Hej, jestem absolwentem na kierunku informatyka i chciałbym się z wami podzielić kilkoma przemyśleniami na temat uczelni, uwzględniając tematykę poniżych wypowiedzi innych osób oraz moje doświadczenie z innymi uczelniami (publicznymi - to 10 w rankingu więc w teorii lepszymi lub na równi (napewno popularnymi wśród studentów z dużych miast i nie tylko))
Wymienie w punktach moje spostrzeżenia, więc może komuś coś da powód do przemyśleń wybierając tą uczelnię :).
Uprzedzam to jest moja indywidualna ocena, spostrzenia więc proszę nie kierować się ślepo tym co będzie tutaj napisane.
1. System:
W mojej opini uczelnia ma o wiele przyjemniejszy w obsłudze system niż zapewne w owiany tutaj dobrą lub złą sławą usos z uczelni publicznych, mimo braku aplikacji mobilenej to i tak jest bardziej przejrzysty i responsywny według mnie, plus wszystkie ważne informacje na jego teamt oraz techniczno przygotowawcze do studiów są zebrane w jednym miejscu na stronie PJATKA. I tak duży minus tej uczelni co jest zarówno trochę śmieszne ale i żałosne to brak legitymacji elektronicznej w sytstemie itd (ale może się to już zmieniło?)
2. Ludzie:
Prowadzący są bardzo mili oraz fajni. Co mnie przekonuje tutaj to brak lub minimalność hierarchi oraz ego panującego na uczelniach publicznych ( co jest chore i gardzę tym). Do prowadzącego można normalnie powiedzieć, bez żdanych zbędenych epitetów ozdabiających jego stanowisko itd (to samo tyczy się maili) a on normalnie po ludzku wytłumaczy :), więc za to odemnie duży plus. Oczywiście zdażają się wyjątki (jak na każdej uczelni) ale w małej ilości. Studenci też spoko. Ciekawostka: duży procent jest osób wschodniej granicy: Ukraina, Białoruś, Rosja, Chiny, Japonia. Dodatkowo łatwo się jest dodastać na tą uczelnię, natomiast cięzko się utrzymać, no i za duży plus rekrutacja na same studia, która trwa do samego końca koniec września lub początek października, gdzie w większości uczelni jest już po sprawie pod koniec sierpnia lub początek września. Uczelnia położona blisko centrum i złotych tarasów, więc jedne przystanek tramwajem i już można balować albo coś przekąsić pomiędzy zajęciami jak się ma okienko, ale na uczelni też jest dobra stołówka (płatna oczywiście odzielnie) gdzie można zjeść obiad( menu obszerne) albo zakupić coś słodkiego lub gotowego w tym nawet sushi.
3. czesne:
Tak, uczelnia jest droga, jak nie najdroższa w kraju jeśli mówimy o uczelniach niepulicznych (na równi z Akademia Leona Koźmińskiego), za moich czasów już była droga 1300 - 1500 miesięcznie przez 7 semestrów, a w czasie pandemii doszły podwyżyszki o 30%, 40%, 50% w zależności od danego obszaru, przedmiotu itd, więc lekką reką nowa osoba jeśli uprze się zdać tą uczelnie zostawi na niej 55 000. Jest to sprawa osobista czy daną osobę stać na uczęszczanie na tą uczelnię, należy również pamiętać o zakwaterowaniu itd jeśli ktoś jest z mniejszych miast. Z tego co wiem uczelnia oferuje jakiś akademik, natomiast pamiętam że jest on drogi, i mało dostępny więc prędzej warto znaleść sobie pokój lub kawalerkę jeśli jest się z innego miasta.
Dodatkowo jest umowa którą ty podpisujesz z uczlenią, więc co by się nie działo (inflacja, podwyższki itd) to jesteś zabezpieczony jeśli chodzi o cenny itd.
4. Tryby
Uczelnia daje możliwość studiowania dziennie (ja na tym trybie byłem), zaoczenie, internetowo, zarówno po polsku jak i po angielsku, a nawet z tego co wiem była możliwość wyboru ukraińskiego ale trzeba by to zweryfikować. Są dostępne 1 oraz 2 stopnia, MBA, oraz niedawno zostały z tego co widziałem wprowadzone kursy( coś jak bootacampy spersonalizowane na określone tematyki, ale na ten temat się nie wypowiem bo to zostało stworzone po mojej obronie)
Dzienne:
Przemiotów jest duża ilość, pierwsze 4 semsetry są to semestry ogólne gdzie jest dość duża dowolność przedmiotów do wyboru oraz poróbowania różynch technlogii, mimo że wiądącym językiem na uczelni jest język JAVA. Pod koniec 4 semestru, czyli na 2 roku jest wybór specjalizacji która definuje promotorów, pule przedmiotów, obszar pracy inżynierskiej na koljne 1.5 roku co nie oznacza że jeśli jest pozwoleniekierówników innych specjalizacji, dziekana, nauczycielni przedmiotów dołączyć się do której grupy jeśli jakiś przedmiot jest interesujący. Plan jest układany i wysyłany tak 1 tydzień przed rozpoczęciem roku i do rozpoczęcia roku można próbować pisać do dziekanatu tak aby, wyzbyć się okienek bo wśrodku dnia napewno będą (szczególnie w późniejszych smestrach).
Zaoczne:
Tutaj mam kolege na zaocznych to na podstawie jego komentarza, uzupełnie tutaj w dwóch zdaniach informacje na temat tego trybu. Na plus jest punktulaność i jednolitość studiów (czyli co dwa tygodnie), nawet mimo długich weekendów, i godziny jednostałe ( co nie jest o dziwo stnadardem, na innej uczelni miałem 6 zjazdów pod rząd na studiach 2 stopnia). Materiały i prowadzący ci sami co na dziennych, materiał jest przerabiany oczywiście bardziej ogólnie lub w mniejszej ilości lub tej samej ( ale to zależy od prowdzącego).
Internetowe:
Tutaj ameryki nie odkryje, powielam to co napisali inni, materiały są przestarzałe, choć odkąd część przedmiotów ma integracje z sytem uczelnianym to lekcje mogą być nawet sesnownie przekazywane w postaci tutoriali (tylko trzeba znaleść na to czas aby to tam przygotować, a z tym to już różnie jest). Egzaminy są stacjonarinie podbone do dziennych, zaczonych więc tutaj nic się nie zmienia.
5: Poprawki
Tak, są tutaj poprawki z każdego przedmiotu, oczywiście płatne ( po podywższkach cen to poprawka już kosztuje trochę), natomiast oczywiście jest podział na wykład czyli egzmin oraz ćwiczenia. Wiadomym jest to że aby podejść do egzmainu, ćwiczenia muszą być zdane. Natomaiast poprawa z wykładu jest znacznie tańsza niż poprawka z ćwiczeń, ponieważ siłą rzeczy jeśli ktoś nie zdał z ćwiczeń to musić wziąść poprawkę również z wykładu jako całość. są wyjątki ale to jest rozpisane w cenniku który dostajecie na początku wraz z umową, lub na stronie. Ale tutaj dochodzi magia trybu internetowego :), ponieważ zapewne wielu myśli, że jeśli się uwaliło jakiś przedmiot to trzeba czekać rok na semestr kiedy to znowu on wypada. Nie trzeba, ponieważ można poprawkę realizować internetowo (plus egzamin oczywiście jeśli jest), już w kolejnym semstrze a po zdaniu go to i tak się wlicza do puli przedmitów dziennych.(czyli tak jakby się go zdało na dziennych). Pamiętacjie ze jest maks przedmiotów niezliczonych przed przejściem na każdy semestr i one się sumją, inaczej trzeba będzie brać smestr samych proprawek, albo powtórzyć rok.
6. Przedmioty:
Tak, uczelnia posiada dużo przestarzałych meteriałów (pamiętna java 1.8 wraz z swingiem to już chyba była poruszana z 200 razy jak nie więcej), oraz technologi lub ich wersji, naotmiast jest coś znacznie ważniejszego o czym dalej będę pisał w porównaniu do innych uczelni. PODEJŚCIE PRAKTYCZNE I W MIARE REALNE DO RYNKU PRACY, a według mnie to jest nawżniejsze, nie zlicze ile było przedmiotów oraz projetków z wielowątkowści, umla, pisania dokumetacji po 10- 20 stron do projektu, gdzie zostały zawierane nawżniejsze rzeczy, które powinny się znaleść oraz w miarę rozwnięte projekty, a to sobie cenie jeśli móimy o projektowaniu aplikacji developerskich. Wiem też że zostało poszerzone mocno cześć związana z pythonem oraz ai w postaci puli dodatkowych przedmiotów oraz dano już coraz większą swobodę studentom od 1 roku (normalnie jest tak że z puli przedmiotów obieralnych już od 4 lub 5 semestru student wybiera to co chce robić mając na uwadzę specjalizacje i kierunek rozowoju jaki sobie wybrał). Dodatkowo dla osób związanych z gamedevem jest ścieżka kariery z unity oraz unrealem ( nie moja specjalizacja ale roszerzyli tą specjalizację(ps. tak dla fanu jeden z wykładowców to na gierkacha to Maciej Miąsik, dla wtajemniczonych wiadomo kto to ;) ). Oczywiście podczas różnych przedmiotów jest multum technologi, mimo że jeśli jakaś was bardziej zainteresuje to w porządku, natomiast jave dalej będzie trzeba ciągnąć :(.
7.Obrona:
Specjalizacja jest wybierana pod koniec 4 semestru i wtedy kierownicy specjalizacji na specjalnym spotkaniu prezentuja wam co i jak się robi na nich. (na stronie też są opisy ich) (z zaznaczeniem że są przedmioty które pokrywają kilka rzeczy z branży it w różnych obszarach natomiast ich specjalizacje są dopiero na magisterskich). Po wyborze specjalizacji jest wybór promotora z puli osób ze specjalizacji która wybraliście. temat, w przeciwieństwie do pozostałych uczelni sami sobie wybierać oraz obszar byle promotor zna to i technologie w której zmierzacie robić (przedstawienie promotorów też jest na oddzielnym spotkaniu). No i później pisanie oraz kodowanie. W większości specjalizacji pracę robicie w grupie choć można też indywidualnie (choć zachęcają do tworzenia grup). Praca pisemna ma wynościć średnio 40 - 50 stron na osobę plus minus oczywiście i w danym formacie oraz templatcie, ale to też będzie powiedziane jak to ma wyglądać. Jest nawet specjlizacja gdzie w na jedną prace inżynierską może być i 5 - 10 osób (głównie tutaj jest wytworzenie oprogramowania od a - z(trochę symulacja firmy oraz produktu)).
P.S. Można robić dwie specjalizacje.
8. Współprace oraz targi pracy:
Ostatnio uczelnia nawiązała dużo współprac: Orange, Wp i inne firmy (szkolenia, kursy, oferty pracy itd) plus w systemie biuro karier zbiera dla wszystkich katedr oferty pracy i udostępnia wam je w formie zgłoszeń lub linków. Plus fajne targi które odbywają się na wiosnę i na jesień gdzie przchodzą różne firmy w poszukiwaniu nowych rekrutów.
Porównanie:
Byłem jeszcze na dwóch uczelniach publicznych i w mojej opini nie polecam z kilku powdów:
1. Tam króluje teoria oraz brak lub minimalna ilość przykładów, przedmiotów praktyczynch. Jak istotne przemioty pojwią się to projekty, a właściwie ich tematyka jest za przeproszeniem z du....
2. Dodatkowo zauważyłem tendecję do ilości projektów na jakością. To znaczy że jest 60 proejtków do zrobienia na semstr, ale większość to są idywidulane upodobania profesórw, doktorantów, które nie mają żadnego przłożenia na to co jest dzisiaj potrzebne.
3. Wspomniana hierachia, która w mojej opini jest toksyczna, oraz iracjonalna szczególnie od osób które większość czasu są związani z uczelnią a nie z firmami oraz realnym rynkiem pracy, a to oznacza że student nie może mieć innego zadania, pomysłu itd bo jest to nie taktowane lub po prostu jest się wtedy idiotą.
4. Często brak jakiejkolwiek wytycznej, czyli planu tak aby przedmioty na wzajem uzupełniały w ramach jakiejś śieżki jaką sobie student postanowił obrać.
5. Uniezależnienie się od tematów i zadań przy obronie i pracy inżynierskiej od promotora.
6. Brak pojęć biznesowo informatycznych zorientowanych nie tylko na produkt, lub na roziwiązanie ( bo ja nie przecze że student politechniki mógł by zagiąć wiedzą z algorytmów i matmy itd, natomiast w większości przypadków za tym idzie brak jakiekolwiek przełożenia kodu na binzes (nieważne jaka techologia)
7. Co za tym idzie wszechobecny stres, toksyczna atmosfera, wyścig szczurów na podstawie wiedzy również ważnej, ale mniej praktycznej z poziomu pracy).
8. Usos jest tragiczny :)
9. Elastyczność, planowanie zajęć oraz pojęcie ludzi pracujących sczególnie na studiach magisteriskch, dla osób na tamtych uczelniach nie istnieje. Roboty tyle, i to nie ciekawej, że nie warto.
I oczywiście rozumiem że mogą się tutaj odezwać osoby broniące tych uczelni, ale to jest moje zdanie idywidualne i to co zaobserowałem wśród sutndentów tamtch uczelni, prowadzących oraz atmosfery jaka tam panuje jak i samych przedmiotów.
Podsumowując:
Polecam, mimo wad oraz kosztów jakie ta uczelnia ze sobą niesie (sam bym pozmieniał dużo rzeczy w planie działania itd), natomiast uważam że nie znajdziecie uczelni która lepiej was przygotuje pod rynek pracy z leszpszym bądź minejszym skutkiem, ale napewno pozytywnym. Jest miała atosfera, prowadzący, ciekawy rozkład przedmiotów. Myślę, że warto rozważyć tą uczelenie, oczywiście to co napisałem powyżej to są moje idywidualne przemyślenia oraz podejście. A jeśli chodzi o magistekę zaocznie to już napewno, bo żadna inna oferta nie ma spersonalizowanej w taki sposób obferty ana studia 2 stopnia, w jasny i przejrzysty sposób.
XYZ, absolwent, 2 lata exp na rynku pracy