Biotechnologia w Bydgoszczy
Biotechnologia - studia
Biotechnologia, to w największym skrócie: laboratoria, praca na materiale roślinnym, zwierzęcym, mikroorganizmach, procesy zmierzające do uzyskania produktów o pożądanych cechach dla rolnictwa, ogrodnictwa, przemysłu spożywczego, farmaceutycznego czy ochrony środowiska.
Jeśli jesteś osobą dokładną, cierpliwą i dociekliwą, interesują cię nauki biologiczne, najnowsze odkrycia w genetyce, biologii molekularnej czy inżynierii genetycznej, masz zacięcie doświadczalne – studia na kierunkach związanych z biotechnologią będą doskonałym wyborem.
W Bydgoszczy studiować można Biotechnologię i Biotechnologię medyczną.
Biotechnologia realizowana jest na poziomie studiów pierwszego oraz drugiego stopnia. Zależnie od wybranej uczelni absolwenci uzyskują tytuł licencjata lub inżyniera, a następnie magistra lub magistra inżyniera.
Biotechnologia - przedmioty na studiach
W toku kształcenia studiować będziesz przedmioty kierunkowe m.in. genetykę i hodowlę roślin/zwierząt, botanikę, cytogenetykę, biologię komórki, mikrobiologię, fizjologię roślin i zwierząt, embriologię, biologię molekularną, biotechnologię drobnoustrojów i mikologię a także przedmioty specjalnościowe: kultury tkankowe i komórkowe roślin/zwierząt, wirusologia molekularna, biotechnologia w produkcji roślinnej i zwierzęcej, biotechnologia przemysłowa oraz biotechnologia żywności pochodzenia roślinnego.
Studia biotechnologiczne mają charakter praktyczny. Bardzo duży udział zajęć laboratoryjnych oraz realizacja projektów studenckich przy współpracy z naukowcami owocuje takimi wynalazkami i patentami, jak choćby biodegradowalny opatrunek nanocelulozowy czy opracowanie sposobu regeneracji pędów kaktusa – dzieła studentów Politechniki Bydgoskiej.
Biotechnologia - specjalności
Studenci bydgoskiej Biotechnologii mogą wybrać:
- biotechnologia stosowana
- biotechnologia w produkcji zwierzęcej
Biotechnologia w Bydgoszczy - rekrutacja
Rekrutacja na Politechnikę Bydgoską obejmuje konkurs świadectw z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na maturze oraz dodatkowo biologii.
Na UKW obliczana jest średnia ocen z przedmiotów zdawanych na maturze w części pisemnej.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biotechnologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biotechnologia – praca po studiach
Typowym miejscem pracy biotechnologa są laboratoria:
- badawcze
- kontrolne
- diagnostyczne
- analityczne.
Wiedza i kompetencje biotechnologów znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, medycznym, ogrodnictwie, ochronie środowiska.
Specjaliści z tej dziedziny pracują również w:
- zakładach higieny weterynaryjnej
- stacjach sanitarno-epidemiologicznych
- stacjach ochrony roślin
- placówkach naukowo-badawczych
Biotechnologia - opinie
Więcej o studiach:
Czy warto studiować Biotechnologię?
Studia z biotechnologii mogą być wartościowym wyborem, ponieważ biotechnologia jest dziedziną, która odgrywa coraz większą rolę w dzisiejszym świecie.
Biotechnologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, a wraz z postępem technologicznym rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Studia z biotechnologii mogą otworzyć przed Tobą wiele możliwości zawodowych.
Zarobki po Biotechnologii
Średnie miesięczne zarobki biotechnologa wynoszą ok. 4450 zł brutto, przy czym najlepiej zarabiający pracownicy mogą liczyć na pensję w wysokości nawet 6200 zł brutto. Dominującą formą zatrudnienia jest umowa o pracę, często z dodatkowymi benefitami pozapłacowymi.
***
Poznaj inne kierunki z dziedziny biotechnologii:
Biotechnologia stosowana roślin
Genetyka i biologia eksperymentalna
Biofizyka molekularna i komórkowa
Dowiedz się więcej o kierunkach biologiczno-przyrodniczych
Sprawdź studia biologiczno-przyrodnicze