​Fizjoterapia w Szczecinie

Ludzie żyją dłużej, utrzymanie kondycji i funkcjonalności narządu ruchu w pewnym wieku wymaga pomocy specjalisty. Zmienia się też świadomość społeczeństwa – dbanie o kondycję w każdym wieku stało się modne. Więcej się ruszamy, uprawiamy sporty - to zwiększa kontuzyjność. Jednocześnie długie godziny spędzane przy komputerze powodują napięcia, z którymi bez profesjonalnego fizjoterapeuty czy masażysty nie poradzimy sobie.


Dla kogo studia na fizjoterapii?


Przyszli fizjoterapeuci powinni sami cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją. Ich zawód to praca fizyczna, wymagająca siły. Bezcenne będą predyspozycje manualne, łatwość nawiązywania kontaktu i umiejętność motywowania. Dobra komunikacja z pacjentem i wzbudzenie zaufania, to znaczy wkład w sukces pracy terapeutycznej.


Jak wyglądają studia?


Fizjoterapia realizowana jest w formie jednolitych, 5-letnich studiów magisterskich. Nie ma możliwości uzyskania dyplomu w krótszym czasie, wybierając ten kierunek trzeba przynajmniej na 5 lat związać się z uczelnią.

Wybrane przedmioty, które zaliczają studenci fizjoterapii: fizjoterapia ogólna, kształcenie ruchowe i metodyka nauczania, kinezyterapia, fizykoterapia, medycyna fizykalna i balneoklimatologia, pracownia masażu, terapia manualna, kliniczne podstawy fizjoterapii w ortopedii, traumatologii i medycynie sportowej, w reumatologii, neurologii i neurochirurgii, pediatrii i neurologii dziecięcej, w kardiologii i kardiochirurgii, pulmunologii, zaopatrzenie ortopedyczne, protetyka i ortotyka.

Dodatkowo studenci uczestniczą w praktykach, realizowanych m.in. w szpitalach, klinikach i prywatnych ośrodkach leczniczych, które pozwalają zdobyć niezbędne doświadczenie zawodowe już w trakcie studiów.


Perspektywy zawodowe po fizjoterapii


Fizjoterapeuci pracują w placówkach służby zdrowia, prywatnych gabinetach fizjoterapii, szpitalach specjalistycznych, ośrodkach rehabilitacyjnych, centrach odnowy biologicznej, ośrodkach spa, ośrodkach medycyny sportowej, sanatoriach, domach opieki. Mogą prowadzić własną działalność gospodarczą.


Gdzie w Szczecinie można studiować fizjoterapię?


Dwie uczelnie oferują ten kierunek studiów. Są to:

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Wydział Nauk o Zdrowiu

Rekrutacja na studia odbywa się na podstawie wyniku uzyskanego na maturze z biologii lub chemii, lub fizyki, zdawanych na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

Rok studiów niestacjonarnych kosztuje 7000 zł.

Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii Wydział Zamiejscowy w Szczecinie

Miesięczne czesne na studiach stacjonarnych wynosi 499 zł, na niestacjonarnych 449 zł.

Według portalu wynagrodzenia.pl średnie zarobki fizjoterapeutów, zatrudnionych na stanowisku personelu pomocniczego służby zdrowia wynoszą 3220 zł brutto. Pensje różnią się w zależności od stażu pracy, wielkości firmy.

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o tym, kim jest fizjoterapeuta, przeczytajcie artykuł Kamila na blogu fizjoweb:

https://fizjoweb.pl/kim-jest-fizjoterapeuta/.