Analityka medyczna w Gdańsku
Analityka medyczna – studia w Gdańsku
Studia na Analityce medycznej obejmują wiedzę z zakresu nauk chemicznych, biologicznych i medycznych, laboratoryjnej diagnostyki biochemicznej, hematologicznej, mikrobiologicznej, immunologicznej, genetycznej i molekularnej.
Kształcenie trwa pięć lat. Absolwenci uzyskują tytuł zawodowy magistra, który jest podstawą do uzyskania prawa wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego.
Czym zajmuje się analityk medyczny?
W obszarze obowiązków osoby pracującej w tym zawodzie będzie wykonywanie wielu czynności związanych z działalnością laboratorium, a więc przykładowo pobieranie i przygotowywanie próbek, ich znakowanie, konserwacja, przechowywanie, wykonywanie różnorodnych badań, jak morfologia krwi, analiza moczu, badania biochemiczne, mikrobiologiczne, immunologiczne, genetyczne czy inne.
Diagnosta laboratoryjny dokonuje analizy i interpretacji wyników badań, wskazuje nieprawidłowości i dostarcza dokładnych danych lekarzom w celu postawienia diagnozy. Sporządza także szczegółowe raporty z wynikami badań.
Analityka medyczna – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in.: anatomia, biologia medyczna, chemia analityczna, chemia fizyczna, fizjologia, histologia, analityka ogólna, biochemia, biofizyka medyczna, biologia molekularna, diagnostyka parazytologiczna, immunologia, podstawy bromatologii, techniki pobierania materiału biologicznego, diagnostyka mikrobiologiczna, diagnostyka molekularna, genetyka medyczna, immunopatologia z immunodiagnostyką, patofizjologia, patomorfologia, farmakologia, toksykologia, biobankowanie, cytologia kliniczna, diagnostyka izotopowa.
Analityka medyczna – specjalizacje
Po ukończeniu studiów jest możliwość rozpoczęcia kształcenia specjalizacyjnego. Do wyboru są różnorodne dziedziny, przykładowe z nich to:
- hematologia
- biochemia kliniczna
- mikrobiologia
- immunologia
- genetyka
- toksykologia.
Analityka medyczna – rekrutacja w Gdańsku
Kandydaci na ten kierunek przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z biologii lub chemii oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: chemia lub biologia (inny niż pierwszy), fizyka, matematyka.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na Analitykę medyczną w innym ośrodku akademickim, odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Analityka medyczna – praca po studiach
Absolwenci przygotowani są do pracy przykładowo w:
- laboratoriach medycznych
- ośrodkach naukowo-badawczych
- laboratoriach działających w obszarach biologii medycznej i ochrony zdrowia
- ośrodkach badań klinicznych
- stacjach sanitarno-epidemiologicznych
- firmach prowadzących działalność w zakresie wytwarzania i dystrybucji produktów wykorzystywanych w diagnostyce laboratoryjnej.
Czy warto studiować Analitykę medyczną?
Usługi laboratoryjne to ważne ogniwo systemu opieki zdrowotnej. Analitycy medyczni, diagności laboratoryjni to specjaliści uczestniczący w diagnozowaniu chorób, monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów, ocenie skuteczności leczenia. Ich praca wpływa na zdrowie i życie ludzi, może przynosić wiele satysfakcji, ale też wymaga dużo dokładności, skupienia, odpowiedzialności.
Nowoczesne laboratoria medyczne korzystają z zaawansowanych technologii i nowoczesnych urządzeń diagnostycznych. Studia z zakresu analityki medycznej dają możliwość pracy z najnowszymi technologiami i uczestniczenia w postępach w dziedzinie diagnostyki medycznej.
Analityka medyczna – opinie
Kierunek ten wybierają najczęściej osoby, które myślą o pracy w służbie zdrowia, ale niekoniecznie bezpośrednio z pacjentem. To studia odpowiednie dla kandydatów lubiących przedmioty biologiczne, chemiczne, mających zamiłowanie do pracy laboratoryjnej.
Studia są wymagające, obejmują szeroki zakres przedmiotów teoretycznych i praktycznych, co wymaga dużego zaangażowania i systematycznej nauki.
Ile zarabia analityk medyczny?
Diagnosta ze specjalizacją zarabia średnio nieco ponad 8 000 zł brutto. Zarobki diagnosty bez specjalizacji wynoszą ok. 6500 zł.
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych.
Przeczytaj opisy kierunków medycznych.
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki:
Analityka z diagnostyką molekularną
Fot. Freepik