Dla kogo studia logistyczne?

Kandydaci na studia to osoby, które w przyszłości będą podejmować wiele decyzji związanych z procesem planowania, realizowania oraz kontrolowania sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu surowców, materiałów, wyrobów gotowych w oparciu o zdobytą na studiach wiedzę inżynierską, techniczną, ekonomiczną oraz kierowniczą.

Logistyk powinien być osobą dynamiczną, kontaktową, zdecydowaną, potrafiącą pracować pod presją czasu. Przykładowe stanowiska, które mogą zajmować absolwenci logistyki to kierownik magazynu, specjalista ds. zakupów, inżynier procesu, spedytor, specjalista ds. zarządzania flotą, kierownik działu logistyki. Logistycy zatrudniani są w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych, usługowych, centrach logistycznych, firmach spedycyjno-transportowych.

Jak wyglądają studia logistyczne?

Logistyka to studia licencjackie lub inżynierskie, po których można kontynuować kształcenie na magisterskich studiach II stopnia.

Przykładowe przedmioty w programie studiów: środki transportu, systemy logistyczne w transporcie, ekonomika transportu, technologia transportu, prawo transportowe, automatyzacja i robotyzacja w transporcie, spedycja krajowa i międzynarodowa, organizacja transportu międzynarodowego, dokumentacja w transporcie i spedycji, zarządzanie i sterowanie zapasami, infrastruktura magazynowa, technologia magazynowania, systemy informatyczne w procesach magazynowych, środki transportu wewnętrznego, organizacja prac magazynowych, projektowanie magazynów, dokumentacja w magazynowaniu.

Gdzie w Katowicach można studiować logistykę?

Przyjrzeliśmy się ofercie śląskich uczelni. Podane specjalności odnoszą się do studiów I stopnia (licencjackich lub inżynierskich). Każda z tych uczelni kształci również na magisterskich studiach II stopnia na kierunku logistyka:

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka obcego oraz do wyboru: matematyki, geografii, historii, wiedzy o społeczeństwie, informatyki lub fizyki.

Semestr studiów niestacjonarnych kosztuje 2300 zł.

Wydział Ekonomii, specjalności:

  • telematyka transportu i logistyki
  • transport w systemach logistycznych.

Wydział Zarządzania, specjalności:

  • obsługa logistyczna
  • zaopatrzenie.

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. W. Korfantego w Katowicach, specjalności:

  • logistyka transportu
  • logistyka procesów magazynowania.

Rok studiów stacjonarnych kosztuje 2925 zł, niestacjonarnych – 4300 zł.

Politechnika Śląska w Gliwicach, Wydział Organizacji i Zarządzania, specjalności:

  • logistyka miast i regionów
  • logistyka przedsiębiorstw przemysłowych
  • zarządzanie łańcuchem dostaw.

Rekrutacja na studia odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z matematyki zdawanej na poziomie podstawowym oraz przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym, do wyboru spośród: matematyka, fizyka z astronomią, chemia, biologia, informatyka.

Studia niestacjonarne kosztują 1815 zł za semestr.

Logistycy nawet z kilkuletnim doświadczeniem nie mogą narzekać na zarobki. Przeciętne wynagrodzenie w 2017 r. wynosiło w tym zawodzie 5600 zł brutto (wg portalu pracuj.pl). Stanowiska kierownicze to już zupełnie inne kwoty. Przykładowo mediana zarobków supply chain managera (zarządzający łańcuchem dostaw) wynosiła 14000 zł – to oznacza, że połowa osób zatrudnionych na tym stanowisku zarabiała więcej od tej kwoty.

Studia logistyczne to zatem dobra inwestycja w przyszłe życie zawodowe.