Transport w Gdańsku
Transport – studia w Gdańsku
Studenci kierunku poznają tajniki nowoczesnego transportu. Uczą się rozwiązywać problemy organizacji, planowania i projektowania systemów sterowania ruchem. Zdobywają wiedzę dotyczącą procesów transportowych oraz kompetencje w zakresie zarządzania infrastrukturą transportową oraz rozwiązywania zaawansowanych problemów transportowych i logistycznych.
Kierunek Transport realizowany jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
W Gdańsku dostępne są także studia na Transporcie i logistyce.
Transport – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przedmioty: matematyka, fizyka, podstawy systemów transportowych, nauka o materiałach, mechanika techniczna, podstawy budowy maszyn, geodezja i nawigacja satelitarna w transporcie, badania operacyjne i metody numeryczne, środki transportu, podstawy systemów transportu powietrznego, automatyka i sterowanie, podstawy logistyki, podstawy systemów transportu wodnego, infrastruktura transportu drogowego, inżynieria ruchu kolejowego, inżynieria ruchu drogowego, ekonomika i finansowanie transportu, psychologia transportowa, prawo transportowe.
Transport – specjalności w Gdańsku
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- planowanie i zarządzanie systemem transportowym
- inteligentne systemy transportowe
- sterowanie ruchem kolejowym
- logistyka transportowa
- zarządzanie infrastrukturą transportu szynowego
- zarządzanie infrastrukturą transportu drogowego i lotniskowego
- transport wodny.
Transport – rekrutacja w Gdańsku
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z matematyki, języka obcego, języka polskiego oraz do wyboru fizyki lub matematyki.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Transport w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Czym zajmuje się specjalista ds. transportu
Transportowcy zajmują się planowaniem, projektowaniem, zarządzaniem i utrzymaniem systemów transportowych oraz szeroko pojętą logistyką transportową. Do ich zadań należeć może sterowanie ruchem, analiza i ocena systemu transportowego, obsługa specjalistycznych programów wykorzystywanych do planowania, projektowania i zarządzania systemem transportowym. Organizują procesy logistyczne. Zajmują się modelowaniem i symulacją procesów logistycznych, dokonywaniem pomiarów efektywności wykorzystania infrastruktury logistycznej oraz urządzeń technicznych.
Transport – praca po studiach
Potencjalne miejsca, gdzie absolwenci kierunku znajdują zatrudnienie, to przykładowo:
- jednostki organizacyjne służb ruchu drogowego, transportu zbiorowego i specjalistycznych komórkach administracji rządowej i samorządowej,
- centra sterowania ruchem drogowym, kolejowym, wodnym lub lotniczym,
- przedsiębiorstwa przewozowe i spedycyjne,
- przedsiębiorstwa logistyczne i dystrybucyjne,
- centra logistyczne,
- jednostki eksploatacyjne transportu samochodowego, szynowego, lotniczego i wodnego,
- biura studiów i projektów,
- biura urbanistyczne,
- jednostki studialne, projektowe i badawcze,
- firmy doradcze,
- transport wewnętrzny w przedsiębiorstwach,
- wydziały transportu w jednostkach samorządowych,
- biura projektowe, konsultingowe, analityczne,
- jednostki eksploatacyjne transportu i infrastruktury,
- jednostki organizacyjne służb inżynierii ruchu,
- placówki naukowo-badawcze i oświatowe.
Zarobki po Transporcie
Wynagrodzenie pracowników branży transportowej jest bardzo zróżnicowane. Zależy od zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia, rodzaju transportu. Statystycznie przeciętne zarobki to ok. 5000 zł brutto. W transporcie lotniczym i międzynarodowym zatrudnieni mogą liczyć na zdecydowanie wyższe pensje.
Czy warto studiować Transport w Gdańsku?
Zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu nie maleje, rośnie popyt na przemieszczanie osób i towarów, nieustanny rozwój transportu generuje nowe wyzwania.
Podczas zajęć wykorzystywane są specjalistyczne programy do analiz transportowych i logistycznych oraz projektowania infrastruktury. Uczelnia współpracuje z wieloma przedsiębiorstwami, instytucjami, kadra dydaktyczna to doświadczeni praktycy, łączący teorię z praktyką.
Transport – opinie
Dowiedz się więcej o studiach na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej:
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach technicznych.
Przeczytaj opisy kierunków technicznych.
Poznaj inne kierunki związane z zagadnieniami logistyki:
Inżynieria transportu i logistyki
Fot. pg.edu.pl