Elektroradiologia w Bydgoszczy
Elektroradiologia w Bydgoszczy
Elektroradiologia to kierunek medyczny, który przygotowuje specjalistów do pracy z zaawansowanymi urządzeniami diagnostycznymi i terapeutycznymi wykorzystywanymi w ochronie zdrowia. Studenci zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne do obsługi sprzętu diagnostycznego (np. tomografów komputerowych, aparatów RTG) oraz współpracy z zespołami medycznymi w zakresie diagnostyki obrazowej i radioterapii.
Elektroradiologia realizowana jest w Bydgoszczy na poziomie pierwszego stopnia.
Czym zajmuje się elektroradiolog?
Do zadań osoby pracującej w tym zawodzie należy m.in. wykonywanie procedur radiologicznych, badań obrazowych, procedur radioterapii i medycyny nuklearnej, np. RTG, mammografii, TK, MR, angiografii oraz elektromedycznych, np. EKG, EEG, audiometrii, spirometrii. Elektroradiolog zajmuje się kalibrowaniem sprzętu do badań. Uczestniczy w procesie planowania radioterapii, obsługuje aparaturę do radioterapii i prowadzi zlecone przez lekarza leczenie.
Elektroradiologia – przedmioty na studiach
Program kształcenia na Elektroradiologii przewiduje m.in. przedmioty: podstawy fizyki medycznej, anatomia prawidłowa, fizjologia, radiobiologia i ochrona radiologiczna, podstawy radiobiologii, aparatura medyczna, rentgenodiagnostyka klasyczna, środki kontrastowe w diagnostyce, densytometria, diagnostyka obrazowa w ortopedii/kardiologii/urologii/neurochirurgii, ultrasonografia, elektrokardiografia, radiofarmaceutyki, radiologia w medycynie sądowej, diagnostyka audiologiczna, radioterapia, brachyterapia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.
Elektroradiologia – rekrutacja w Bydgoszczy
Kandydaci wskazują jeden przedmiot zdawany na maturze, wybrany spośród: biologia, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, matematyka, geografia lub informatyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Elektroradiologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Elektroradiologia – praca po studiach
Absolwenci pracują przede wszystkim w:
- zakładach radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej
- pracowniach EKG, EEG, EMG, audiologii, fizjologii klinicznej
- pracowniach informatyki medycznej
- inspekcji ochrony radiologicznej
- sektorze marketingu sprzętu medycznego
- firmach produkujących lub serwisujących sprzęt diagnostyczny
- ośrodkach naukowo-badawczych związanych z technologiami medycznymi.
Czy warto studiować Elektroradiologię?
Diagnostyka obrazowa i radioterapia to jedne z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny.
Specjaliści posiadający szerokie umiejętności nadzoru i obsługi aparatury radiodiagnostycznej, radioterapeutycznej i elektromedycznej mają zatem dobre perspektywy pracy.
Dowiedz się więcej o kierunku:
Elektroradiologia – opinie
Elektroradiologia to odpowiedni wybór dla osób zainteresowanych nowoczesnymi technologiami medycznymi, gotowych na pracę w środowisku szpitalnym lub diagnostycznym. Dobrze sprawdzą się kandydaci posiadający zdolności analityczne i precyzję w działaniu, ceniący sobie pracę w zespołach medycznych.
***
Może zainteresują Cię także kierunki:
Fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej
Systemy diagnostyczne w medycynie
Chemia jądrowa i radiofarmaceutyki
Poznaj inne kierunki medyczne
Dowiedz się więcej o studiach medycznych
Fot. Freepik