Zdrowie publiczne w Gdańsku
Zdrowie publiczne – studia w Gdańsku
Studia na Zdrowiu publicznym łączą zagadnienia medycyny i zdrowia z przygotowaniem do wypełniania zadań na szczeblu wykonawczym i zarządczym w sektorze ochrony zdrowia. Przygotowują specjalistów, którzy będą praktykami wdrażającymi rozwiązania zapobiegające chorobom oraz wpływającymi na poprawę jakości życia poprzez tworzenie programów prozdrowotnych i promowanie zdrowego stylu życia.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się specjalista z zakresu zdrowia publicznego?
Do zadań absolwenta tego kierunku może należeć ocena zdrowia populacji z wykorzystaniem właściwych środków, metod i narzędzi, uczestniczenie w kształtowaniu polityki zdrowotnej na poszczególnych szczeblach administracji lokalnej i krajowej, wdrażanie narzędzi polityki prozdrowotnej, kierowanie programami i projektami z zakresu profilaktyki i leczenia oraz w sytuacjach kryzysowych, zarządzanie i kierowanie podmiotami ochrony zdrowia.
Zdrowie publiczne – przedmioty na studiach
W programie nauczania na kierunku znajdą się m.in. przedmioty: historia zdrowia publicznego, wprowadzenie do promocji zdrowia, podstawy zdrowia publicznego, podstawy ekonomii, e-zdrowie publiczne, podstawy finansów publicznych, prawo w ochronie zdrowia, podstawy systemów zdrowia i organizacji ochrony zdrowia, system nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, metod zmian zachowań zdrowotnych, kontraktowanie i rozliczanie świadczeń medycznych, zarządzanie w jednostkach ochrony zdrowia, ocena technologii medycznych, farmakoekonomika, gospodarowanie odpadami medycznymi, podstawy gospodarki lekiem i produktem leczniczym, zdrowie publiczne, zarządzanie projektami w systemie zdrowia, dokumentacja w podmiotach medycznych, zarządzanie badaniami klinicznymi w Polsce.
Zdrowie publiczne – rekrutacja w Gdańsku
Kandydaci do GUMed wskazują dwa przedmioty zdawane na maturze, wybrane spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka, język obcy, informatyka, geografia, wiedza o społeczeństwie.
Uczelnia niepubliczna przyjmuje kandydatów według kolejności zgłoszeń, na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Zdrowie publiczne możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Zdrowie publiczne – praca po studiach
Ukończenie kierunku pozwala na podjęcie zatrudnienia przykładowo w:
- szpitalach, przychodniach publicznych i prywatnych
- domach opieki
- sanatoriach
- samorządzie terytorialnym
- jednostkach centralnych, np. Ministerstwo Zdrowia
- Narodowym Funduszu Zdrowia
- jednostkach prowadzących nadzór sanitarno-epidemiologiczny
- zakładach ubezpieczeń społecznych
- podmiotach prowadzących badania kliniczne
- podmiotach gospodarczych działające w obszarze ochrony zdrowia
- organizacjach pozarządowych.
Czy warto studiować Zdrowie publiczne?
Dowiedz się więcej w krótkim filmie:
Zdrowie publiczne – opinie
Zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru ochrony zdrowia nie maleje. Rozwój nowoczesnych metod leczenia, zainteresowanie społeczeństwa kwestiami związanymi z poprawą jakości życia i zachowaniem jak najdłużej pełni zdrowia powodują, że eksperci posiadający wiedzę i kwalifikacje umożliwiające zarządzanie placówkami medycznymi, prowadzenie działań mających na celu promocję i profilaktykę zdrowia, czy dokonywanie prawidłowej analizy danych statystycznych są cennymi pracownikami na rynku pracy.
***
Może zainteresują Cię także kierunki:
Zdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowia
Zdrowie publiczne i epidemiologia
Zarządzanie w ochronie zdrowia
Zarządzanie instytucjami służby zdrowia
Poznaj inne kierunki medyczne
Dowiedz się więcej o studiach medycznych
Fot. Freepik