Kryminologia w Bydgoszczy
Kryminologia - studia
Studia z zakresu kryminologii skupiają się na zgłębianiu przestępczości, źródeł patologii. Studenci poznają tajniki wiktymologii, kryminalistyki, zdobywają wiedzę o prawie, przede wszystkim karnym. Mierzą się z negatywnym obliczem świata, życia. Wymaga to od kandydatów dużej odporności, zainteresowania tą tematyką, nowatorskiego podejścia do rozwiązywania problemów.
Studia trwają trzy lata, kończą się uzyskaniem tytułu licencjata.
Kryminologia - przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia najbardziej typowe dla tego kierunku studiów będą: przestępczość i jej struktura, patologie społeczne, kryminologia jako nauka, teorie kryminologiczne, prawo wykroczeń, historia przestępczości, terroryzm i konflikty zbrojne, przestępczość zorganizowana, cyberprzestępczość, psychopatologie, uzależnienia, zarządzanie kryzysowe, przemoc w rodzinie, przestępczość gospodarcza.
Duży nacisk położony będzie na kształcenie praktyczne. Studenci odbywają praktyki zawodowe, organizowane w różnorodnych instytucjach ochrony prawa, m.in. takich jak Policja, Sądy, Prokuratury, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Graniczna, Straż miejska, Służba Więzienna, Służba Celno-Skarbowa, Żandarmeria Wojskowa a także sektorze prywatnym.
Kryminologia w Bydgoszczy – rekrutacja
Rekrutacja odbywa się w oparciu o średnią ocen uzyskaną z części pisemnej egzaminu maturalnego. Więcej punków otrzymać można za historię i wiedzę o społeczeństwie zdawane na maturze.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Kryminologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki społeczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Kryminologia – praca po studiach
Typowymi miejscami zatrudnienia absolwentów są wspomniane wcześniej instytucje ochrony prawa.
Zdobyte kompetencję będą oni mogli również wykorzystać w:
- firmach detektywistycznych
- firmach ochrony osób i mienia
- jednostkach zarządzania kryzysowego
- służbach specjalnych.
Kryminologia - opinie
Dowiedz się więcej o studiowaniu Kryminologii na UKW:
Czy warto studiować Kryminologię?
To dobry wybór, jeśli interesujesz się motywami ludzkich wyborów, genezą zabójstw, fałszerstwa, porwań i wszelkich innych patologii społecznych.
Kryminologia to interdyscyplinarna dziedzina, która obejmuje aspekty prawa, psychologii, socjologii, statystyki i innych nauk społecznych. Studia kryminologiczne mogą dać Ci szeroki wachlarz wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin.
Warto być świadomym, że praca w dziedzinie kryminologii wiąże się z obcowaniem się z okrutnymi i wstrząsającymi zdarzeniami kryminalnymi.
Zarobki po Kryminologii
Pensja kryminologa zależy od miejsca zatrudnienia, stażu pracy oraz doświadczenia.
Przykładowo policjant służby kryminalnej zarabia średnio 6580 zł brutto miesięcznie.
***
Podobne kompetencje uzyskać można na kierunkach zbliżonych do Kryminologii:
Profilaktyka społeczna i resocjalizacja
Zobacz inne kierunki społeczne
Dowiedz się więcej o studiach społecznych