Mechatronika w Bydgoszczy
Mechatronika – studia w Bydgoszczy
Studia na Mechatronice stanowią połączenie mechaniki, elektroniki, informatyki i robotyki. Studiowanie tego kierunku pozwala na zdobywanie kompetencji w wielu różnych dziedzinach nauk inżynieryjnych.
Mechatronikę można studiować w Bydgoszczy na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Mechatronika – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- programowanie sterowników
- mechatronika w pojazdach samochodowych
- inżynieria systemów bezzałogowych
- mechatronika przemysłowa i produkcyjna.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- mechatronika przemysłowa
- mechatronika pojazdów
- projektowanie mechatroniczne i technologie 3D
- systemy pomiarowe i diagnostyczne.
Czym zajmuje się mechatronik?
Specjalista z tego zakresu może zajmować się doborem elementów, modułów, podzespołów do urządzeń i systemów mechatronicznych, projektowaniem, wytwarzaniem części maszyn i urządzeń mechatronicznych oraz ich obsługą. Do jego zadań należy wykonywanie obliczeń wytrzymałościowych układów mechanicznych, opracowywanie dokumentacji technicznej urządzeń mechatronicznych.
Mechatronik przygotowuje również opis procesów technologicznych produkcji urządzeń i układów mechatronicznych. Projektuje i programuje układy sterowania maszynami i urządzeń łącząceymi w sobie elektronikę, informatykę, mechanikę, automatykę i robotykę. Obsługuje i serwisuje maszyny i układy mechatroniczne.
Mechatronika – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: matematyka, podstawy fizyki, nauka o materiałach, podstawy automatyki i robotyki, podstawy zarządzania przedsiębiorstwem w ERP, zapis konstrukcji + CAD, programowanie strukturalne i obiektowe, mechanika, elektrotechnika i elektronika, wprowadzenie do mechatroniki, podstawy przedsiębiorczości, MES i metody numeryczne, wytrzymałość materiałów, wstęp do teorii sterowania, teoria maszyn i mechanizmów, podstawy konstrukcji maszyn, metrologia i komputerowe wspomaganie pomiarów, techniki wytwarzania, mechanika płynów, układy elektryczne i elektroniczne w mechatronice, sieci komputerowe i technologie internetowe, elementy sztucznej inteligencji, projektowanie procesów technologicznych, wprowadzenie do baz danych, hydraulika i pneumatyka, sterowniki programowalne, maszyny CNC i CAM, eksploatacja układów mechatroniki.
Mechatronika – rekrutacja w Bydgoszczy
Kandydaci przyjmowani są na uczelnie publiczne na podstawie wyników uzyskanych na maturze z określonych przedmiotów. Zależnie od wybranej szkoły wyższej punktowany jest język obcy i matematyka oraz fizyka/fizyka i astronomia, chemia lub informatyka.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na Mechatronikę w innych uczelniach, odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Mechatronika – praca po studiach
Absolwenci Mechatroniki są poszukiwani na rynku pracy przez różnorodne branże, w tym przemysł motoryzacyjny, lotniczy, obszar robotyki, automatyki, elektroniki, medycyny, a także sektor usługowy i nowe technologie.
Mogą być zatrudniani przez firmy związane z budową i eksploatacją nowoczesnych maszyn, serwisujących sprzęt gospodarstwa domowego czy sprzęt medyczny.
Mechatronika – opinie
Mechatronika jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Oferuje wiele możliwości tworzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które zmieniają nasz świat.
Studia z pewnością zainteresują osoby, które fascynuje działanie robotów, dronów, pojazdów autonomicznych, maszyn oraz sztucznej inteligencji.
Czy warto studiować Mechatronikę w Bydgoszczy?
Wydział Mechatroniki UKW dysponuje specjalistycznymi laboratoriami, umożliwiającymi praktyczne doświadczenia w dziedzinach informatyki, elektroniki, automatyki, budowy maszyn i inżynierii odwrotnej. Uczelniane laboratoria są wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia, w tym drukarki i skanery 3D, roboty oraz aparaturę pomiarową do badań strukturalnych i diagnostycznych. Studenci mają dostęp do technologii nowej generacji, takich jak elektronika cyfrowa, programowanie PLC i sterowanie maszynami CNC.
Mechatronika na PBŚ pozwala na szybkie wdrożenie w zawód w Bydgoskim Klastrze Przemysłowym, który z racji daleko idącej automatyzacji oferuje zapotrzebowanie na zawody właśnie takie jak mechatronik.
Ile zarabia mechatronik?
Według jednego z portali analizującego zarobki w różnych branżach i zawodach, mediana wynagrodzeń inżyniera mechatronika wynosi 7810 zł brutto. Co druga osoba zatrudniona na tym stanowisku zarabia w przedziale 6400 – 11 000 zł brutto.
***
Poznaj również inne kierunki o podobnej tematyce:
Mechatronics of vehicles and construction machinery
Zobacz kierunki studiów technicznych
Więcej o studiach technicznych
Fot. ukw.edu.pl