Elektrotechnika w Lublinie
Elektrotechnika – studia w Lublinie
Studenci Elektrotechniki zdobywają umiejętności projektowania, wytwarzania, eksploatacji i diagnostyki urządzeń elektrycznych i elektronicznych, instalacji elektrycznych, komputerowych systemów pomiarowych, układów automatyki oraz napędów mikroprocesorowych. Poznają tajniki urządzeń sterujących i pomiarowych wykorzystujących energię elektryczną. Zdobywają wiedzę i umiejętności dotyczące elektroenergetyki, w tym odnawialnych źródeł energii.
Kierunek realizowany jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Elektrotechnika – specjalności
Na studiach drugiego stopnia dostępne są:
- elektroenergetyka
- elektronika stosowana
- elektrotechnika w pojazdach samochodowych
- elektrotechnologie OZE
- inteligentne technologie w elektrotechnice
- elektromobilność i napędy przemysłowe
- projektowanie urządzeń elektrycznych
- power and measurement.
Elektrotechnika – przedmioty na studiach
W programie nauczania na kierunku znajdą się: elektrochemia, fizyka, matematyka, materiałoznawstwo elektrotechniczne, teoria obwodów, technika światłowodowa, metody numeryczne, metrologia, odnawialne źródła energii, teoria pola magnetycznego, maszyny elektryczne, elektroenergetyka, instalacje i oświetlenie, automatyka i regulacja automatyczna, magazyny energii, technika wysokich napięć, sieci elektroenergetyczne, napęd elektryczny, technika mikroprocesorowa, elektromobilność, ocena energetyczna budynków.
Czym zajmuje się elektrotechnik?
Zależnie od ukończonej specjalności, osoba pracująca w tym zawodzie może być odpowiedzialna za kwestie związane z produkcją, przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Może zajmować się analizą i projektowaniem maszyn elektrycznych, takich jak silniki i generatory, systemami automatyzacji, programowaniem sterowników PLC oraz projektowaniem układów sterowania dla procesów przemysłowych.
Inżynierowie odnawialnych źródeł energii projektują i integrują systemy OZE, takie jak farmy wiatrowe czy instalacje fotowoltaiczne.
Elektrotechnika – rekrutacja w Lublinie
Podczas rekrutacji punktowany jest język polski, język obcy oraz do wyboru matematyka, fizyka lub informatyka, można też wskazać wynik z egzaminu zawodowego.
Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady rekrutacji na Elektrotechnikę na innych uczelniach, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Elektrotechnika – praca po studiach
Absolwenci mogą pracować na stanowiskach:
- projektanta
- konstruktora
- serwisanta
- inżyniera obsługi
- konsultanta
- inżyniera sprzedaży.
Zatrudniani są w biurach projektowych, zakładach przemysłowych w kraju i za granicą.
Czy warto studiować Elektrotechnikę?
Branża elektroenergetyczna, automatyka i odnawialne źródła energii stale się rozwijają, co zwiększa zapotrzebowanie na specjalistów. Elektryczność jest podstawą funkcjonowania współczesnego świata, co zapewnia stabilność rynku pracy.
Studenci Elektrotechniki mogą uczestniczyć w kursach i certyfikowanych szkoleniach, np. z zakresu systemów fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii, oceny energetycznej budynków oraz pozwalające na uzyskanie uprawnień elektrycznych G1. Mogą ubiegać się o oczekiwane przez pracodawców branżowe uprawnienia energetyczne, honorowane na terenie Polski oraz krajów Unii Europejskiej.
Elektrotechnika – opnie
Studia na kierunku Elektrotechnika to doskonały wybór dla osób zainteresowanych technologiami energetycznymi, automatyką i nowoczesnymi rozwiązaniami w dziedzinie elektryczności. Kierunek oferuje solidne wykształcenie techniczne, które pozwala na rozwój kariery w dynamicznie rozwijających się sektorach przemysłu i technologii.
***
Jeśli rozważasz inne studia inżynierskie o zbliżonym profilu, może zainteresują Cię kierunki:
Automatyka i elektrotechnika przemysłowa
Inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Zobacz bazę innych kierunków technicznych.
Fot. Freepik