Nanotechnologia w Gdańsku
Nanotechnologia - studia
Niebrudzące się antybakteryjne tkaniny, samoczyszczące powłoki antyrefleksyjne, aparaty wszczepiane do organizmu, monitorujące stan zdrowia czy bardzo lekkie materiały konstrukcyjne – to wszystko efekt badań i pracy nanotechnologów.
Nanotechnologia to studia interdyscyplinarne, łączące wiedzę z zakresu fizyki, matematyki, chemii i inżynierii. Zajmuje się obiektami w skali nano (jedna miliardowa część metra) – tworzeniem i badaniem nowych materiałów i urządzeń, projektowaniem i przeprowadzaniem eksperymentów na układach organicznych i nieorganicznych, opracowywaniem nowych technologii, urządzeń, narzędzi diagnostycznych czy terapeutycznych, nanoczujników.
Na studiach drugiego stopnia słuchacze poznają takie metody eksperymentalne, jak dyfraktometria rentgenowska, rentgenowska spektroskopia emisyjna i absorpcyjna, skaningowa mikroskopia elektronowa.
Kierunek realizowany jest dwustopniowo. Absolwenci studiów inżynierskich mogą kontynuować kształcenie na magisterskich studiach drugiego stopnia.
Nanotechnologia - specjalności
Na gdańskiej Nanotechnologii oferowane są ścieżki kształcenia:
- nanomateriały w inżynierii, medycynie i kosmetologii
- nanomateriały i nanostruktury funkcjonalne
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- projektowanie nowych materiałów
- nanostruktury fotoniczne
- Nanostructures and computer simulations in material science
Nanotechnologia - przedmioty na studiach
W programie studiów znajdą się m.in. takie przedmioty, jak matematyka, fizyka, wstęp do nanotechnologii, krystalografia, termodynamika, podstawy bionanotechnologii, podstawy techniki próżniowej i kriogenicznej, nanomateriały funkcjonalne, metody numeryczne, chemia nanomateriałów, technologie otrzymywania nanomateriałów, technika laserowa, mechanika kwantowa, fizykochemia powierzchni, biomateriały i nanobiomateriały, wzrost kryształów.
Nanotechnologia w Gdańsku – rekrutacja
W procesie rekrutacji punktowany jest język polski, język obcy, matematyka oraz do wyboru fizyka lub chemia.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na Nanotechnologię w innych uczelniach, odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Nanotechnologia – perspektywy pracy
Najbardziej typowe miejsca zatrudnienia nanotechnologów, to:
- medycyna, farmaceutyka i kosmetologia
- centra badawczo-rozwojowe, laboratoria, instytuty badawcze
- energetyka, w szczególności odnawialna
- elektronika i optoelektronika
- produkcja, obróbka i magazynowanie żywności
- inteligentne tekstylia
- lotnictwo i przemysł kosmiczny
- przemysł zbrojeniowy.
Nanotechnologia - opinie
Zajrzyj na WFTiMS Politechniki Gdańskiej:
Zarobki po Nanotechnologii
Osoby pracujące w sektorze prywatnym, w firmach zajmujących się nanotechnologią, mogą liczyć na wyższe zarobki niż osoby pracujące w sektorze publicznym, w instytutach badawczych czy uczelniach. Na wysokość wynagrodzenia wpływa także specjalizacja i posiadane doświadczenie.
Średnie wynagrodzenie dla specjalisty w dziedzinie nanotechnologii wynosi około 10 000 – 15 000 złotych brutto miesięcznie.
Czy warto studiować Nanotechnologię?
Jeśli interesujesz się badaniem i zrozumieniem struktury oraz właściwości materiałów na poziomie nanometrów, nanotechnologia może być dla Ciebie fascynującą dziedziną.
Nanotechnologia prowadzi do tworzenia nowych materiałów, urządzeń i technologii, które mają potencjał zmieniać wiele dziedzin, takich jak medycyna, elektronika, energia czy materiały. Ma zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna (np. nanomedycyna), elektronika (np. nanoelektronika), materiały (np. nanomateriały) czy ochrona środowiska.
***
Może zainteresują Cię inne podobne studia inżynierskie:
Chemia materiałów i nanotechnologia
Nanotechnologie i nanomateriały
Mikro- i nanotechnologie w biofizyce
Zaawansowane materiały i nanotechnologia
Advance materials and nanotechnology
Zobacz inne kierunki studiów technicznych
Dowiedz się więcej o studiach technicznych