Prawo w Bydgoszczy
Prawo - studia
Studia prawnicze uchodzą za trudne - wkuwanie paragrafów, przyswajanie dużych partii wiedzy to wyzwanie dla osób sumiennych, cierpliwych, posiadających umiejętności analityczne. Kierunek prawniczy przygotowuje z zakresu myślenia strategicznego, negocjacji, mediacji, budowania wizerunku, kontaktu z klientem, wystąpień publicznych.
Kierunek prawo to jednolite, 5-letnie studia magisterskie, aczkolwiek dostępne są także kierunki prawnicze, realizowane na poziomie licencjackim. To propozycja dla osób chcących zdobyć wiedzę i umiejętności pozwalające na zatrudnienie w firmach i ich otoczeniu. Kierunek ten świetnie przygotuje do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Prawo w biznesie, będące w ofercie jednej z bydgoskich uczelni, to kierunek odmienny od klasycznych studiów prawniczych. Program nauczania obejmuje wszystkie ważne przedmioty prawnicze odpowiadające dyscyplinom prawa, ale też przedmioty spoza prawa o szczególnej praktycznej przydatności, mieszczące się w naukach społecznych.
Prawo - rekrutacja
Przyjęcie kandydatów na I rok studiów odbywać się będzie na podstawie rankingu średniej ocen (punktów) uzyskanej z części pisemnej na egzaminie maturalnym. Jeżeli kandydat zdawał historię lub wiedzę o społeczeństwie, to liczbę przyznanych punktów za wymienione przedmioty podwyższa się o 20%.
Uczelnia niepubliczna rekrutuje według kolejności zgłoszeń, na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Prawo w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia prawnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Prawo - specjalizacje
Studia prawnicze w KPSW są modułowe. Do wyboru studenci mają następujące moduły:
- aplikacja radcowsko/adwokacka
- aplikacja ogólna
- praktyka postępowania cywilnego
- praktyka postępowania karnego.
Z kolei ukończenie magisterskich studiów prawniczych pozwala na rozpoczęcie aplikacji, przygotowującej do konkretnego zawodu. Przykładowo dostępne są aplikacje:
- adwokacka
- sędziowska
- prokuratorska
- komornicza
- notarialna
- radcowska
Prawo - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie nauczania na prawie to: postępowanie administracyjne i sądowo-administracyjne, postępowanie karne, postępowanie cywilne, teoria i filozofia prawa, doktryny polityczno-prawne, prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, prawo finansów publicznych, prawo międzynarodowe publiczne, prawo UE, powszechna i polska historia ustroju i prawa, prawo rzymskie, prawo handlowe, etyka prawnicza, ochrona praw człowieka, organy ochrony prawnej, prawo karne gospodarcze, prawo międzynarodowe prywatne, prawo wyznaniowe oraz prawo ochrony środowiska.
Praca po prawie
Po ukończeniu studiów absolwent jest wyposażony w warsztat pracy prawnika, potrafi konstruować pisma procesowe, posługuje się aktami normatywnymi, ma umiejętności i kompetencje w zakresie negocjacji i retoryki, wiedzę z zakresu poszczególnych dziedzin prawa. Jest przygotowany do rozpoczęcia jednej z aplikacji prawniczych:
Prawnicy są zatrudniani w:
- organach wymiaru sprawiedliwości (sądach i prokuraturze),
- kancelariach adwokackich,
- kancelariach notarialnych,
- administracji rządowej,
- policji,
- instytucjach finansowych,
- firmach doradczych,
- działach prawnych przedsiębiorstw.
Ile zarabia prawnik?
Przyszłe zarobki to istotne kryterium podczas wyboru ścieżki kształcenia. Z krótkiego filmu możecie dowiedzieć się, jakie wynagrodzenie czeka na absolwentów prawa, a także jakie zarobki uzyskują osoby z doświadczeniem.
Prawo - opinie
Studia prawnicze na UKW mają charakter praktyczny, co wyróżnia je na tle takich studiów prowadzonych przez większość Uniwersytetów. Łączą bowiem to, co charakterystyczne i utrwalone od wieków w kształceniu prawników, tj. kanon przedmiotów prawniczych obejmujących wszystkie klasyczne i nowo wyodrębniające się dyscypliny prawa z praktycznym podejściem do takiego kształcenia. Składają się na nie praktyki zawodowe, liczne nowoczesne konwersatoria i inne formy zdobywania wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.
Czy warto studiować Prawo?
Nawet, jeśli życie zawodowe potoczy się inaczej, to kierunek, który wyposaża w bardzo przydatną wiedzę i umiejętności.
Posłuchajcie, jakie na ten temat refleksje ma absolwentka prawa:
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach prawniczych.
Przeczytaj opisy kierunków prawniczych,
Inne studia o podobnym profilu kształcenia: