Logopedia w Gdańsku
Logopedia - studia
Logopedia łączy takie obszary naukowe jak językoznawstwo, medycyna, pedagogika. Przyszła praca wiązać się będzie usuwaniem zaburzeń mowy, doskonaleniem dykcji, ćwiczeniami z osobami niedosłyszącymi, po przebytych urazach, z chorobami neurologicznymi, redukowaniem wad wymowy u dzieci. Studia i przyszła praca wymagają od kandydatów przede wszystkim doskonałej dykcji i wymowy, dużo cierpliwości, taktu i łatwości nawiązywania kontaktów.
Logopedia realizowana jest w gdańsku na dwóch poziomach kształcenia – studiach zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia.
Logopedia - specjalności
Na gdańskiej Logopedii przewidziane są specjalności:
- logopedyczna
- nauczanie języka polskiego jako obcego.
Logopedia - przedmioty na studiach
W planie studiów logopedycznych znajdą się m.in. takie przedmioty, jak: kształtowanie się języka dziecka w normie i patologii, fonetyka i fonologia współczesnego języka polskiego, podstawy neurolingwistyki, ortofonia, zaburzenia czytania i pisania, fonetyka akustyczna, anatomia i fizjologia narządów mowy i słuchu, podstawy foniatrii, ortologopedia, afazja i dyzartria, surdologopedia, oligofrenologopedia, komputer w terapii logopedycznej, podstawy języka migowego i metody fonogestów.
Logopedia w Gdańsku – rekrutacja
O przyjęciu na studia decydują wyniki z trzech przedmiotów: języka obcego, przedmiotu wybranego spośród: język polski, matematyka lub biologia oraz przedmiotu z grupy: historia, wiedza o społeczeństwie lub chemia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Logopedię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne lub pedagogiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Logopedia – perspektywy pracy
Absolwenci Logopedii są specjalistami, którzy znajdują zatrudnienie m.in. w:
- przedszkolach
- szkołach podstawowych
- prywatnych gabinetach
- poradniach pedagogicznych
- fundacjach
- stowarzyszeniach
- placówkach służby zdrowia
- teatry, radio, telewizja
- placówki zajmujące się doskonaleniem dykcji.
Czy warto studiować Logopedię?
Logopedia - opinie
Duży jest udział zajęć praktycznych, realizowanych w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach – sali do ćwiczeń ortofonicznych czy logorytmicznych, gabinecie logopedyczny z lustrem weneckim, sali komputerowej.
O wszechstronności kierunku świadczy zaangażowanie w procesie dydaktycznym specjalistów z różnorodnych dziedzin: logopedów, językoznawców, lekarzy różnych specjalności, psychologów, pedagogów, muzyków.
Zarobki po Logopedii
Wysokość wynagrodzeń może różnić się w zależności od miejsca zatrudnienia, posiadanego doświadczenia, poziomu wykształcenia.
***
Może zainteresują Was również kierunki:
Logopedia z językiem polskim jako obcym
Poznaj inne kierunki filologiczne
Dowiedz się o studiach pedagogicznych