​Prawo w Gdańsku

O studiach prawniczych marzy wiele osób. Zawód prawnika to prestiż, zaufanie publiczne, szacunek dla funkcji. Po długich i – nie oszukujmy się – ciężkich studiach nagrodą ma być stabilna, dobre płatna praca. Codzienność prawnika nie zawsze wygląda tak, jak wykreowana na filmach, kiedy podziwiamy spektakularne mowy obrończe czy poruszające uzasadnienia wyroków. Co nie zmienia faktu, że idealny kandydat na prawnika powinien być osobą pewną siebie, zdecydowaną, konsekwentną. Charakter studiów i przyszłej pracy wymaga doskonałej pamięci ale też umiejętności analitycznych, aby sprawnie poruszać się w gąszczu zmieniających się przepisów.


Czego będziecie uczyć się na prawie?


Przykładowe przedmioty w programie studiów: prawo konstytucyjne, logika dla prawników, prawo międzynarodowe publiczne, prawo rzymskie, prawo karne procesowe, prawo administracyjne, prawo cywilne, prawo finansowe, postępowanie cywilne oraz wiele przedmiotów fakultatywnych, a także przypisanych konkretnym specjalizacjom.


Co po studiach prawniczych?


Uzyskanie tytułu magistra uprawnia do rozpoczęcia – po pomyślnym zdaniu egzaminu – aplikacji, przygotowującej do konkretnego zawodu prawniczego, np. adwokata, radcy prawnego, notariusza, sędziego, prokuratora.

Zdobycie bogatej wiedzy z wielu dziedzin prawa pozwala na pracę w szeroko pojętych organach sprawiedliwości, administracji rządowej i samorządowej, policji, instytucjach Unii Europejskiej, przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych.


Gdzie w Gdańsku można rozpocząć studia na prawie?


Jednolite, 5-letnie studia magisterskie oferują dwie uczelnie:

Uniwersytet Gdański, Wydział Prawa i Administracji, specjalizacje główne, wybierana na czwartym roku:

  • prywatnoprawna
  • gospodarczo-finansowa
  • karnoprawna
  • publicznoprawna.

Rekrutacja na studia odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, jednego przedmiotu do wyboru spośród: historia, wos, matematyka oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: język obcy nowożytny, język łaciński i kultura antyczna.

Rok studiów niestacjonarnych kosztuje 4700 zł.

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku

Rok studiów kosztuje 5000 zł.

Uczelnia dodatkowo oferuje kierunek prawo w biznesie, który studiować można na poziomie 3-letnich studiów licencjackich. Przybliża on prawne aspekty w działalności biznesowej, zarządzaniu i finansach. Specjalności do wyboru:

  • prawo i finanse
  • prawo i media
  • prawo i zarządzanie
  • prawo w działalności budowlanej.

Rok studiów w zależności od wybranej specjalności kosztuje 4050 zł - 4650 zł.

Nie ma wątpliwości, że jeśli zdecydujecie się na prawo - przed Wami 5 lat ciężkiej nauki.

Czy to dobry kierunek? – no to pytanie odpowiada autor bloga prawniczego: