Budownictwo w Bydgoszczy
Budownictwo - studia
Różnorodne obszary kształcenia pozwalają uzyskać kompetencje do pracy w zakresie wykonawstwa budowlanego, projektowania, wykorzystania nowoczesnych materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych.
Studenci uczą się projektowania i konstruowania obiektów budowlanych wykonanych techniką tradycyjną oraz proekologiczną. Poznają materiały budowlane, zjawiska zachodzące w gruntach a także elementy prawa budowlanego.
Absolwenci Budownictwa uzyskują tytuł inżyniera. Wybrane uczelnie umożliwiają kontynuację kształcenia na magisterskich studiach drugiego stopnia.
Czym zajmuje się inżynier budownictwa?
Osoba pracująca w tym zawodzie zajmuje się projektowaniem, wykonawstwem i eksploatacją obiektów budowlanych. Wykonuje analizy i projekty konstrukcji obiektów kubaturowych i inżynierskich oraz posiada umiejętność prowadzenia prac przy ich realizacji. Decyduje o wyborze technologii wspomagających procesy budowlane. Ma rozeznanie w zakresie nowoczesnych rozwiązań materiałowych. Specjalista w dziedzinie budownictwa prowadzi budowy, zajmuje się utrzymaniem i modernizacją obiektów budowlanych oraz produkcją materiałów i elementów budowlanych. Do jego zadań należy również projektowanie oraz realizacja procesów budowlanych i systemów technologicznych.
Budownictwo w Bydgoszczy – specjalności
Decydując się na kształcenie z obszaru budownictwa, wybrać można spośród wielu specjalności:
- konstrukcje budowlane i inżynierskie
- drogi, ulice i lotniska
- budowa i eksploatacja autostrad
- mosty
- budownictwo niskoenergetyczne
- budownictwo ogólne
- budownictwo energooszczędne
- rewitalizacja obiektów budowlanych
- budownictwo drogowe
- technologia i organizacja budownictwa
- drogi szynowe
Budownictwo w Bydgoszczy – rekrutacja
Kandydaci do uczelni publicznej przyjmowani są w oparciu o wyniki maturalne z języka polskiego, języka obcego i matematyki oraz do wyboru: fizyki, chemii lub matematyki.
Rekrutacja do niepublicznych uczelni odbywa się na podstawie kolejności zgłoszeń, złożenia kompletu dokumentów, do wyczerpania limitu miejsc.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Budownictwo możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia inżynierskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Budownictwo w Bydgoszczy – praca po studiach
Absolwenci studiów z zakresu budownictwa przygotowani są do pracy przykładowo w:
- biurach konstrukcyjno-projektowych
- pracowniach architektonicznych
- firmach budowlanych
- instytutach naukowo-badawczych
- ośrodkach badawczo-rozwojowych
- instytucjach doradczych
- agencjach obrotu nieruchomościami
- firmach produkujących materiały budowlane
- administracji.
Czy warto studiować Budownictwo?
To kierunek który daje bardzo dobre perspektywy zawodowe. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów, specjalistyczne kadry nie maleje. Stale powstają nowe inwestycje, prowadzone są remonty, rewitalizacje istniejących budynków. Pracy w tej dziedzinie nie brakuje.
Zarobki po budownictwie
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z budownictwem:
Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM
Poznaj inne kierunki inżynierskie.
Dowiedz się więcej o studiach technicznych.