Zarządzanie ochroną środowiska
Zarządzanie ochroną środowiska to innowacyjny, menadżerski i interdyscyplinarny kierunek studiów dla kandydatów, które interesują się ochroną środowiska w kontekście zarządzania zasobami środowiska oraz ochrony jego komponentów.
Osoby zainteresowane przywództwem i rozwojem kompetencji miękkich również znajdą przestrzeń do rozwoju na oferowanych studiach, bowiem przygotowują one kadrę menadżerską.
Absolwent kierunku Zarządzanie ochroną środowiska dysponuje interdyscyplinarną wiedzą z obszaru zarządzania w ochronie środowiska, organizacji i zarządzania, bezpieczeństwa energetycznego, odnawialnych źródeł energii, polityki społecznej, problemów i kwestii społecznych związanych z ochroną środowiska. Jest przygotowany do podejmowania wyzwań i pracy na stanowiskach związanych z realizacją zadań w jednostkach zajmujących się zarządzaniem w ochronie środowiska. Potrafi budować plany strategiczne i operacyjne odnoszące się do potrzeb, problemów i oczekiwań jednostek, grup i społeczności lokalnych; tworzy dokumenty strategiczne, plany rozwoju, raporty, opracowuje programy. W pracy zawodowej wykorzystuje kompetencje administracyjne oraz nowe technologie. Potrafi zarządzać zespołem pracowników oraz jednostkami organizacyjnymi. Jest wyposażony w umiejętności pozwalające mu na pracę w sytuacjach kryzysowych. Ma także kompetencje do bycia menadżerem/liderem organizacji zajmujących się ochroną środowiska działających w tych samych sferach co jednostki rządowe i samorządowe.
Dla kogo studia na kierunku zarządzanie ochroną środowiska
Kandydatem na studia może być absolwent studiów pierwszego stopnia kierunków pokrewnych. Do procesu rekrutacji mogą podejść również absolwenci innych kierunków I stopnia, takie rozwiązanie jest możliwe poprzez zastosowanie bloku zajęć uzupełniających dla absolwentów innych kierunków.
Program kształcenia na kierunku zarządzanie ochroną środowiska
Wybrane przedmioty na studiach:
- podstawy prawne ochrony środowiska
- konwencjonalne i alternatywne źródła energii
- metody ograniczania emisji zanieczyszczeń do środowiska
- współczesne zmiany klimatyczne
- metodyka Design Thinking
- edukacja ekologiczna w inicjatywach społecznych
- monitoring środowiska
- ochrona przyrody
- zarządzanie projektami w OŚ
- rozwój zrównoważony
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku zarządzanie ochroną środowiska
W procesie rekrutacji obowiązuje konkurs dyplomów studiów I, II stopnia lub jednolitych magisterskich (kryterium rozstrzygające: przy jednakowych ocenach na dyplomach decyduje średnia arytmetyczna ocen ze studiów I stopnia lub jednolitych magisterskich).
Absolwenci kierunków innych niż geografia społeczno-ekonomiczna, gospodarka przestrzenna, ochrona środowiska, ekonomia, zarządzanie i pokrewne, w pierwszym semestrze I roku będą uzupełniali różnice programowe w ramach modułu składającego się z 3 kursów.
Perspektywy pracy po kierunku zarządzanie ochroną środowiska
Potencjalne możliwość zatrudnienia w:
- służbach ochrony środowiska
- organach administracji centralnej
- gminnych, powiatowych i wojewódzkich wydziałach ochrony środowiska
- w administracji parków narodowych i parków krajobrazowych
- instytucjach państwowych zajmujących się ochroną i monitorowaniem środowiska,
- firmach konsultingowych, biurach planowania przestrzennego
- biurach projektów i studiów
- przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej i sanitarnej
- przedsiębiorstwach branżowych produkujących i eksploatujących urządzenia inżynierii i ochrony środowiska
- instytucjach zajmujących się zintegrowanym zarządzaniem środowiskiem