Geografia w Bydgoszczy
Geografia – studia w Bydgoszczy
Kształcenie na kierunku pozwala uzyskać wiedzę teoretyczną, umożliwiającą rozumienie, charakteryzowanie i wyjaśnianie współczesnych procesów i zjawisk kształtujących środowisko przyrodnicze oraz społeczno-gospodarcze. Studenci nabywają doświadczenia zawodowe w czasie praktyk odbywanych w przedsiębiorstwach oraz instytucjach wykorzystujących wiedzę geograficzną.
Geografia w Bydgoszczy dostępna jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Geografia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia realizowane są m.in.: podstawy geografii fizycznej, neogeografia, podstawy geografii społeczno-ekonomicznej, astronomiczne podstawy geografii, geografia ludności, meteorologia i klimatologia, kartografia i topografia, geografia osadnictwa, geografia polityczna, geologia, gleboznawstwo i geografia gleb, biogeografia, systemy informacji geograficznej, geomorfologia, geografia gospodarcza, geografia regionalna świata, podstawowe metody analizy przestrzennej, hydrologia i oceanografia, geografia społeczna, kształtowanie i ochrona środowiska, podstawy geografii turyzmu, geoinformacja.
Studenci mają do wyboru dwa bloki przedmiotów:
- związany z geografią fizyczną i geoinformacją
- związany z geografią społeczną oraz rozwojem regionalnym.
Czym się zajmuje geograf?
Geograf jest specjalistą zajmującym się badaniem powierzchni Ziemi, jej struktur fizycznych, procesów naturalnych oraz zjawisk społeczno-ekonomicznych. Praca geografa jest interdyscyplinarna i może obejmować szeroki zakres zagadnień, takich jak badanie form terenu i procesów, które je kształtują, analiza klimatu i jego zmienności w czasie oraz przestrzeni, badanie wód powierzchniowych i podziemnych, ich cyklu, dystrybucji i wpływu na ekosystemy.
Geografowie zajmują się analizą struktury miast, procesów urbanizacyjnych oraz planowaniem rozwoju przestrzennego miast i regionów, badaniem rozmieszczenia, struktury i dynamiki ludności, tworzeniem map i wizualizacja danych geograficznych czy badaniem wpływu działalności człowieka na środowisko, w tym monitorowanie zanieczyszczeń.
Geografia – rekrutacja w Bydgoszczy
Nabór na kierunek odbywa się na podstawie rankingu średniej punktów uzyskanej z części pisemnej na egzaminie maturalnym. Więcej punktów kandydaci otrzymują za wynik z geografii.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geografię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geografia – praca po studiach
Absolwenci Geografii mogą przykładowo pracować w:
- firmach i instytucjach wykorzystujących systemy informacji geograficznej (GIS)
- biurach prognoz i analiz (badania rynku i opinii społecznej)
- przedsiębiorstwach geodezyjno-kartograficznych
- jednostkach administracji rządowej i samorządowej zajmujących się środowiskiem przyrodniczym
- centrach zarządzania kryzysowego
- jednostkach służby hydrologiczno-meteorologicznej
- biurach planowania przestrzennego i rozwoju regionalnego
- komórkach monitoringu, ochrony oraz kształtowania środowiska przyrodniczego
- organizacjach i biurach turystycznych.
Zarobki po Geografii
Ze względu na różnorodne możliwości zatrudnienia po studiach geograficznych, różny będzie także poziom zarobków absolwentów. Zależeć będą od posiadanego doświadczenia, wybranej branży, zajmowanego stanowiska oraz miejsca pracy.
Czy warto studiować Geografię?
Studia na tym kierunku wyróżnia duża liczba zajęć terenowych i wyjazdów studialnych. Zajęcia terenowe umożliwiają studentom poznanie metod badań terenowych i obsługi przyrządów pomiarowych w ramach ćwiczeń prowadzonych m.in. z hydrologii, meteorologii i klimatologii, geologii, geomorfologii, ochrony środowiska. Zajęcia terenowe odbywają się w regionie kujawsko-pomorskim, a także w południowej Polsce i na wybrzeżu Bałtyku.
Geografia – opinie
Podejrzyj, czego będziesz się uczyć podczas studiów geograficznych:
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia i gospodarka przestrzenna
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. ukw.edu.pl