Bioinformatyka w Gdańsku
Bioinformatyka - studia
Studenci Bioinformatyki zdobywają wiedzę z zakresu biologii, informatyki, chemii i biotechnologii. Zapoznają się z zasadami pracy doświadczalnej, uczą się przeprowadzać symulacje komputerowe, programować, tworzyć modele matematyczne. Poznają techniki matematyczne i informatyczne w badaniach biologicznych i medycznych. Uzyskują umiejętności przetwarzania gigantycznej ilości informacji uzyskiwanych w czasie badania genomów i proteomów organizmów żywych, które następnie znajdują praktyczne zastosowanie w biologii, biochemii, biofizyce, biotechnologii i medycynie.
Czym zajmuje się bioinformatyk?
Bioinformatyka jest niezwykle istotna w dzisiejszych czasach, ponieważ rosnące ilości danych biologicznych wymagają zaawansowanych narzędzi analitycznych i interpretacyjnych.
Bioinformatycy zajmują się analizą i interpretacją tych danych przy użyciu narzędzi informatycznych oraz metod matematycznych i statystycznych. Tworzą modele komputerowe struktur biologicznych, takich jak białka czy kwasów nukleinowych, aby zrozumieć ich zachowanie i oddziaływania.
Analizują sekwencje genetyczne DNA i RNA, identyfikują geny, elementy regulacyjne, mutacje oraz inne aspekty związane z kodem genetycznym.
Bioinformatyka - przedmioty na studiach
W programie studiów realizowane są m.in. takie przedmioty, jak: metody matematyczne bioinformatyki, bioróżnorodność i podstawy taksonomii, chemia bioorganiczna, biologia komórki i metabolizm, Phyton z podstawami algorytmiki, metody numeryczne dla bioinformatyków, matematyka dyskretna, biologia molekularna i genetyka, genomika, techniki eksploracji danych wielowymiarowych, bioinformatyczna analiza sekwencji.
Bioinformatyka w Gdańsku - rekrutacja
Podczas rekrutacji najwyżej punktowana jest biologia lub informatyka. Pod uwagę brany jest także wynik maturalny z języka angielskiego oraz do wyboru: chemii, fizyki lub matematyki.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na Bioinformatykę w innych uczelniach, odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Bioinformatyka – perspektywy pracy
Absolwenci mogą pracować w:
- firmach badawczo rozwojowych
- firmach IT
- przemyśle biotechnologicznym
- sektorze medycznym
- firmach konsultingowych
- firmach szkoleniowych
- charakterze bioinformatyka
Czy warto studiować Bioinformatykę?
Bioinformatyka to studia dla osób o predyspozycjach ścisłych, swobodnie poruszających się w świecie modeli matematycznych, algorytmów, programów komputerowych, baz danych. Głównym przedmiotem ich zainteresowań będą dane biologiczne, pozyskiwane i przetwarzane na potrzeby wielu innych dziedzin. Jeśli interesują Cię takie zagadnienia, chcesz zdobyć wiedzę w dynamicznie rozwijającej się, przyszłościowej dziedzinie – studiuj Bioinformatykę.
Bioinformatyka - opinie
Dowiedz się więcej o kierunku:
Ile zarabia bioinformatyk?
Średnie wynagrodzenie bioinformatyka to 6800 zł brutto.
Na wysokość zarobków wpływ ma posiadane wykształcenie, specjalizacja, doświadczenie w pracy, miejsce i forma zatrudnienia.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki z dziedziny biologii.
Bioinformatyka i biologia systemów
Genetyka i biologia eksperymentalna
Sprawdź inne kierunki ścisłe
Dowiedz się więcej o studiach biologiczno-przyrodniczych