Filologia angielska w Gdańsku
Filologia angielska - studia
O ogromnej popularności kierunku Filologia angielska świadczą coroczne statystyki rekrutacyjne. Od wielu już lat o jeden indeks na anglistyce na Uniwersytecie Gdańskim walczy ponad 10 kandydatów.
Studia na anglistyce pozwalają uzyskać umiejętności komunikacyjne, translatorskie oraz poznać fachowe słownictwo.
Studia na anglistyce realizowane są w systemie dwustopniowym. Absolwenci z tytułem licencjata mają możliwość kontynuowania kształcenia na tym samym (lub pokrewnym kierunku) na magisterskich studiach drugiego stopnia.
Czym zajmuje się filolog?
Absolwent anglistyki to specjalista od języka. Potrafi płynnie posługiwać się i komunikować w języku angielskim, zna literaturę, historię, kulturę krajów anglojęzycznych.
Filologia angielska - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie nauczania na filologii angielskiej: praktyczna nauka języka (leksyka, konwersacje, fonetyka, język pisany, gramatyka), gramatyka opisowa języka angielskiego, historia literatury brytyjskiej i amerykańskiej, kultura i cywilizacja Wielkiej Brytanii, wstęp do językoznawstwa, gramatyka historyczna oraz grupy przedmiotów przypisanych poszczególnym specjalnościom.
Filologia angielska - specjalizacje
Studenci mogą wybrać ścieżki kształcenia:
- nauczycielska
- translatoryczna
- amerykanistyka
- filologia angielska z językiem hiszpańskim
- filologia angielska z językiem norweskim
- content writing
- język angielski w biznesie
Studenci magisterskich studiów II stopnia mogą dodatkowo wybrać specjalność:
- przetwarzanie języka naturalnego.
To połączenie językoznawstwa z informatyką i nowymi technologiami. Specjalność pozwala zdobyć wiedzę w zakresie tworzenia i wprowadzania nowych technologii wykorzystujących język naturalny. Absolwenci zdobywają kwalifikacje potrzebne przy tworzeniu aplikacji telefonicznych, komunikatorów, pracy nad sztuczną inteligencją.
Filologia angielska - rekrutacja
Rekrutacja na UG odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z języka angielskiego, języka polskiego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: historia, historia sztuki, biologia, WOS, geografia, matematyka, fizyka/fizyka i astronomia, chemia, urzędowy język UE z wyjątkiem języka polskiego i języka angielskiego, język rosyjski, język łaciński i kultura antyczna.
Uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów według kolejności zgłoszeń, warunkiem jest posiadanie świadectwa maturalnego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Anglistykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Filologia angielska - opinie
Studia językowe mają bardzo istotną zaletę - w połączeniu z innymi kierunkami, kwalifikacjami, poszerzają w dużym stopniu wachlarz możliwości podjęcia pracy. Profesjonalna wiedza w konkretnej dziedzinie z jednoczesną biegłością językową to ogromny potencjał zawodowy.
Praca po anglistyce
Absolwenci filologii angielskiej, którzy ukończą specjalność nauczycielską, przygotowani są do pracy w różnych typach szkół, szkołach językowych, wyższych, instytucjach kultury.
Specjaliści z zakresu tłumaczeń mogą pracować w wydawnictwach, agencjach tłumaczeniowych, instytucjach Unii Europejskiej, organizacjach międzynarodowych.
Doskonała znajomość języka angielskiego otwiera drogę kariery w szeroko pojętym biznesie czy służbach dyplomatycznych.
Ile zarabia filolog?
Zarobki absolwenta filologii angielskiej zależą od charakteru pracy, zatrudnienia, zakresu obowiązków.
Przeciętna pensja lektora to ok. 5200 zł brutto. Mediana wynagrodzenia tłumacza to blisko 6000 zł brutto.
Czy warto studiować filologię angielską?
***
Tutaj znajdziesz więcej informacji o studiach filologicznych.
Czytaj opisy kierunków filologicznych.
Inne kierunki studiów o podobnym profilu: