Filologia słowiańska
My, Słowianie, wiemy jak... porozumiewać się po rosyjsku, białorusku, ukraińsku, czesku, słowacku, macedońsku, serbsku, bułgarsku, chorwacku i słoweńsku. Studia slawistyczne na większości uczelni polegają na nauce kilku (dwóch/trzech) języków słowiańskich i jednego zachodnioeuropejskiego.
Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie uczelnie oferują tak szeroki zakres dostępnych języków. Najczęściej spotykane języki w ofertach uczelni to rosyjski, białoruski, ukraiński oraz czeski.
Filologia słowiańska to jednak nie tylko praktyczna nauka języka. To także poznawanie kultury, historii i literatury studiowanego obszaru językowego. Studia filologiczne nierzadko wiążą się też z wyjazdami do krajów, o których przyswaja się wiedzę.
Przykładowe specjalności na filologii słowiańskiej to:
- języki słowiańskie w turystyce i biznesie
- wspólnotowy ruch graniczny i administracja celna
- obsługa księgowa firm w handlu międzynarodowym
- oraz specjalności językowe (np. filologia rosyjsko-ukraińska).
Dla kogo studia na kierunku filologia słowiańska
Filologia słowiańska to kierunek odpowiedni dla osób uzdolnionych językowo, zainteresowanych kulturą i realiami krajów Europy Wschodniej. Dla odkrywców niezmierzonych wschodnich krain.
Program kształcenia na kierunku filologia słowiańska
Główne przedmioty na filologii słowiańskiej to:
- praktyczna nauka języków słowiańskich
- literatura i kultura krajów słowiańskich i bałkańskich
- historia i tradycje krajów słowiańskich i bałkańskich
- gramatyka opisowa i porównawcza języków słowiańskich
- walory turystyczne regionu
- języki słowiańskie w turystyce i biznesie.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku filologia słowiańska
Na większości uczelni największe znaczenie podczas rekrutacji ma wynik matury z języka obcego. Często liczy się także język polski, a czasem historia, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, WOS, oraz filozofia.
Perspektywy pracy po kierunku filologia słowiańska
Absolwenci filologii słowiańskiej mogą znaleźć pracę jako tłumacze, dziennikarze czy przedstawiciele handlowi w firmach współpracujących z krajami słowiańskimi. Mogą także rozpocząć karierę urzędniczą albo dyplomatyczną.
Opinie o kierunku filologia słowiańska
Jeśli więc chcesz się dowiedzieć, czym jest bałkański burek/banica, w co wierzyli Słowianie tysiąc lat temu i który język słowiański jest najbardziej romantycznym językiem Europy, studia te są dla Ciebie stworzone.
Wybór slawistyki to dobra decyzja w kontekście możliwości zawodowych - rozwijająca się współpraca między Polską a Czechami, Serbią, Chorwacją, Bułgarią czy Słowenią oraz innymi krajami słowiańskimi powoduje, że wiele firm poszukuje specjalistów znających języki słowiańskie.