Farmacja w Lublinie
Farmacja – studia
Studia na Farmacji trwają pięć lat, po których realizowany jest półroczny staż w aptece. Absolwenci uzyskują tytuł magistra.
Kierunek wybierają osoby z natury spokojne, dokładne, cierpliwe, ceniące sobie stabilizacje.
Studia są trudne, wymagają dużej systematyczności, regularnej nauki oraz ciągłego dokształcania po ich ukończeniu.
Czym zajmuje się farmaceuta?
Praca farmaceuty kojarzy się przede wszystkim ze sprzedażą leków w aptekach. Do zadań farmaceuty należy jednak wiele innych czynności, jak choćby sporządzanie, wytwarzanie i ocena produktów leczniczych i wyrobów medycznych, a także sprawowanie nadzoru nad ich obrotem.
Farmaceuci potrafią udzielić rzetelnej informacji na temat działania konkretnych leków. Mogą prowadzić badania chemiczne, farmaceutyczne, farmakologiczne i toksykologiczne produktów leczniczych.
Zajmują się zarządzaniem w obszarze farmacji.
Farmacja – przedmioty na studiach
Program studiów na Farmacji przewiduje m.in. przedmioty: biofizyka, fizjologia człowieka, higiena, środki uzależniające, chemia fizyczna, metody separacji, obliczenia fizykochemiczne w farmacji, biochemia, surowce kosmetyczne, farmakognozja, biotechnologia roślin, ocena jakości leków, chemia leków, farmacja kliniczna, technologia postaci leku, biologia molekularna, farmakologia z farmakodynamiką, choroby genetyczne w świetle badań molekularnych.
Farmacja - specjalizacje
Po ukończeniu studiów i uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu farmaceuty można odbyć szkolenie specjalizacyjne przykładowo w takich dziedzinach:
- analityka farmaceutyczna,
- bromatologia,
- farmacja apteczna,
- farmacja kliniczna,
- farmacja przemysłowa,
- farmacja szpitalna,
- farmakologia,
- lek roślinny,
- radiofarmacja,
- toksykologia.
Studia farmaceutyczne w Lublinie
Farmacja – rekrutacja
Kandydaci muszą zdać na maturze chemię na poziomie rozszerzonym oraz do wyboru język obcy lub matematykę.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Farmację możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Farmacji
Najbardziej typowe miejsca pracy farmaceutów to:
- apteki ogólnodostępne
- apteki szpitalne
- hurtownie farmaceutyczne
- przemysł farmaceutyczny
- zakłady opieki zdrowotnej
- inspekcja farmaceutyczna
- laboratoria analityczne i kosmetyczne
- wytwórnie kosmetyczne
- jednostki kontrolno-pomiarowe
- urzędy państwowe.
Ile zarabia farmaceuta?
Czy warto studiować Farmację?
Ukończenie farmacji gwarantuje znalezienie zatrudnienia – ludzie zawsze będą chorować, a tym samym korzystać z medykamentów. Na absolwentów czeka wiele różnorodnych ścieżek zawodowych, choć stereotypowo farmaceutę kojarzymy z pracą w aptece.
Farmacja – opinie
Studia farmaceutyczne należą do bardzo trudnych. Wymagają przyswojenia ogromnej wiedzy medycznej, a także z zakresu chemii, biologii. Sama rekrutacja weryfikuje osoby z wyróżniającymi się wynikami maturalnymi. Spora konkurencja powoduje, że warto już wcześniej przyłożyć się do nauki przedmiotów punktowanych w naborze.
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych
Przeczytaj opisy kierunków medycznych
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: