Mechatronika w Gdańsku
Mechatronika – studia w Gdańsku
Studia na kierunku Mechatronika obejmują wiedzę z zakresu inżynierii mechanicznej, elektrotechniki, elektroniki, informatyki, automatyki i robotyki oraz sterowania.
Studenci uczą się rozwiązywania problemów związanych z projektowaniem, konstrukcją, wytwarzaniem, sprzedażą, eksploatacją, serwisowaniem i diagnozowaniem układów, maszyn i urządzeń mechatronicznych.
Mechatronikę można studiować na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Mechatronika – przedmioty na studiach
Na gdańskiej Mechatronice realizowane są m.in. przedmioty: matematyka, materiały konstrukcyjne, grafika inżynierska, systemy komputerowe, elektrotechnika, termodynamika, mechanika, mechanika płynów, kinematyka i dynamika maszyn, wytrzymałość materiałów, elektronika, metrologia i systemy pomiarowe, hydraulika i pneumatyka, podstawy automatyki, podstawy cyfrowego przetwarzania sygnałów, komputerowo wspomagane wytwarzanie, systemy wbudowane, elementy układów mechatronicznych, sterowanie cyfrowe, manipulatory i roboty przemysłowe.
Czym zajmuje się mechatronik?
Praca mechatronika obejmuje projektowanie, tworzenie, utrzymanie i naprawę złożonych systemów mechatronicznych. Do jego zadań należeć może tworzenie koncepcji i projektowanie urządzeń przy zastosowaniu zaawansowanych programów do modelowania 3D, pisanie i wdrażanie programów sterujących dla mikroprocesorów, kontrolerów oraz robotów przemysłowych, implementacja algorytmów sterowania i regulacji, zapewniających optymalne działanie systemów.
Mechatronik przeprowadza testy prototypów i nowych urządzeń, dokonuje montażu podzespołów mechatronicznych zgodnie z dokumentacją techniczną, diagnozuje ewentualne usterki, zajmuje się utrzymaniem i konserwacją urządzeń, kalibracją i serwisowaniem sprzętu, przeglądami technicznymi.
Mechatronika – specjalności
Na studiach drugiego stopnia jest możliwość wyboru ścieżek kształcenia:
- projektowanie mechatroniczne
- mechatroniczne systemy sterowania.
Mechatronika – rekrutacja w Gdańsku
Kandydaci przyjmowani są na studia na podstawie wyników maturalnych uzyskanych z matematyki, fizyki, języka polskiego i języka obcego.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na Mechatronikę w innych uczelniach, odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Mechatronika – praca po studiach
Osoby, które ukończyły studia na Mechatronice są przygotowane do pracy w:
- przemyśle wytwarzającym układy mechatroniczne,
- przemyśle elektromaszynowym, motoryzacyjnym,
- przemyśle sprzętu gospodarstwa domowego,
- przemyśle lotniczym, okrętowym, obrabiarkowym,
- placówkach eksploatujących i serwisujących układy mechatroniczne oraz maszyny i urządzenia, w których są one zastosowane
- stacjach serwisowych i diagnostycznych
- instytucjach naukowo-badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych.
Mechatronika – opinie
Do dyspozycji studentów gdańskiej Mechatroniki oddane jest nowoczesne laboratorium, w którym uczą się oni programować i wykorzystywać do realizacji ciekawych zadań różne rodzaje robotów - roboty przemysłowe, współpracujące i mobilne, a także systemy haptyczne i pomiarowe.
Studenci realizują szereg samodzielnych i zespołowych projektów w specjalistycznych pracowniach m.in.: Mechatroniki Haptyki i Robotyki, Modelowania i Informatyki w Mechatronice, Elektrotechniki Pojazdowej, Pomiarów Dynamicznych, Automatyzacji Procesów Technologicznych, Mikronapędów, Pneumatyki, Elementów i Systemów Mechatronicznych i innych.
Czy warto studiować Mechatronikę?
Studenci Mechatroniki zdobywają interdyscyplinarną wiedzę i kompetencje zapewniające im zdolność rozwijania i integrowania różnorodnych elementów i rozwiązań w jednym projekcie, dzięki czemu są poszukiwani na rynku pracy jako osoby potrafiące poradzić sobie z potrzebami przemysłu wdrażającego nowoczesne technologie jak i z wyzwaniami współczesnego, wysoko konkurencyjnego rynku.
Inżynierowie mechatroniki są poszukiwani na całym świecie. Przemysł 4.0 i automatyzacja procesów produkcyjnych zwiększają zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie.
Ile zarabia mechatronik?
Według jednego z portali analizującego zarobki w różnych branżach i zawodach, mediana wynagrodzeń inżyniera mechatronika wynosi 7810 zł brutto. Co druga osoba zatrudniona na tym stanowisku zarabia w przedziale 6400 – 11 000 zł brutto.
***
Poznaj również inne kierunki o podobnej tematyce:
Mechatronics of vehicles and construction machinery
Zobacz kierunki studiów technicznych
Więcej o studiach technicznych
fot. Freepik