Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Gdańsku
Dziennikarstwo - studia
Pierwszy etap kształcenia to studia I stopnia, po których ukończeniu absolwenci uzyskują dyplom licencjata. Mogą kontynuować kształcenie na tym samym kierunku na studiach magisterskich II stopnia (w Gdańsku tylko na Uniwersytecie) lub na kierunkach pokrewnych.
Dziennikarstwo - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty, które muszą zaliczyć studenci dziennikarstwa: współczesne systemy polityczne, dziennikarskie techniki realizacyjne, kultura języka, gatunki dziennikarskie, nauki o komunikowaniu, praktyczna stylistyka, dziennikarskie źródła informacji, prawo mediów, retoryka i erystyka, reportaż, public relations.
Program kształcenia uzupełniają przedmioty wybierane przez studentów. Ponadto wiele godzin zajęć to warsztaty dziennikarskie, pracownie prasowe, wykłady, konwersatoria, ćwiczenia audytoryjne i laboratoria. Studenci w trakcie nauki odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe.
Dziennikarstwo - specjalizacje
Studenci wybierają ścieżki kształcenia:
- dziennikarstwo
- marketing medialny
Na magisterskich studiach II stopnia na UG można wybrać następujące specjalności:
- reklama i public relations
- fotografia medialna i reklamowa
Dziennikarstwo - rekrutacja
Rekrutacja na UG odbywa się w oparciu o wynik uzyskany na maturze z języka polskiego, języka obcego oraz do wyboru historii lub wiedzy o społeczeństwie.
Uczelnia niepubliczna rekrutuje według kolejności zgłoszeń, na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Dziennikarstwo możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia dziennikarskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po dziennikarstwie
Gdzie można pracować po dziennikarstwie? Absolwenci tego kierunku zdobywają szerokie, interdyscyplinarne wykształcenie. Przygotowani są do pracy w:
- prasie,
- radiu,
- telewizji,
- mediach internetowych,
- agencjach informacyjnych.
Dziennikarze pracują w charakterze rzeczników prasowych, sprawdzają się w agencjach public relations, działach marketingu, biurach prasowych przedsiębiorstw, domach mediowych.
Ile zarabia dziennikarz?
Czy warto studiować dziennikarstwo?
Rozważasz studia na dziennikarstwie? Zapewne pojawia się wiele pytań i wątpliwości, czy to dobra, perspektywiczna decyzja.
Może w tych rozterkach z pomocą przyjdą przemyślenia i refleksje Anny na temat tego kierunku:
Dziennikarstwo - opinie
Dziennikarze to uważni obserwatorzy otaczającej rzeczywistości. To osoby, które nie zostawiają spraw nie załatwionych, są dociekliwe, potrafią umiejętnie pytać i słuchać. Mają łatwość formułowania myśli, poglądów, ale też chcą się dzielić swoimi obserwacjami, przemyśleniami, refleksjami. Dziennikarstwo to studia dla osób dynamicznych, przebojowych, komunikatywnych, pewnych siebie. Masz takie cechy? – pozostaje wypracować warsztat dziennikarski, w czym pomóc mają studia.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach społecznych.
Czytaj opisy kierunków społecznych
Może zainteresują Cię podobne kierunki:
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Dziennikarstwo i kultura mediów
Dziennikarstwo i zarządzanie mediami
Dziennikarstwo i medioznawstwo