Inżynieria biomedyczna w Gdańsku
Inżynieria biomedyczna – studia
Inżynieria biomedyczna stanowi połączenie nauk medycznych z wiedzą techniczną. Zajmuje się rozwiązaniami inżynierskimi wykorzystywanymi na potrzeby diagnostyki, terapii, protetyki, implantologii i wielu innych zakresów medycyny.
Czym zajmuje się inżynier biomedyczny?
Specjalista tej dziedziny konstruuje, parametryzuje, obsługuje i serwisuje narzędzia i aparaturę medyczną, projektuje systemy informatyczne na potrzeby funkcjonowania placówek służby zdrowia, rozwiązań telemedycyny. Uczestniczy w wytwarzaniu implantów, sztucznych narządów.
Inżynieria biomedyczna w Gdańsku – przedmioty na studiach
W programie studiów przewidziano m.in. takie kursy, jak analiza matematyczna, materiałoznawstwo, biochemia, mechanika i wytrzymałość materiałów, podstawy przetwarzania obrazów, układy elektroniczne, techniki obrazowania medycznego, biomechanika, elektroniczna aparatura medyczna, implanty i sztuczne narządy, biomateriały.
Inżynieria biomedyczna - specjalizacje
Kształcenie realizowane jest w czterech specjalistycznych obszarach:
- elektronika w medycynie
- informatyka w medycynie
- chemia w medycynie
- fizyka w medycynie
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- chemia w medycynie
- elektronika w medycynie
- fizyka medyczna
- sztuczna inteligencja
Inżynieria biomedyczna w Gdańsku – rekrutacja
Nabór na studia odbywa się w oparciu o wyniki maturalne uzyskane z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz fizyki, chemii lub informatyki.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię biomedyczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia techniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Inżynierii biomedycznej
Absolwenci kierunku mogą pracować przykładowo w:
- szpitalach, klinikach, placówkach służby zdrowia wykorzystujących diagnostykę obrazową
- firmach wprowadzającą na rynek nowoczesną aparaturę medyczną
- laboratoriach
- przemyśle syntezy organicznej
- instytutach badawczych
- firmach informatycznych
Ile zarabia inżynier biomedyczny?
Zarobki w branży są różne i zależą od obowiązków na stanowisku pracy oraz sektora zatrudnienia.
Mediana zarobków inżyniera biomedycznego wynosi ponad 5000 zł brutto.
Czy warto studiować Inżynierię biomedyczną?
Kierunek doskonale łączy zamiłowanie medyczne z predyspozycjami inżynierskimi. Pozwala uzyskać wiedzę i wykształcenie w dynamicznie rozwijającej się dziedzinie. Kształci specjalistów gotowych sprostać problemom inżynierskim w odniesieniu do wrażliwej materii organizmu człowieka, wdrażających rozwiązania poprawiające jakość życia, samopoczucie, komfort.
Inżynieria biomedyczna – opinie
W Polsce rynek jest dość płytki niestety. Kończyłem Inżynierię biomedyczną, tak samo bliska mi osoba, która została w zawodzie i pracuje w dziale R&D u jednego z największych producentów implantów ślimakowych. Ja przez jakiś czas projektowałem front-endy (wzmacniacze i stymulatory) urządzeń medycznych (szeroko pojęta neurologia). Same projekty są bardzo ciekawe i wymagające, ale przez niesamowity stopień regulacji i ilości dokumentacji bardzo się rozwlekają w czasie.
***
Może zainteresują Cię kierunki o podobnym profilu kształcenia:
Zastosowanie fizyki i biologii w medycynie
Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna
Sprawdź inne kierunki techniczne
Dowiedz się więcej o studiach technicznych