Fizjoterapia w Lublinie
Fizjoterapia - studia
Obecnie nie maleje zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu fizjoterapii. Społeczeństwo się starzeje, utrzymanie kondycji i funkcjonalności narządu ruchu w pewnym wieku wymaga profesjonalnej pomocy. Zmienia się też świadomość ludzi – dbanie o kondycję w każdym wieku stało się modne. Więcej się ruszamy, uprawiamy sporty, tym samym częściej zdarzają się nam kontuzje. Jednocześnie długie godziny spędzane przy komputerze powodują napięcia, z którymi bez profesjonalnego fizjoterapeuty czy masażysty nie poradzimy sobie.
Studenci Fizjoterapii poznają metody służące usprawnianiu, profilaktyce, przywracaniu zdrowia. Zdobywają m.in. umiejętności w zakresie nowoczesnych form terapii manualnej (kinesiotaping), odnowy biologicznej w sporcie (masaż sportowy, odżywianie w sporcie, techniki relaksacyjne).
Studia na Fizjoterapii trwają pięć lat.
Fizjoterapia - przedmioty na studiach
Studenci zaliczają m.in. takie przedmioty jak: anatomia człowieka, biologia medyczna, fizjologia, genetyka, kinezjologia, terapia zajęciowa, fizykoterapia, kinezyterapia, masaż leczniczy, komunikacja terapeutyczna, psychologia kliniczna i psychoterapia, suplementacja w sporcie, balneologia i odnowa biologiczna, protetyka i ortotyka, korekcja wad postawy, diagnostyka obrazowa.
Obowiązują również 6-miesięczne praktyki zawodowe. Absolwenci uzyskują dyplom magistra i mogą przystąpić do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Fizjoterapeutów.
Fizjoterapia - rekrutacja
Rekrutacja do UM odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z biologii zdawanej na poziomie rozszerzonym oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: matematyka, język obcy (poziom podstawowy lub rozszerzonym).
Uczelnia niepubliczna przyjmuje kandydatów według kolejności zgłoszeń. Warunkiem jest dostarczenie kompletu dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Fizjoterapię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Fizjoterapii
Absolwenci zatrudniani są w:
- szpitalach,
- specjalistycznych przychodniach,
- prywatnych gabinetach,
- sanatoriach,
- domach opieki,
- zakładach przyrodolecznicznych,
- ośrodkach odnowy biologicznej,
- spa,
- ośrodkach sportowych,
- centrach fitness,
- warsztatach terapii zajęciowej,
- sklepach zaopatrzenia ortopedycznego.
Ile zarabia fizjoterapeuta?
Publiczne placówki służby zdrowa najczęściej oferują pensję na poziomie najniższej krajowej lub minimalnie wyższej.
Praca w prywatnej placówce pozwala uzyskać wynagrodzenie w kwocie 5000 - 6000 zł netto.
Po wypracowaniu własnej marki, zdobyciu grupy stałych i polecanych pacjentów przy zatrudnieniu na kontrakcie w dobrej klinice można zarobić od kilku do kilkunastu tysięcy zł.
Czy warto studiować fizjoterapię?
Swoje przemyślenia i refleksje związane z budowaniem pozycji na rynku pracy prezentuje fizjoterapeuta Piotr Piaskowski.
Może Cię zainspiruje, jeśli wahasz się nad wyborem kierunku kształcenia:
Fizjoterapia - opinie
Lubisz pracować z ludźmi, nieść im pomoc? Z łatwością nawiązujesz kontakt? Jesteś osobą empatyczną, ale jednocześnie stanowczą?
W przyszłej pracy razem z pacjentem będziesz pokonywać jego słabości, zniechęcenie i zwątpienie w sukces przewidzianego planu fizjoterapeutycznego.
Studenci fizjoterapii powinni dodatkowo cieszyć się dobrym zdrowiem, bowiem praca fizjoterapeuty wiąże się z wysiłkiem. Pacjentów często trzeba podtrzymać, podnieść, przełożyć – to wymaga dużej sprawności.
***
Zobacz inne kierunki o podobnym profilu kształcenia:
Fizjoterapia w języku angielskim
Terapia zajęciowa z rehabilitacją
Poznaj inne kierunki studiów medycznych
Przeczytaj więcej o studiach medycznych