Geodezja i kartografia w Gdańsku
Geodezja i kartografia – studia w Gdańsku
Studenci Geodezji i kartografii poznają zasady redakcji map, zagadnienia związane z procesem inwestycyjnym, badaniem stanu prawnego nieruchomości, monitoringiem budowli i środowiska czy analizami geoprzestrzennymi. Uczą się stosowania technik pomiarów naziemnych i satelitarnych, niezbędnych do tworzenia baz danych, które są wykorzystywane do różnorodnych analiz opracowywanych na potrzeby racjonalizacji gospodarki przestrzennej, usprawnienia procesów inwestycyjnych oraz wspomagania akcji ratowniczych w warunkach nadzwyczajnych zagrożeń.
Studia na Geodezji i kartografii realizowane są w Gdańsku na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Geodezja i kartografia – specjalności
Studia pierwszego stopnia realizowane są w specjalności:
- geodezja inżynieryjna.
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- geomatyka i geoinformatyka.
Czym się zajmuje geodeta?
Geodeci zajmują się m.in. badaniem stanu prawnego nieruchomości, monitoringiem budowli i środowiska, analizami geoprzestrzennymi, zbieraniem informacji niezbędnych do redakcji map. Dokonują pomiarów działek i gruntów pod wszelkiego rodzaju budowle, w tym budowę dróg i autostrad.
Geodezja i kartografia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano m.in.: geodezja, geomatyka, pomiary geodezyjne, kataster nieruchomości, fotogrametria, systemy informacji przestrzennej, kartografia, geodezja inżynieryjna, teledetekcja, geodezja satelitarna z elementami astronomii, geodezja miejska i przemysłowa, geodezja drogowa, nawigacja lotnicza i meteorologiczna, gospodarka przestrzenna, geodezja morska z nawigacją, prawo geodezyjne i budowlane, inżynierska miejska i przemysłowa, geodezyjny monitoring budowli,
Geodezja i kartografia – rekrutacja w Gdańsku
Kandydaci uzyskują punkty za wyniki uzyskane na maturze z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz do wyboru geografii, fizyki, informatyki.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geodezję i kartografię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geodezja i kartografia – praca po studiach
Potencjalne miejsca pracy absolwentów to przykładowo:
- firmy geodezyjne z branży inżynierskiej i geoinformatycznej
- jednostki geodezyjne w administracji publicznej
- placówki naukowo-badawcze
- biura usług geodezyjnych i projektowych.
Zarobki po Geodezji i kartografii
Ze względu na różnorodne możliwości zatrudnienia po studiach geodezyjnych, różny będzie także poziom zarobków absolwentów. Zależeć będą od posiadanego doświadczenia, wybranej branży, zajmowanego stanowiska oraz miejsca pracy.
Czy warto studiować Geodezję i kartografię w Gdańsku?
Absolwenci kierunku mogą starać się o uzyskanie uprawnień zawodowych w zakresie geodezji oraz kartografii.
Studenci Geodezji i kartografii uczestniczą w ciekawych badaniach naukowych z dyscyplin OECD: inżynieria lądowa, inżynieria środowiska lub nauki o Ziemi i środowisku.
Geodezja i kartografia znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach. Metody fotogrametrii i teledetekcja, najczęściej kojarzone z obserwacją globu ziemskiego oraz topografią, są wykorzystywane na potrzeby sztucznej inteligencji, medycyny, tworzenia gier komputerowych oraz wirtualnej rzeczywistości.
Geodezja i kartografia – opinie
Podejrzyj studentów Geodezji i kartografii w Gdańsku:
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geodezja i planowanie przestrzenne
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.