sprawności pacjentów.
Terapia zajęciowa – przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia znajdą się: fizjologia, anatomia, biochemia, biomechanika, antropologia, pedagogika ogólna, społeczna i specjalna, podstawy neuropsychologii, wczesne wspomaganie rozwoju, gerontologia społeczna, teoretyczne podstawy terapii zajęciowej, socjoterapia, arteterapia, warsztaty sztuki użytkowej, ergoterapia, muzykoterapia z elementami choreoterapii, teatroterapia z elementami dramy, terapia zajęciowa osób z niepełnosprawnością intelektualną, terapia zajęciowa pacjentów geriatrycznych.
Terapia zajęciowa – specjalizacje
Na Terapii zajęciowej jest możliwość ukończenia specjalizacji:
- kinezygerontoprofilaktyka
- ratownik wodny.
Terapia zajęciowa – rekrutacja w Gdańsku
Nabór odbywa się w oparciu o wyniki maturalne uzyskane z języka polskiego, języka obcego oraz przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Terapię zajęciową możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Terapia zajęciowa – praca po studiach
Absolwenci kierunku posiadają kompetencje do pracy przykładowo w:
- instytucjach związanych z opieką zdrowotną
- ośrodkach działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, uzależnionych i wykluczonych społecznie takich jak oddziały szpitalne
- placówkach pomocy społecznej
- placówkach oświatowych np. edukacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych, resocjalizacyjnych
- warsztatach terapii zajęciowej
- domach dziecka
- domach seniora
- sanatoriach
- różnego typu organizacjach pozarządowych
- świetlicach terapeutycznych
- własnych gabinetach terapeutycznych.
Terapia zajęciowa – opinie
Terapeuta zajęciowy powinien być osobą budzącą zaufanie, empatyczną, cierpliwą i ciepłą. Otwartość, życzliwość i chęć poznawania innej osoby na pewno ułatwią relacje z podopiecznymi. Bardzo istotna jest łatwość komunikacji, precyzja w tłumaczeniu, jak będą przebiegały zajęcia.
Cenną umiejętnością będzie łatwość dopasowania się do możliwości pacjenta, stawianie go na pierwszym planie.
Czy warto studiować Terapię zajęciową?
Praca terapeuty zajęciowego może przynosić wiele satysfakcji, szczególnie osobom, które chcą pomagać innym w poprawie jakości życia, samodzielności i funkcjonowania w codziennych aktywnościach. Poprawa dobrostanu pacjentów to realny wpływ na jakość ich życia, możliwość bezpośredniego wsparcia ich.
Terapeuci zajęciowi pracują zarówno z dziećmi, osobami dorosłymi, jak i seniorami, a także z osobami z problemami zdrowotnymi, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnościami czy pacjentami po urazach. Ta różnorodność sprawia, że praca jest dynamiczna i daje możliwość specjalizacji.
***
Zobacz także kierunki:
Terapia zajęciowa z rehabilitacją
Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
Zobacz typy studiów pedagogicznych.
Poznaj wykaz kierunków pedagogicznych.
Fot. awf.gda.pl