Mechanika i budowa maszyn w Lublinie
Mechanika i budowa maszyn – studia w Lublinie
Studia na Mechanice i budowie maszyn przybliżają tajniki wytwarzania i eksploatacji urządzeń technicznych (pojazdów, maszyn) z wykorzystaniem nowoczesnych metod, technologii oraz narzędzi projektowych i technologicznych. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu materiałoznawstwa, elektroniki i elektrotechniki. Poznają systemy pomiarowe i narzędzia związane z procesem projektowania i symulacji komputerowych stosowanych w innowacyjnych przedsiębiorstwach.
Mechanika i budowa maszyn dostępna jest w Lublinie na studiach pierwszego i drugiego stopnia.
Mechanika i budowa maszyn – specjalności
Na studiach drugiego stopnia realizowane są specjalności:
- konstrukcyjno-eksploatacyjna
- technologiczno-eksploatacyjna.
Mechanika i budowa maszyn – przedmioty na studiach
W programie studiów znajdą się: podstawy eksploatacji maszyn, inżynieria materiałowa, inżynieria ekologiczna, mechanika ogólna, tworzywa polimerowe, podstawy elektrotechniki i elektroniki, recykling, diagnostyka maszyn, równania różniczkowe, wytrzymałość materiałów, podstawy konstrukcji maszyn, mechanika płynów, spajalnictwo i odlewnictwo, technologia maszyn, automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych, termodynamika techniczna, maszyny i narzędzia do przetwórstwa tworzyw, pneumatyka i hydraulika, podstawy metalurgii, silniki spalinowe i napędy hybrydowe, komputerowe wspomaganie projektowania.
Mechanika i budowa maszyn – rekrutacja w Lublinie
Podczas naboru punktowane są następujące przedmioty zdawane na maturze: język polski, język obcy oraz jeden do wyboru: matematyka, fizyka, chemia, informatyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Mechanikę i budowę maszyn możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Mechanika i budowa maszyn – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą pracować przykładowo w zawodach:
- technolog
- konstruktor
- inżynier procesu
- specjalista ds. serwisu i konserwacji maszyn
- inżynier ds. badań i rozwoju
- specjalista ds. innowacji technologicznych
- audytor ds. bezpieczeństwa i certyfikacji.
Zarobki po Mechanice i budowie maszyn
Według danych jooble.pl przeciętne wynagrodzenie inżyniera mechanika wynosi ok. 11 000 zł brutto.
Czy warto studiować Mechanikę i budowę maszyn?
Wykształcenie techniczne jest uznawane na całym świecie, co daje możliwość pracy nie tylko w Polsce, ale i za granicą, gdzie zapotrzebowanie na inżynierów mechaników jest duże.
Inżynierowie są potrzebni w wielu gałęziach przemysłu, a dynamiczny rozwój technologii i produkcji sprawia, że ich umiejętności są stale poszukiwane. W dobie automatyzacji i rozwoju nowoczesnych technologii, zapotrzebowanie na inżynierów często wzrasta.
Mechanika i budowa maszyn – opinie
Mechanika i budowa maszyn to kierunek techniczny, który wymaga solidnych podstaw matematyki, fizyki oraz logicznego myślenia. Studia te są często wymagające, co może być wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które nie czują się pewnie w naukach ścisłych.
Sukces na rynku pracy w dużej mierze zależy od praktycznego doświadczenia zdobytego w trakcie studiów, więc warto szukać staży, praktyk lub współpracy z firmami w czasie nauki.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Mechanika i projektowanie maszyn
Mechatronika pojazdów i maszyn roboczych
Poznaj inne kierunki inżynierskie
Dowiedz się więcej o studiach technicznych
Fot. Freepik