Fizjoterapia w Bydgoszczy
Fizjoterapia - studia
Zapotrzebowanie na profesjonalnych fizjoterapeutów jest niezaprzeczalne. Siedzący tryb życia, najczęściej przy komputerze, powoduje, że pod koniec dnia pracy marzy nam się masaż relaksujący. Taki luksus niestety nie jest codziennością. Tygodnie czy miesiące zaniedbań powodują, że bez profesjonalnej pomocy się nie obejdzie. Całkowitym zaprzeczeniem powyższego jest duża aktywność fizyczna coraz większej liczby osób w każdym wieku. Biegamy, chodzimy z kijkami, jeździmy na rowerze, gramy w piłkę – to z kolei niestety zwiększa kontuzyjność.
Zatem zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny nie maleje.
Studia na fizjoterapii trwają 5 lat.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta?
Zadaniem fizjoterapeuty jest przede wszystkim usprawnić organizm, zwalczyć ból, zapobiec utracie funkcji narządów czy układów, utrzymać samodzielność życiową osoby oraz pomóc jej ponownie (po utracie sprawności) wrosnąć w role społeczne – rodzinne i zawodowe.
Fizjoterapia - przedmioty na studiach
Studenci fizjoterapii muszą zmierzyć się z takimi przedmiotami, jak przykładowo: anatomia, biofizyka, farmakologia w fizjoterapii, kinezjologia, psychologia, bioetyka, zdrowie publiczne, neurofizjologia, biomechanika, fizjologia wysiłku fizycznego, kinezyterapia, masaż leczniczy, odnowa biologiczna, neurologia i neurochirurgia, reumatologia, ortopedia, traumatologia i medycyna sportowa, terapia manualna, antropometria, choroby cywilizacyjne, sport osób niepełnosprawnych.
Studenci odbywają śródroczne praktyki na oddziałach intensywnej terapii, rehabilitacji, chirurgii, neurologii, ortopedii, neurochirurgii, pediatrii, kardiologii, chorób wewnętrznych, reumatologii, a także w pracowni kinezyterapii.
Fizjoterapia - rekrutacja
Rekrutacja do CM UMK odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z jednego przedmiotu do wyboru spośród: biologia, fizyka, fizyka i astronomia, chemia, matematyka, geografia, informatyka.
Uczelnie niepubliczne rekrutują na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, według kolejności zgłoszeń.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Fizjoterapię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na Fizjoterapii i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Fizjoterapii
Absolwenci Fizjoterapii pracują przede wszystkim w:
- gabinetach,
- przychodniach,
- szpitalach,
- klubach sportowych,
- gabinetach odnowy biologicznej,
- ośrodkach spa,
- sanatoriach,
- ośrodkach rekreacji sportowej.
Czy warto studiować Fizjoterapię?
Zostań fizjoterapeutą, jeśli:
- czujesz potrzebę pomagania innym
- kontakt z drugą osobą nie stanowi dla Ciebie problemu
- jesteś empatyczny, ale jednocześnie stanowczy i zdecydowany
- lubisz ruch, aktywność i sam cieszysz się dobrym zdrowiem i tężyzną fizyczną.
Ile zarabia fizjoterapeuta?
Zarobki fizjoterapeutów zależą od doświadczenia, kompetencji, renomy ale też formy zatrudnienia.
Fizjoterapia - opinie
Okazuje się, że specjalistyczna wiedza z zakresu fizjoterapii jest tak ogromna, że jej uzupełnianie i poszerzanie jest niezbędne nawet po ukończeniu studiów. Liczne kursy i szkolenia to możliwość poznania nowych form i metod terapii czy diagnostyki, dzięki którym praca okaże się bardziej efektywna.
***
Zobacz inne kierunki o podobnym profilu kształcenia:
Fizjoterapia w języku angielskim
Terapia zajęciowa z rehabilitacją
***
Inne kierunki studiów medycznych
Przeczytaj więcej o studiach medycznych