Finanse i rachunkowość w Gdańsku
Finanse i rachunkowość – studia w Gdańsku
Studenci Finansów i rachunkowości uczą się m.in. jak planować i analizować finanse i budżet w przedsiębiorstwie. Poznają metody zarządzania finansami w korporacjach z różnych sektorów gospodarki, prognozowania przyszłej sytuacji finansowej organizacji i podmiotów na rynku. Zapoznają się z podstawami systemu podatkowego i zasadami opodatkowania podmiotów gospodarczych. Uczą się korzystania z systemów informatycznych będących narzędziem wspomagającym decyzje finansowe.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia. Absolwenci mogą uzyskać tytuł licencjata lub magistra.
Czym zajmuje się finansista?
Ukończenie studiów z zakresu finansów daje szeroki możliwości zawodowe. Zależnie od specjalizacji finansista w swoje pracy może przykładowo oceniać projekty gospodarcze oraz ryzyko inwestycyjne, analizować przepisy prawne, dokonywać analiz finansowych przedsiębiorstwa, rozliczać zobowiązania podatkowe, prowadzić księgi rachunkowe czy przetwarzać dane finansowe na potrzeby decyzji zarządczych.
Do jego zadań będzie należeć przeprowadzanie kontroli skarbowych, audytu i kontroli wewnętrznych w podmiotach gospodarczych, badanie sprawozdań finansowych.
Finanse i rachunkowość – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in.: makroekonomia, podstawy metod ilościowych, podstawy podatków, podstawy prawa w finansach i rachunkowości, podstawy zarządzania, bankowość, finanse osobiste, mikroekonomia, ubezpieczenia, warsztaty komunikacji i prezentacji, finanse przedsiębiorstw, Excel w finansach, rachunkowość finansowa, podstawy inwestycji, biznes plan, laboratorium rachunkowości, finanse publiczne, prawo gospodarcze, marketing w finansach, analiza finansowa przedsiębiorstw, etyka w finansach i rachunkowości.
Ponadto studenci zaliczają przedmioty przypisane do określonej specjalności.
Finanse i rachunkowość – specjalności
Studenci Finansów i rachunkowości w Gdańsku na pierwszym stopniu studiów mogą przykładowo wybrać:
- bankowość i doradztwo finansowe
- finanse i ubezpieczenia
- analityk finansowy i rynkowy
- bankowość 4.0 i finanse cyfrowe
- kadry i płace
- podatki i audyty
- rachunkowość i finanse przedsiębiorstw
- global finance markets.
Na studiach drugiego stopnia dostępne są np.:
- fintech i big data
- finanse przedsiębiorstw i podatki z certyfikatem ACCA
- menedżer finansowy
- rachunkowość i controlling
- podatki i doradztwo podatkowe.
Finanse i rachunkowość – rekrutacja w Gdańsku
Kandydaci na Uniwersytet Gdański przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z matematyki, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: spośród: geografia, historia, informatyka, WOS, język polski.
Uczelnie niepubliczne rekrutują według kolejności zgłoszeń.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Finanse i rachunkowość możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Finanse i rachunkowość – praca po studiach
Możliwości zatrudnienia po studiach finansowych jest wiele. Absolwenci mogą przykładowo zajmować stanowiska:
- księgowego
- kierownika działu finansowego
- doradcy finansowego
- analityka finansowego
- pracownika służby cywilnej (urzędów i izb skarbowych, urzędów i izb celnych)
- pracownika administracji samorządowej
- specjalisty ds. podatków
- brokera ubezpieczeniowego, specjalisty ds. ubezpieczeń w podmiocie gospodarczym lub jednostce sektora finansów publicznych
- referenta/specjalisty w dziale controllingu, kontrolera finansowego
- inspektora ds. kredytów
- specjalisty ds. pozyskiwania funduszy
- asystenta księgowego, samodzielnego księgowego.
Zarobki po finansach
Na podstawie badań losów absolwentów pierwszą dziesiątkę najlepiej opłacanych kierunków studiów otwierają Finanse i rachunkowość. Zarobki absolwentów tych studiów wahają się od 5500 zł brutto do 10500 zł brutto.
Czy warto studiować Finanse i rachunkowość?
Współczesny rynek jest pełen wyzwań. Cenione są osoby umiejące umiejętnie zarządzać finansami. Są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów w każdym przedsiębiorstwie i instytucji publicznej.
Studia z zakresu finansów i rachunkowości rozwijają wszechstronne umiejętności, które są przydatne w wielu dziedzinach i branżach. Nabywasz umiejętność analizy danych, planowania finansowego, zarządzania ryzykiem oraz podejmowania decyzji biznesowych.
Praca w dziedzinie finansów i rachunkowości często gwarantuje dobre zarobki i stabilność zawodową.
Finanse i rachunkowość - opinie
Ukończenie studiów pierwszego lub drugiego stopnia na kierunku Finanse i rachunkowość zwalnia z części egzaminów na ścieżce do uzyskania międzynarodowego tytułu ACCA. Association of Chartered Certified Accountants to kwalifikacje w dziedzinie finansów pozwalające na zarządzanie przedsiębiorstwem. Są one potwierdzeniem wiedzy i umiejętności. Certyfikat jest wysoko cenionych przez pracodawców, z różnych sektorów gospodarki: przemysłu, bankowości, audytu, doradztwa, a także podatków i prawa.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Finanse i rachunkowość w biznesie
Finanse, bankowość, ubezpieczenia
Zarządzanie finansami i rachunkowość
Czytaj więcej o studiach ekonomicznych.
Zajrzyj do opisów kierunków ekonomicznych.