Inżynieria środowiska w Gdańsku
Inżynieria środowiska – studia w Gdańsku
Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny. Obejmuje zagadnienia z obszaru projektowania, wykonawstwa i eksploatacji infrastruktury mającej na celu zarówno wykorzystanie i przekształcanie zasobów środowiskowych, jak i ich ochronę.
Studenci uczą się, jak projektować infrastruktury wodne, sanitarne, gazowe, wentylacji i klimatyzacji. Poznają tajniki wykonawstwa systemów związanych z energetyką, ogrzewnictwem i chłodnictwem. Dowiadują się, w jaki sposób tworzyć aglomeracje, budować błękitno-zieloną infrastrukturę miast odpornych na zmiany klimatu wykorzystując nowoczesne rozwiązania, dbając tym samym o ochronę środowiska.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Inżynieria środowiska – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia dostępna jest:
- inżynieria sanitarna.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- inżynieria zasobów wodnych
- sieci i instalacje
- wentylacja i klimatyzacja.
Czym zajmuje się inżynier środowiska?
Inżynierowie środowiska są specjalistami, którzy zajmują się projektowaniem, wdrażaniem i nadzorowaniem rozwiązań mających na celu ochronę środowiska naturalnego oraz zarządzanie jego zasobami. Do ich zadań może należeć projektowanie i wdrażanie systemów oczyszczania ścieków, zarządzanie odpadami, w tym ich segregacja, recykling i unieszkodliwianie, monitoring jakości powietrza, wody i gleby, optymalizacja zużycia wody, energii i surowców w przemyśle oraz budownictwie, projektowanie systemów oszczędzania energii i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, przywracanie wartości użytkowych terenów zdegradowanych przez przemysł lub działalność człowieka, projektowanie i modernizacja sieci wodociągowych, kanalizacyjnych i melioracyjnych, budowa systemów retencji wody, przeprowadzanie audytów ekologicznych ekologiczne w firmach i instytucjach.
Inżynieria środowiska – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się m.in.: geodezja, ochrona środowiska, rysunek techniczny, podstawy chemii w inżynierii środowiska, mechanika ogólna, grafika inżynierska, urządzenia i instalacje elektryczne, meteorologia, wytrzymałość materiałów, materiałoznawstwo instalacyjne, podstawy ekoinżynierii, mechanika gruntów i gruntoznawstwo, hydraulika, ochrona powietrza, ochrona akwenów, budownictwo ogólne, hydrogeologia, hydrologia, geotechnika, ogrzewnictwo, technologia ścieków, wentylacja i klimatyzacja, prawo zamówień publicznych, infrastruktura ciepłownicza, migracja zanieczyszczeń w powietrzu, zmiany klimatu i zjawiska ekstremalne.
Inżynieria środowiska – rekrutacja w Gdańsku
Podczas rekrutacji punktowany jest język obcy, język polski, matematyka oraz przedmiot wybrany spośród: fizyka, chemia, biologia lub informatyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię środowiska w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje podobne studia i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria środowiska – praca po studiach
Potencjalne miejsca pracy absolwentów kierunku to przykładowo:
- biura projektowo-instalacyjno-kosztorysowe
- wykonawstwo i nadzór budowlany
- przedsiębiorstwa wykorzystujące odnawialne zasoby naturalne, zajmujące się recyklingiem i odzyskiem energii, biogospodarką i gospodarką bezodpadową
- jednostki administracji związane ze środowiskiem
- placówki naukowo-badawcze i oświatowe
- laboratoria analityczne, badawcze i diagnostyczne.
Czy warto studiować Inżynierię środowiska?
Inżynieria środowiska to najprężniej rozwijająca się gałąź gospodarki. Utrzymuje się stałe zapotrzebowanie na kadrę inżynierską – odpowiedzialnych urzędników, prezesów, dyrektorów, specjalistów z obszaru nowoczesnych systemów produkcji energii elektrycznej, ciepła, surowców odnawialnych.
Inżynieria środowiska – opinie
Kierunek ten jest wybierany przez osoby, które interesują się nowoczesnymi technologiami oraz chcą mieć wpływ na zrównoważony rozwój i ochronę zasobów naturalnych. Oferuje szerokie perspektywy zawodowe w dynamicznie rozwijającej się branży.
***
Może zainteresują Cię również:
Inżynieria i ochrona środowiska
Energetyka i inżynieria środowiska
Inżynieria i monitoring środowiska
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych
Fot. Freepik