Sztuczna inteligencja w biznesie w Lublinie
Sztuczna inteligencja w biznesie – studia w Lublinie
Studia na kierunku Sztuczna inteligencja w biznesie łączą wiedzę z obszaru uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji z wiedzą o funkcjonowaniu i procesach realizowanych przez przedsiębiorstwa oraz o zjawiskach zachodzących w ich otoczeniu.
Studenci w toku kształcenia dowiadują się, jak funkcjonuje współczesne przedsiębiorstwo, jakie są źródła informacji w przedsiębiorstwie i jego otoczeniu, jakich dostarczają danych, jak te dane pozyskiwać, przedstawiać i wykorzystywać w działalności menedżerskiej.
Poznają podstawy techniczne i matematyczne oraz perspektywy uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, możliwości stosowania podstawowych i zaawansowanych metod z tego zakresu, w tym metod uczenia głębokiego, dekompozycji i ekstrakcji cech czy wyszukiwania i klasyfikowania danych.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego stopnia, absolwenci uzyskują tytuł inżyniera.
Czym zajmuje się inżynier z zakresu sztucznej inteligencji?
Sztuczna inteligencja umożliwia przetwarzanie ogromnych ilości danych w celu wykrywania trendów, wzorców i relacji, co pozwala na lepsze zrozumienie klientów, rynków i konkurencji. Osoba wykorzystująca SI do celów biznesowych może personalizować doświadczenia klientów, rekomendując dedykowane im produkty, dostosowane oferty promocyjne. Stosuje algorytmy SI w prognozowaniu trendów rynkowych, szacowaniu popytu na produkty optymalizacji planów biznesowych i strategii marketingowej.
Za pomocą sztucznej inteligencji można tworzyć systemy przetwarzania języka naturalnego, które automatycznie analizują i interpretują teksty, komunikują się z klientami, oraz generują raporty i analizy.
Sztuczna inteligencja w biznesie – przedmioty na studiach
Program kształcenia przewiduje m.in. takie przedmioty: matematyka, statystyka matematyczna, teoria grafów, metrologia, metodologia badań społecznych, podstawy marketingu, diagnoza otoczenia organizacji, metody i techniki sztucznej inteligencji, metody optymalizacji w biznesie, inżynieria systemów komputerowych, automatyzacja procesów biznesowych, podstawy algorytmiki i programowania, bazy danych, hurtownie danych.
Dodatkowo studenci mogą wybierać część przedmiotów spośród: uczenie głębokie do rozpoznawania obiektów, metody dekompozycji i ekstrakcji cech w obrazach, systemy chatbot oparte na sztucznej inteligencji, cyfrowe przetwarzanie sygnałów i wiele innych.
Sztuczna inteligencja w biznesie – rekrutacja w Lublinie
Rekrutacja na kierunek odbywa się w oparciu o przedmioty maturalne: język polski, język obcy nowożytny oraz jeden do wyboru spośród: matematyka, fizyka, informatyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Sztuczną inteligencję możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Sztuczna inteligencja – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą wykorzystać swoje kompetencje przede wszystkim w tych instytucjach czy przedsiębiorstwach i na takich stanowiskach, gdzie przetwarzane są duże ilości danych, do których analizy stosuje się specjalne algorytmy, metody uczenia maszynowego.
Absolwent studiów będzie umiał dobierać i adaptować narzędzia sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego możliwe do zastosowania w poszczególnych obszarach działalności przedsiębiorstwa. Może zajmować się projektowaniem i realizowaniem procesów zbierania i przetwarzania danych.
Czy warto studiować Sztuczną inteligencję w biznesie?
Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w biznesie, oferując liczne możliwości. Jej zastosowanie może przynieść wiele korzyści dla firm, poprawiając ich efektywność, konkurencyjność i szanse rozwoju. W związku z tym coraz więcej firm zaczyna inwestować w technologie SI i wykorzystywać je w swojej działalności.
Sztuczna inteligencja w biznesie – opinie
Lawinowo rośnie liczba przedsiębiorstw, które wykorzystują w swojej działalności technologię sztucznej inteligencji. Nieuniknione jest stosowanie uczenia maszynowego i SI w analizie danych oraz systemach zarządzania.
Zarobki w obszarze sztucznej inteligencji
Wynagrodzenia specjalistów z dziedziny sztucznej inteligencji niewątpliwie należą do satysfakcjonujących i z roku na rok odnotowują wzrosty nawet w wysokości 30%. Zależnie od formy zatrudnienia, są to kwoty 18 tys. – 26 tys. zł brutto w przypadku umowy o pracę, 30 tys. – 38 tys. netto przy umowach B2B.
***
Może zainteresują Cię także kierunki:
Sztuczna inteligencja i uczelnie maszynowe
Sztuczna inteligencja w biznesie
Tutaj znajdziesz informacje o studiach technicznych.
Przeczytaj opisy wybranych kierunków technicznych.