Fizyka w Bydgoszczy
Fizyka - studia
Studia na Fizyce łączą teorię z praktyką. Uczą precyzyjnego nazywania zaawansowanych problemów, nieszablonowego podejścia do analizowanych zagadnień. Prawa i zjawiska występujące w przyrodzie, zapisane językiem fizyki znajdują odzwierciedlenie w dziedzinach odległych od tej nauki i służą analizowaniu i prognozowaniu procesów ekonomicznych, zmian klimatycznych, stabilności rynków finansowych.
Fizyka realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Drugim kierunkiem z tej dziedziny oferowanym w Bydgoszczy są Fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej. To studia dualne, licencjackie, realizowane wraz z Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. Unikatowy w skali kraju kierunek przygotowuje kadry dla CO. Realizowany jest w ramach dwóch bloków kształcenia:
- fizyka w radioterapii i kontrola jakości
- fizyka w diagnostyce obrazowej i kontrola jakości.
Studenci oprócz zagadnień związanych z anatomią, fizjologią, patofizjologią, medycyną nuklearną, magnetycznym rezonansem jądrowym, poznają aparaturę badawczą, pomiarową stosowaną w diagnostyce obrazowej, radioterapii.
Czym zajmują się fizycy?
Fizycy – osoby o umysłach ścisłych, predyspozycjach matematycznych, umiejętnościach praktycznego myślenia i precyzyjnego opisu fundamentalnych praw przyrody – mogą swoje kompetencje wykorzystać w takich obszarach jak choćby przemysł, służba zdrowia, edukacja, bezpieczeństwo, biznes.
Zajmują się badaniem fundamentalnych zasad i zjawisk dotyczących materii, energii, czasu i przestrzeni. Ich głównym celem jest zrozumienie podstawowych praw rządzących wszechświatem. Fizycy badają zarówno makroświat, jak i mikroświat, przy użyciu różnych narzędzi, technik i teorii.
Prowadzą m.in. badania podstawowe, które mają na celu odkrywanie nowych teorii, zasad i zjawisk dotyczących materii i energii. Przykładowo fizycy ciała stałego badają właściwości materiałów w różnych stanach skupienia, takich jak ciecze, ciała stałe i gazy.
Fizyka w Bydgoszczy - specjalności
Na bydgoskiej Fizyce dostępne są dwa moduły kształcenia:
- technologie energii odnawialnej
- fizyczne podstawy kryminalistyki
Fizyka - przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów nauczania znajdą się: metody matematyczne fizyki, fizyka ogólna, mechanika klasyczna i relatywistyczna, wstęp do fizyki jądrowej, fizyka kwantowa, elektrodynamika, wstęp do fizyki ciała stałego, fizyka i technologia próżni, metody numeryczne, termodynamika i fizyka statyczna, wstęp do spektroskopii, elektronika, astrofizyka, a także przedmioty przypisane wybranym modułom.
Fizyka - opinie
Dowiedz się więcej o kierunku Fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej:
Fizyka w Bydgoszczy – rekrutacja
Rekrutacja odbywa się na podstawie rankingu średniej ocen uzyskanej w części pisemnej egzaminu maturalnego. Na Fizyce wyżej punktowana jest matematyka, fizyka/fizyka z astronomią i informatyka. Kandydaci na Fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej dodatkowe punkty uzyskują za matematykę, fizykę, chemię lub biologię.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Fizykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Czy warto studiować Fizykę?
Jeśli jesteś zainteresowany prowadzeniem badań naukowych, studia w tej dziedzinie mogą dać Ci możliwość uczestniczenia w fascynujących projektach badawczych. Studiowanie fizyki może dać Ci szansę na pracę w międzynarodowych projektach badawczych i zderzenie z różnorodnymi perspektywami.
Studia na Fizyce mogą stanowić solidne fundamenty do dalszego rozwoju zawodowego w innych dziedzinach, takich jak inżynieria, nauki ścisłe, nauki o Ziemi, technologia, informatyka i wiele innych.
Zajrzyj do Instytutu Fizyki UKW. Dowiedz się więcej o kierunku i rekrutacji:
Fizyka – praca po studiach
Zależnie od ukończonego kierunku i modułu kształcenia, absolwenci znajdują zatrudnienie przykładowo w:
- innowacyjnych przedsiębiorstwach
- laboratoriach naukowych
- nowoczesnych firmach technologicznych
- przemyśle
- firmach ubezpieczeniowych
- bankowości
- ośrodkach analiz rynkowych
- firmach konsultingowych
- ośrodkach onkologicznych
- zakładach diagnostyki obrazowej
- instytucjach odpowiedzialnych za pomiar skażeń wywołanych promieniowaniem jonizującym.
Zarobki po Fizyce
Przykładowo mediana zarobków fizyka medycznego to 6200 zł. Oznacza to, że połowa reprezentantów tego zawodu zarabia powyżej tej kwoty, a druga połowa poniżej. Wynagrodzenia 25% fizyków medycznych wynoszą więcej, niż 8500 zł.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z fizyką:
Zastosowanie fizyki i biologii w medycynie
Biofizyka molekularna i komórkowa
Zobacz inne kierunki ścisłe
Dowiedz się więcej o studiach technicznych